Čet, Pro

Švabo #139

Typography

Lider melje sve pred sobom, Bayern prekinuo seriju neuspjeha, a prvi pratitelj Bavaraca od danas je Eintracht Frankfurt našeg Nike Kovača koji je uzeo skalp Thomasu Tuchelu! Pregled 12. kola Bundeslige

Ne znam da li povremeno bacite pogled i na drugu ligu. Tamo su ove sezone velikani poput Stuttgarta, Kaiserslauterna, Nürnberga, stadioni su više nego dobro popunjeni (prosjek je trenutno iznad 21.000 gledatelja po utakmici!), a među igračima je nekoliko zvijezda zbog kojih se isplati otići na stadion. Primjerice naš Ivica Olić, član popularnih Lavova iz Münchena.

Ola je u ponedjeljak zabio u 1:1 remiju protiv Kaiserslauterna (zabio je i danas), a dan kasnije ostao bez trenera. Kosta Runjaić, porijeklom sa naših prostora, nakon 144 dana je postao bivši, a ukupno 12. kojeg je klub nogirao otkako je 30. svibnja 2011. godine dopustio da u zamjenu za nekoliko milijuna eura o njegovoj sudbini odlučuje "investor" Hasan Ismaik. Mediji u Njemačkoj ovih dana raspravljaju da li veći kaos vlada u Münchenu ili Hamburgu, a 1860 i HSV imaju jedno zajedničko: investore koji nemaju pojma o nogometu, ali je o mnogočemu šta se u klubovima događa njihova zadnja!

Sve je lakše i bolje kada klub ima jednog gazdu te se  zna tko pije i tko plaća, zar ne?

Protuprimjer je RB Leipzig. No oni, iako imaju jednog gazdu odnosno jednu kompaniju koja ga vodi, nisu sve konce uzeli u svoje ruke. Posebno ovaj nogometni dio su prepustili dokazanom stručnjaku, Ralfu Rangnicku, koji je već jednom jedan plastični klub doveo iz treće do prve lige. Ne mora uvijek i svima biti simpatičan, ali i ranije je radom u Gelsenkirchenu, Hannoveru, Stuttgartu, Ulmu dokazao da zna svoj posao. A evo, i u Leipzigu je napravio dobar posao, doveo klub iz četvrte do vrha prve lige, od čega jednu sezonu kao trener - onu prošlu, drugoligašku.

Ove sezone je prepustio momčad Austrijancu Hasenhüttlu, a on zasad radi čuda! U najavi sezone sam pisao da Leipzig nije obični "Aufsteiger", da od njih ne očekujem da se bore za ostanak u ligi kao što je to slučaj sa većinom klubova koji dođu iz druge u prvu ligu, ali ni u bunilu nisam pomislio da će nakon trećine prvenstva držati prvo mjesto. I to bez poraza!

Ostalo je tako i nakon petka i gostovanja u Freiburgu. Prošle godine SCF je držao RB na distanci, osvojio drugu ligu sa pet bodova prednosti, u dvije utakmice protiv njih osvojio četiri boda, ali ove sezone je priča drugačija. Nije ni čudo. Leipzig je svoju momčad promijenio i pojačao za 50 milijuna, a Freiburg svoju za 4 milijuna eura...

Konačni rezultat bijaše 1:4, 0:1 je semafor pokazivao već u drugoj minuti, nepotrebna je dakle bilo kakva analiza i rasprava o zasluženosti nova tri boda za "miljenika" lige.

Statistički gledano je mogućnost da će Leipzig u svibnju organizirati proslavu za nogometnog prvaka države na ogromnih 70%! Naime, od deset momčadi koje su nakon 12 kola skupile 30 ili više bodova otkako se u Bundesligi dijeli tri boda za pobjedu (od sezone 95/96) njih sedam na kraju je osvojilo naslov! Oni su upisali sedam uzastopnih pobjeda što je prvi put u povijesti Bundeslige uspjelo jednom "Aufsteigeru", dakle klubu koji je došao iz druge lige. Što se Freiburga tiče, Streichova družina je upisla treći uzastopni poraz - prvi put nakon proljeća 2015. godine. Nakon četiri pobjede kod kuće na početku sezone ovo im je bio drugi poraz na svom Schwarzwald stadionu.

Subota je donijela derbi sjevera između Werdera i Hamburga, "derbi" davljenika u Ingolstadtu gdje je gostovao Wolfsburg, "derbi" dvaju predstavnika Njemačke u ligi prvaka - Bayern:Bayer, kao i okršaj sedmoplasiranog Eintrachta i trećeplasirane Borussije Dortmund koji su u ovaj vikend ušli sa istim brojem bodova.

Na sjeveru ništa novog: Niti Hamburg niti Werder ne znaju pobijeđivati! Bar smo gledali sadržajnih 45 minuta u kojima je bilo svega i svačega, čak četiri gola, pa je neutralni promatrač mogao uživati. Drugi dio bio je kudikamo mirniji, blagu prednost imao je domaćin, ali i jedni i drugi su se prije svega koncentrirali na minimaliziranje grešaka, tako da nije bilo više golova.

Grešaka je u Ingolstadtu bilo napretek, posebno od Vukova, ali što zbog sjajnog vratara Benaglia, što zbog vlastitih slabosti, odnosno nedostatka sreće, FCI je zabio jednako kao i VfL - jednom. Walpurgis će sa tim ishodom moći bolje živjeti, unatoč tome što je bio puno bliži pobjedi, ali Wolfsburgu i njihovom (također novom) treneru bod je premalo. Ova momčad i novac koji je u nju uložen i koji ona košta svaki mjesec definitivno zaslužuje više od 14. mjesta.

Prethodnu rečenicu pročitajte ponovno, jedino redni broj 14. zamijenite sa 13. i dobijete dosadašnju sezonu Borussije M'gladbach. Još jednom nisu pobijedili, mada su imali vodstvo i apsolutnu dominaciju. Hoffenheim je ni kriv ni dužan ostao neporažen, odnio bod u Sinsheim, a Schuberta ostavio da se bori sa sve glasnijim zvižducima iz gledališta koje je posljednjih godina naviklo isključivo na uspjehe!

Na njih se počinju navikavati i u Frankfurtu, makar "čudotvorac" Niko Kovač, skroman i profesionalan kakav jest, upozorava i poziva na ostajanje na zemlji. Teško je to i ostvariti kada imaš šest utakmica za redom bez poraza, kada igraš za sada najbolju sezonu u posljednje 23 godine i kada si unutar nekoliko tjedana pobijedio drugu najbolju njemačku momčad, a protiv najbolje sa igračem manje osvojio bod.

Thomas Tuchel je nakon utakmice bio bijesan. Razočaran i ljut zbog nastupa svojih igrača već u 58. minuti je obavio sve tri izmjene, ali za loše (ili bar nešto lošije) izdanje žuto-crnih zaslužni su itekako oni crno-bijeli. Presing, agresivnost, taktička i svaka druga disciplina, sve ono što je odlikovalo Orlove tokom gotovo cijele sezone vidjeli smo i jučer. A BVB nije prvi protivnik koji nije izašao na kraj sa takvim pristupom Eintrachta.

Aresivnost i borbenost bila je odlika Augsburga u Kölnu, i mada mnogi u bavarskom dijelu Švapske gunđaju protiv takvog načina igre koji je donio novi trener Schuster, on marljivo skuplja bodove i drži FCA u relativno sigurnoj sredini ljestvice. Uostalom, ne možeš baš otputovati na Müngersdorfer stadion i uspjeh tražiti otvorenog garda. Iako, povijest uči da Fuggerstädteri ne leže Stögeru i njegovima - u zadnjih šest međusobnih dvoboja ukupno su osvojili tek tri boda! Jarci jesu bili bliže pobjedi, bar statistički, ali gosti nisu ostavljali previše prostora za neke uvjerljive šanse, tako da je bod zasluženo otputovao prema jugu.

A na jugu su za kraj subotnjeg programa snage odmjerili Bayern i Bayer, a obje ekipe su dvoboj dočekale nakon razočaravajućih igrara (i pogotovo rezultata) u posljednje vrijeme. Bavarci su najprije doma remizirali sa Hoffenheimom, a onda poraženi u Dortmundu i u ligi prvaka u Rostovu dok su Apotekari općenito razočarani dosadašnjim tijekom sezone kada je Bundesliga u pitanju. U ligi prvaka je nešto bolje, u zahtjevnoj skupini sa Tottenhamom, Monacom i CSKA Moskva su potvrdili prolazak u drugi krug, ali u Moskvi je božica Fortuna itekako bila na njihovoj strani.

Nije čudno što smo gledali utakmicu sa dosta grča iako su obje momčadi naznačivale zašto će igrati osminu finala lige prvaka. Na momente je bilo dosta atraktivno, posebno u prvom dijelu kada je Leverkusen bio u najmanju ruku ravnopravan, ako ne i bolji takmac. U drugom poluvremenu bilo je previše taktiziranja, a prevelika pasivnost gostima se osvetila u 56. minuti kada je Hummels nakon udarca iz kuta zakucao za vodstvo prvaka. Održali su ga do kraja i zbog toga što su u obrani stali kompaktnije, bolje zatvarali prostor, tako da su uz malo sreće prekinuli niz od tri utakmice bez pobjede.

Što se tiče ostalih serija i rekorda, spomenuti ću da Eintracht u Frankfurtu još ne zna za poraz u ovoj sezoni, a samo deset primljenih golova nakon dvanaest utakmica predstavlja novi klupski rekord. Njihov jučerašnji protivnik u gostima ima negativnu bilancu: dvije pobjede, jedan remi i tri poraza. Tako će teško u ravnopravnu bitku za naslov...

Vrijedi spomenuti i četvrtu utakmicu bez pobjede pred svojim navijačima Borussije M'gladbach, i to nakon što su prethodno deset puta za redom isključivo pobjeđivali! Zato je TSG prvi put u svojoj kratkoj bundesligaškoj povijesti šest gostovanja za redom neporažen. Još serija? Augsburg je treći put za redom neporažen, i to treći put bez primljenog gola čime su izjednačili klupski rekord.

Nedjelja je počela šokom za arenu AufSchalke, već u 6. minuti je Darmstadt poveo, i to nakon što je nekoliko sekundi ranije Schalke izveo udarac iz kuta, pa sjevnula kontra preko samo dvije stanice. Dobro za utakmicu, jer domaćin je tada morao napasti svim silama što je urodilo plodom 20 minuta kasnije kada izjednačuje Kolašinac. Dvije minute kasnije Choupo-Moting ima priliku sa bijele točke dovesti svoju momčad u vodstvo, međutim puca tako loše po sredini da vratar, već u padu, loptu brani nogom. Iskupio se kamerunski reprezentativac u 60. minuti kada je zatresao mrežu iz puno lošije prilike, a iako su Ljiljani povremeno imali prilika iz kontri i polukontri pobjeda Rudara je, mada klasično rudarska, dakle bez pravog sjaja, apsolutno zaslužena. Neovisno o trećem golu koji su postigli na isteku 90. minute utakmice.

Ostao je Darmstadt uz TB Berlin jedini klub protiv kojeg Schalke nikada nije izgubio utakmicu u Bundesligi, a svoju trenutačnu seriju bez poraza su produžili na sedam utakmica! Kod Ljiljana zvone zvona za uzbunu: Po prvi put otkako su 2011. godine ušli u 3. ligu upisali su četiri uzastopna poraza, čak pet ako računamo i ispadanje u kupu!

Za kraj su snage odmjerili Hertha i Mainz, a iznenađujuće je do prvog gola stigao gost, i to preko debitanta Seydela. S obzirom na moć koju je Hertha do sada prikazivala u domaćim nastupima crveni su se sjajno držali, no ipak nisu uspjeli zadržati prednost do poluvremena. Za izjednačenje se pobrinuo kapetan Stare dame Ibišević.

Dominacija Herthe se nastavila i u drugom dijelu, no tek nakon isključenja Gbamina (drugi žuti nakon prekršaja) uspjeli su je okruniti golom. I ovaj put strijelac je bio Ibišević. Kada je reprezentativac BiH sedam minuta kasnije i sam počinio prekršaj za drugi žuti karton otvorio je gostima mogućnost da se vrate u utakmicu, ali osim jedne šanse nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti Jarsteinu. Imam osjećaj da su se previše istrošili u prvom poluvremenu, a ne treba smetnuti s uma da su u četvrtak Mainzeri igrali tešku i važnu utakmicu kod Saint-Etiennea u Europa ligi.

Igrač kola

Benaglio je branio "k'o lud" i sačuvao bod svojoj ekipi u Ingolstadtu. Jednako dobar bio je Hradecky u dresu Eintrachta u pobjedi protiv Dortmunda, a klupski kolega Huszti bio je vođa momčadi na terenu. Spomen je zaslužio i Austrijanac Gregoritsch koji je odigrao vrlo dobru utakmicu i zabio dva puta protiv Werdera u dresu Hamburger SV, ali igrača kola pronašao sam u petak u redovima Leipziga, i to između više kandidata. Jedan od njih bio je Orban, šef obrane, drugi Timo Werner, dvostruki strijelac, no najviše je u oči upao Šveđanin Forsberg. Nije zabio, ali je dva puta asistirao, i što je još važnije i zbog čega je dobio ovu laskavu titulu igrača kola - niti jedna ozbiljnija akcija se nije odigrala, a da Emil nije imao svoje prste, odnosno noge u njoj!

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Dvoboj dvije Borussije mogao bi biti sudbonosan za Andrea Schuberta, Werder i Ingolstadt već sada igraju jednu od onih utakmica koje vrijede šest bodova, a u derbiju kola Rangnick i njegov RB dočekuju Schalke. Parovi, satnice i prognoze:

Za ovaj vikend dosta, sve vas do idućeg susreta za sedam dana na istom mjestu pozdravlja vaš Švabo!