HNL Ogledalo - 11. kolo

Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Opet se Split pobrinuo za iznenađenje. Prošli tjedan prvi izgubljeni bodovi kod kuće, ovog vikenda prvi osvojen u gostima. Uz to, uvjerljive pobjede Hajduka i Dinama uz prvijenac Alena Halilovića

Čudio sam se prošle subote zašto Inter i Slaven Belupo svoju utakmicu igraju istovremeno kada se igrao i derbi na Maksimiru, pa čak i predložio nagradu pametnjakoviću koji je složio taj pakleni plan termina odigravanja utakmica HNL. A onda je došao petak i donio mi još veće iznenađenje - utakmicu Lokomotive i Zadra u 16 sati. Da, radnim danom u posljepodnevnom terminu. Bilo je gledatelja na Maksimiru. Svjedoci koji su brojali kažu čak preko stotinu. Doduše, s obzirom da se radi o  Lokomotivi, pitanje je da li bi bilo više da se igralo subotom ili nedjeljom, ali ipak se čovjek malo zamisli nad terminom u petak 16:00.

Zadar je bio blizu mini-senzacije, vodio do 79. minute golom Ivančića, a u finišu utakmice uspio izgubiti sve. Najprije je Bručić smanjio, a onda u sudačkoj nadoknadi Kramarić izborio prekršaj i isključenje Bilena, pa iz slobodnog udarca poentirao za pobjedu Zagrebačke momčadi. Šuška se da će u dresu Lokomotive zabijati još samo do zime, kada će se preseliti... zapravo, neće se trebati ni preseljavati, nego će samo promijeniti poslodavca i vratiti se u Dinamo.

Mala je utjeha Zadranima da je još uvijek iza njih na ljestvici još uvijek jedan klub, NK Zagreb. Ne smisle li mozgovi koji brinu o napretku nogometa u Hrvata opet neko proširenje lige, ili osnivanje pet prvih liga po regionalnom ključu, pa da zbilja svaki skupštinar ima svoj klub u prvoj ligi, ove sezone će ih ispasti tri. Zadar se sve više čini kao kandidat broj jedan.

Kandidat broj 2. 3. ili 4. trebao bi biti Inter Zaprešić, no Div iz predgrađa se, za razliku od Zadra, svim snagama bori protiv ispadanja u drugu HNL. Na gostovanju u Kranjčevićevoj su dugo imali Zagrebaše u konopcima, a u Zaprešić se vraćaju sretni s bodom, jer su i bez njega mogli ostati. U prvom poluvremenu Inter je bio kudikamo opasniji, sa puno više šansi pred golom Vidakovića, ali izostala je realizacija.

Na stanci između poluvremena Zagreb se pribrao, Bonačić je očitao bukvicu svojim pulenima, pa je domaći sastav u drugom dijelu najprije preko Abdurahimija izjednačio, a do kraja propustio do kraja preokrenuti utakmicu. Remi je na kraju najrealniji rezultat, iako će gosti žaliti za propuštenim prilikama iz prvog dijela. Utjeha im može biti da Dinamo u idućem kolu dočekuju sa nizom od četiri utakmice bez poraza.

Istu takvu seriju imaju i Osiječani. Već sam sipao hvalospjeve na račun Stanka Mršića i njegove mlade ekipe, mogao bih nastaviti i nakon ovog kola. Iako, Stanko se zasigurno ne bi složio sa pohvalama s obzirom da su njegovi nogometaši prosuli 2:0 i dopustili Splitu da osvoji svoj prvi bod u gostima. Slično kao Inter u Zagrebu, i Osijek je propustio realizirati šanse koje je stvorio u prvom poluvremenu. Već u 14. minuti na semaforu je stajalo 2:0, a do kraja je Osijek mogao i morao postići bar još dva gola.

Da li je toj odluci kumovao strateg Osiječana, ili su se domaći nogometaši povukli samoinicijativno, na kraju nije ni bitno. Split je pritisnuo, krenuo na sve ili ništa, i uspio preko Vitaića i Rebića doći do izjednačenja. Podjelom bodova pri vrhu su ostali i jedni i drugi, pa neće dugo biti žala za propuštenim prilikama sa jedne i druge strane. Treba napomenuti da je i Osiječka publika prepoznala potencijal svoje mlade momčadi, pa ih je na ovoj utakmici bilo oko 2000. Da, i ta brojka je u okvirima HNL vrijedna pohvale...

Kad smo kod brojki i navijača, opet moramo skinuti kapu onim Hajdukovim. Iako su u derbiju bili inferiorni i popili tri komada, Hajdukovi igrači su protiv Cibalije imali podršku preko 6000 svojih navijača. Glatka i zaslužena pobjeda od 4:0 je svojevrsno hvala za vjernost i onda kada ne ide najbolje. A u ovoj utakmici je išlo. Od prve do posljednje minute, Bili su kontrolirali događanja tokom cijele utakmice dok su gosti iz Vinkovaca pali bez ispaljenog metka.

Jedini koji nije imao bezrezervnu podršku pristaša Hajduka bio je Franko Andrijašević. Novopečenom mužu nisu svi oprostili što se morao ženiti baš taj dan kada je Hajduk gostovao na Maksimiru. Uistinu, čudan termin za ženidbu s obzirom da se radi o profesionalnom nogometašu. Franko je pokupio porciju zvižduka i vrijeme je da se ta priča zatvori. Sa ovog mjesta sve najbolje u braku!

Raskid braka potpisali su ovog tjedna Rijeka i Jurica Vranješ. Kao većina razvoda, i ovaj je popraćen verbalnim okršajima, a uvrede koje su povremeno korištene često su prelazile granicu dobroga ukusa. Ispadanje u kupu, pljuska u Vinkovcima, pa sav taj cirkus oko Vranješa, nisu bile dobre okolnosti pod kojima su Riječani krenuli u ovu utakmicu. S druge strane, ni Istra nakon četiri utakmice bez pobjede nije na Kantridu doputovala napunjena samopouzdanjem.

Derbi dva grogirana suparnika pred oko 4000 gledatelja na kraju je pripao sastavu Elvisa Scorije. Iako su Puljani došli u vodstvo nakon kojeg je Riječanima trebalo dosta vremena da se oporave, zaslužena pobjeda je stigla golovima Cesareca pred kraj prvog, i Datkovića pred kraj drugog poluvremena. Upravo Cesarec se promiče u ponajbolju kupovinu sportskog direktora Rijeke, Srećka Juričića. 29-godišnji Brođanin igra sve bolje, bio mu je ovo već treći gol uz jednu asistenciju, a igrao je tek četiri utakmice od početka.

Derbi kola, susret prvog i drugog na ljestvici, bio je to samo na papiru. Dinamo je opet vidao rane domaćim lijekovima, nakon što mu ih zadaju nadmoćni protivnici u Europskim izletima. Dozvolio si je Ante Čačić luksuz da na gostovanje kod susjeda na prvenstvenoj tablici ne povede igrača u ponajboljoj formi, Duju Čopa, a na klupi ostavi Sammira, a da se na igri prvaka nije osjećao taj izostanak. Utakmica je počela uz veliki pljusak na gradskom stadionu, a vodu na Dinamov miln nes(p)retnom reakcijom natjerao je vratar Rodić koji je nabačenu loptu izbio samo do Gregurine, od kojeg se ona odbila u gol.

Sve što je uslijedilo nakon toga bila je svojevrsna demonstracija moći Dinama, uz povremene poluprilike Slavena. Malu nadu domaćinu donio je Mateas Delić koji je minutu prije kraja prvog poluvremena smanjio na 1:2, međutim i drugi dio je pripao lideru koji je golovima Rukavine i profesionalnim prvijencem Halilovića završio utakmicu sa uvjerljivih 4:1. Nakon debija protiv Hajduka, mladi Halilović je tako srušio još jedan rekord i postao najmlađi strijelac u HNL. Treba se suzdržati preranih prognoza i stavljanja tereta na mlada leđa, ali čini se da u Maksimiru imaju još jednog dragulja. Treba još majstor koji od plemenitih kovina zna izbrusiti najljepši nakit...

Slaven je završio seriju teških utakmica (Rijeka, Hajduk, Inter, Dinamo) uz samo jedan osvojen bod, i tako malo kompromitirao odličan start sezone. No, i dalje je momčad Roya Ferenčine druga na ljestvici, a sada slijede ipak nešto lakši protivnici. Slaven Belupo je, unatoč posljednje četiri lošije utakmice, i dalje prvi kandidat za drugo mjesto.

Prvo je, čini se, i ove godine rezervirano za Dinamo. Prvak je odlepršao na +7 u odnosu na Slaven, i +8 u odnosu na grupu pratitelja od 3. do 6. mjesta koji imaju po 18 bodova, a predvodi ih splitski Hajduk.

Slijedi reprezentativna stanka, a za dva tjedna na programu su dva zagrebačka derbija (Inter - Dinamo, Lokomotiva - Zagreb), ali i zanimljiv sudar Rijeke i Splita. Hajduk seriju domaćih utakmica nastavlja protiv Istre koja na Poljud stiže pod teretom pet utakmica bez pobjede, uz samo dva osvojena boda. Zona ispadanja udaljena je samo jedan jedini bod. Bit će dakle zanimljivo i između 19. i 21. listopada kada se igra sljedeće kolo.

Osim ako neki veliki mozak ne odluči da se neka utakmica igra u srijedu, 17. listopada, recimo u 10 sati ujutro...