14
Čet, Pro

Švabo #138

Typography

Nakon gotovo jedne trećine prvenstva, nakon dugo vremena napokon možemo uzviknuti: Imamo neizvjesnu Bundesligu! Bogataši iz Leipziga pozdravljaju s vrha, a Borussia se pobjedom protiv Bayerna rivalu približila na samo tri boda. Šta se još zbivalo ovog vikenda na njemačkim nogometnim terenima, kako su igrali naši dečki pročitajte u pregledu 11. kola Bundeslige

Miješaju mi se osjećaji. S jedne strane sam zadovoljan pobjedom dortmundske Borussije i činjenicom da ćemo, tako se bar trenutno čini, ove sezone napokon gledati Bundesligu u kojoj se neće već oko Božića znati prvak, a sa druge sam razočaran što nakon nešto manje od trećine odigranih utakmica sa vrha pozdravlja jedna od filijala energetskog napitka.

Vjerujem u nogometnog boga, makar se on odlučio našaliti sa svim fanovima pa je na vrh postavio upravo omraženi RB, i siguran sam da im neće dopustiti da se dugo zadrže na vrhu.

Ma koliko se moralo priznati da ga, govorim samo o igrama, zaslužuju.

Protiv još jednog njemačkog predstavnika u Bundesligi, a podsjećam da su ranije već svladali Dortmund, a protiv Gladbacha odigrali neodlučeno, RB je odigrao vrlo dobru utakmicu. I to u gostima! Gubili su gosti iz istočne Njemačke sa 2:1, ali na kraju slavili 3:2. Dvije su ključne scene tog preokreta: u 54. minuti Calhanogluov udarac sa bijele točke brani nova mađarska jedinica Peter Gulacsi, a 13 minuta kasnije njegov kolega po struci, treći vratar njemačke reprezentacije Bernd Leno, loše reagira kod udarca Forsberga i lopta završava u mreži za 2:2. Ostatak je želja i ustrajnost Hasenhüttlove momčadi. Zdrava agresivnost i presing koji bivaju nagrađeni pobjedničkim golom u 81. minuti (Orban).

Sada je i službeno, statistički potvrđeno: RB Leipzig je najbolji "Aufsteiger" svih vremena! Ni jedan klub koji je došao iz druge lige nije uspio jedanaest početnih utakmica u prvoj ligi ostati neporažen. Svojevremeno je Kaiserslautern iz druge lige došao do titule, nadam se da do toga ovaj put neće doći. Makar na kraju opet morali gledati slavlje Bayerna! Bayer je upisao već peti poraz, a u svojoj povijesti samo su jednom u ovoj fazi imali više poraza (sezona 82/83, tada čak osam!). Utješno je što su u prve dvije sezone pod Schmidtom nakon jedanaest kola imali samo po bod više, da bi oba puta na kraju završili u ligi prvaka. Inače, utakmicu su obilježila dva brza gola. Najbrži ove sezone postigao je Kampl nakon 61 sekunde, a već u 4. minuti lopta se nakon udarca iz kuta od Baumgartlingerova kuka odbija u mrežu za 1:1.

U subotu strijelci nisu bili tako raspoloženi. Gledali smo čak tri utakmice na kojima je pao po jedan gol i jednu totalnu nulu. Zato ćemo nastaviti sa onom u kojoj je bilo više golova, naime tri.

Dva od ta tri su, bar za većinu navijača na stadionu, pala na pogrešnoj strani. "Rheinderby" je eurogolom Rissea iz slobodnjaka u 90. minuti završio pobjedom Jaraca, a Ždrijebce gurnuo u krizu koja sad poprima već ozbiljne razmjere. Ja imam dokaze da sam znao da će do toga doći, nisam general poslije bitke, nego sam njen rasplet predvidio i prije nego je počela. A sada je na odgovornima da nađu rješenje krize.

A počelo je dobro, Borussia je bila bolja i tu dobru igru okrunila golom Stindla u 32. minuti. Bio je to prvi gol ekipe iz Mönchengladbacha u Bundesligi nakon 24. rujna i pobjede nad Ingolstadtom. Sa 1:0 se otišlo u svlačionice, a u nastavku se Schubertova momčad previše povukla i vrebala kontre. Međutim, kada bi do njih došlo onda bi zapeli u završnici, kao tako mnogo puta u ovoj sezoni. Zato gosti nisu propustili kazniti i najmanji propust. Modeste, kojeg se do tada praktički nije vidjelo, u 59. minuti donosi izjednačenje, a za pobjedu se pobrinuo Risse iz već spomenutog slobodnog udarca sa 35 metara u posljednjim trenucima utakmice.

Da je riječ "kriza" opravdana pokazuje podatak da je u posljednjih šest utakmica M'gladbach osvojio samo dva od mogućih osamnaest bodova. Uz to su prekinuli seriju od dvanaest domaćinstava bez poraza i prvi put nakon deset mjeseci bili prisiljeni čestitati protivniku na svom travnjaku. Kölnu je ovo prva pobjeda na Borussia Parku nakon osam godina, a nastavljaju svoju sjajnu sezonu, najbolju u posljednjih 26 godina!

Prije nego se posvetimo minimalistima, još par riječi o ljepotici kola. Odigrali su je u Mainzu istoimeni domaćin i njihov gost iz Freiburga! Ako vam kažem da smo vidjeli šest golova, 35 udaraca prema golu (od toga 24 gostiju!), sedam žutih kartona, a da su strijelci bili redom različiti igrači, onda je jasno kako otvorenu i borbenu utakmicu smo gledali! Žao mi je Freiburga, ne samo što inače gajim simpatije prema tom klubu, nego zato što su jučer zaista dali sve od sebe i odradili vrlo dobro gostovanje. No, na drugoj strani je bio efikasan FSV koji niti u jednom trenutku nije dopuštao gostima da se do kraja razmaše. Bila je to jedna od onih utakmica u kojima niti jedan od takmaca nije zaslužio ostati praznih ruku!

Jedan od strijelaca bio je turski internacionalac Malli, i to sa bijele točke, a tim golom postao je uz Mohameda Zidana rekordni golgeter kluba sa 29 golova. Naravno, govorim samo o golovima u Bundesligi. Za Mainz je ovo bila treća uzastopna pobjeda kod kuće, a za Freiburg (po prvi put u ovoj sezoni) drugi uzastopni poraz.

Forma je u usponu u Gelsenkirchenu, sada je to definitivno jasno i potvrđeno! Nije da su na gostovanju u Wolfsburgu umirali u ljepoti, gol su postigli u 81. minuti nakon sjajnog prodora Kolašinca i asistencije Goretzkom, ali pobjedu su apsolutno zaslužili i niz neporaženosti produžili na deset utakmica, računamo li i kup-natjecanja. Tko bi rekao nakon onako lošeg početka i pet poraza u prvih pet bundesligaških utakmica? Zato se loša izdanja nastavljaju u Wolfsburgu gdje ni smjena trenera nije donijela iskorak, danas nisu uputili niti jedan udarac u okvir gola Fährmanna, a oblaci sumnje u sposobnosti Valeriena Ismaela poprimili još tamnije boje. Kao i obično, vrijeme će biti najbolji sudac, ali netko bi trebao preispitati i kvalitete sportskog direktora Klausa Allofsa, čovjeka koji je već upropastio Werder prije nego je pobjegao iz Bremena u bogatiji Wolfsburg.

Kao što sam spomenuo, S04 je sa pet poraza krenuo u sezonu da bi u ostalih šest utakmica osvojio 14 bodova! Samo je lider iz Leipziga u tom razdoblju osvojio više! Vukovi ni u 6. utakmici kod kuće nisu uspjeli razveseliti svoje navijače, nekadašnja utvrda u gradu Volkswagena čak je tri puta za redom pala! Četiri poraza na VW Areni su već ubilježili ove sezone - više nego u protekle dvije sezone zajedno!

Bez golova su se u Augsburgu rastali FCA i Hertha, a dojma sam da osim razočaranih navijača nikome podjela bodova nije pretjerano zasmetala. Znamo da se domaćin ove sezone muči na svom stadionu, znamo i da gost većinu svojih bodova osvaja na Olimpijskom stadionu u Berlinu, tako da su se valjda zbog toga odlučili zadovoljiti nulom u međusobnom sudaru. U susretu koji teško da može dobiti ocjenu "prosječan" Hertha je bila nešto bliže pobjedi, ali mreže su ostale netaknute. I to četvrti put u posljednjih sedam dvoboja ova dva kluba!

U cijeloj ovoj godini bavarske Švabe su pobijedili samo dvije od četrnaest utakmica kod kuće! Schuster je samo nastavio trend koji je započeo još pod Weinzierlom. Ne bih Berlinčanima kvario raspoloženje, i dalje igraju drugu najbolju sezonu svoje povijesti, ali nakon tri pobjede u prva tri kola u preostalih osam su također upisali - tri.

Bez pobjede je do jučer bio Ingolstadt. Onda su se odlučili nakon samo četiri mjeseca zahvaliti treneru Kauczinskom na suradnji, dovesti još neiskusnijeg stratega u liku Maika Walpurgisa kojem je do sada vrh karijere bila treća liga, i - stigao je prvi trobod! I to na gostovanju! I to u Darmstadtu!

Naravno, Walpurgis nema čarobni štapić, FCI je i pod Kauczinskim znao igrati nogomet, ali poradio je na psihi, na samopouzdanju, pa su Bavarci jučer odigrali hrabro i ofenzivno. Kao da su iznenadili Ljiljane takvim pristupom, oni se nikako nisu snašli i stoga je pobjeda zasluženo pripala gostima.

15 utakmica, sedam dugih mjeseci, toliko je trajao post Ingolstadta od pobjeda. Nisu uspjeli pobjeći iz opasne zone, ali nadaju se da je to prvi korak prema tom cilju. Isto toliko utakmica u nizu FCI je uvijek primao bar jedan gol, Walpurgis je uspio u prvoj utakmici zaustaviti i taj niz. A Darmstadt? Četvrti poraz u nizu, računajući i ispadanje iz kupa, a sedmi ukupno u ovoj sezoni. Sa toliko su prošle sezone dočekali Božić!

Njega je Borussia Dortmund dočekala na drugom mjestu, sa osam bodova zaostatka za liderom iz Münchena koji je imao samo jedan poraz, i jedan remi. Danas, jedanaest mjeseci kasnije, Bayern nije prvi, BVB je samo tri boda iza, a prvak već sada uz jedan poraz ima tri remija.

Prvi poraz u ligi otkako je Ancelotti zasjeo na klupu zbio se u derbiju kola, na krcatom Westfalen stadionu. Nadmudrio ga je Thomas Tuchel postavivši tri igrača u posljednjoj liniji, bokove koji su sudjelovali i u napadačkim akcijama, a poseban nered u redove unijela su dva napadača, Ramos i Aubameyang. Nisu u FCB-u navikli da im se netko suprostavi sa dvije čiste špice. Gosti jesu imali više od igre, posjed lopte, broj upućenih šuteva, osvojeni dueli, sve je to na strani prvaka. Ali, bolje šanse imali su žuto-crni! Uz lijepo izigran gol Aubameyanga bilo je bar još dvije čiste situacije od kojih jedna spada u onu kategoriju stopostotnih.

Dvije i pol godine, točnije od travnja 2014. godine, u Dortmundu su čekali na pobjedu protiv drugog najljućeg rivala (Schalke je ipak kategorija za sebe). 27 utakmica traje niz neporaženosti Borussije kod kuće, rekord se produžio! Bayern po prvi put nakon 14 mjeseci nije vodeći na ljestvcii Bundeslige, a gotovo zastrašujuće zvuči podatak da su od posljednjih šest pobijedili samo dvije utakmice! Ipak, da se svi mi "Bayernomrsci" ne bi prerano veselili, imajmo na umu da su oni i dalje prvi favorit za osvajanje titule.

Ono za što smo ostali uskraćeni u Mainzu dobili smo u nedjelju u Sinsheimu. Hoffenheim i HSV su odigrali dobru utakmicu u kojoj niti jedna strana nije zaslužila poraz, tako da mi je baš "legao" remi. Čekaj, HSV odigrao dobru utakmicu? Da, dobro ste pročitali! Na krilima raspoloženog Kostića "Rothosen" su poveli, i mada su od 1:0 opet uspjeli doći do 1:2 nisu se predali, nego su došli do izjednačenja. Istini za volju, TSG je imao bolje šanse, i veći broj njih. Sam Kramarić je morao zabiti bar u 2-3 navrata. Unatoč tome Gisdolova ekipa je zaslužila ovaj bod. Došli su na jugozapad zemlje kao zečići pred zmiju, nitko im nije dao ni grama šanse, a oni su odigrali najbolju utakmicu sezone.

Nastavljene su dakle obje serije, Hoffenheim je i dalje bez poraza, a HSV bez pobjede u ovoj sezoni. S obzirom da je jučer slavio Ingolstadt, a izgubio Bayern, TSG je uz RB jedini bez poraza, a HSV jedini bez pobjede u ligi. Prvi put u sezoni Hamburžani su nakon zaostatka uspjeli osvojiti bar jedan bod. Ipak, uz pozitivan dojam treba podsjetiti na činjenicu da je ovo i dalje najlošija sezona Hamburga u povijesti. A znamo koliko je ona duga, jer radi se o jedinom klubu koji je igrao do sada u svakoj sezoni Bundeslige od njenog osnutka.

Za kraj su snage odmjerili Werder i Eintracht u reprizi drame iz posljednjeg kola prošle sezone. Tada je društvu iz Frankfurta trebao bod za izravan ostanak u ligi, a Werderu pobjeda da bi izbjegli dodatne kvalifikacije. I uspjeli su, na za njih najslađi, a za Orlove najbolniji način - golom u 88. minuti!

Bilo je dakle želje za "osvetom", makar je situacija danas takva da gosti pucaju na nešto više od borbe za ostanak, a domaćin i dalje vodi borbu za goli život. Bila je to zanimljiva utakmica, makar sa dosta grešaka sa obje strane. Izjednačeno prvih 30-ak minuta, pa onda sa po 15-ak minuta dominacije. Najprije zelenih, a onda nakon stanke crveno-crnih. U tim razdobljima su pali i golovi, prvi nakon lijepog proigravanja Moisandera i majstorske realizacije Austrijanca Grillitscha, a izjednačenje u 52. minuti preko Meiera kojeg je Kovač na poluvremenu uveo u igru.

U nastavku je Eintracht nastavio pritiskati, ali zrelije šanse zbile su se pred golom Hradeckog. U najboljoj od njih finski vratar je reagirao dobro protiv veterana Pizarra i tako sačuvao aktivan rezultat Kovačima i njihovim mladim Orlovima.

Da se u nogometu kad-tad sve vraća uvjerili smo se u 89. minuti. Baš kao prije par mjeseci, i ovaj put je sraz ove dvije momčadi riješen golom u posljednjim trenucima, samo što je ovaj put ruke u zrak podigao naš bivši izbornik. I drugi igrač kojeg je uveo s klupe, mlađahni Aymen Barkok, upisao se u strijelce i donio nova velika tri boda Eintrachtu!

Igrač kola

Najbolji među jednakima, odmah da riješim pitanje pobjednika, jest Kölnov vratar Kessler. On je iznenada uskočio u sastav i svojim obranama izludio nogometaše Borussije M. u "Rheinderby". Od ostalih "jednakih" valja spomenuti Mallija, naravno ne samo zbog gola, baš kao i Leipzigovog Forsberga. Kolašinac je odigrao fantastičnu utakmicu za Schalke u Wolfsburgu, a Sokratis Lewandowskog učinio nevidljivim u velikom derbiju protiv Bayerna. Iz nedjeljnih susreta valja spomenuti nastup Kostića za Hamburg.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Idućeg vikenda nas čeka "derbi sjevera", makar je to već godinama ujedno i derbi začelja. Osim toga, zanimljivost privlači gostovanje Borussije Dortmund u Frankfurtu kao i dvoboj Bayerna i Bayera u terminu utakmice kola u subotu od 18:30 sati. Parovi, satnice i prognoze:

Čitamo se ponovno za sedam dana, a do tada vam želim ugodan tjedan!