14
Čet, Pro

Švabo #137

Typography

Hoffenheim ostao neporažen i nakon gostovanja kod Bayerna, BVB pregazio Hamburg , "derbi iznenađenja prvenstva" pripao Eintrachtu, a već četvrta smjena trenera u ovoj sezoni zbila se danas u Ingolstadtu. Pregled 10. kola Bundeslige

Pravila tržišta. To ili nešto slično tome presudilo je Ingolstadtovom sad već bivšem treneru Markusu Kauczinskom. Činjenica je da sa dva boda nakon deset utakmica, bez ijedne pobjede, teško može naći argumente u svoju korist, ali FCI je u mnogim utakmicama dosadašnjeg tijeka prvenstva pokazao vrlo dobru igru. Često su nedostajale nijanse da bi došli do bod(ov)a, a prije nekoliko tjedana su bod osvojili protiv stroja iz Dortmunda. Osim toga, "Schanzer" pogađa ono staro pravilo kako je druga sezona nakon promocije iz druge u prvu ligu teža od prve. I konačno, nisu li uoči sezone ostali bez Hübnera, Özcana, Bauera, da Coste, a zamijenili ih igračima bez ikakvog bundesligaškog iskustva? Ništa od toga nije pomoglo bivšem stručnjaku Karlsruhea, nakon samo četiri mjeseca na kormilu Ingolstadta postao je prošlost. Zakon tržišta.

U Mönchengladbachu su daleko od smjene trenera, ali čini mi se da polako dolazi do onoga što sam pisao nekoliko puta, pa i onda kada je Schubert oduševljavao i rušio rekorde. Preuzeo je tada odično selektiranu i pripremljenu momčad od Favrea, trenera koji trenutno sa Nizzom hara Francuskom, i bio dovoljno pametan da ne mijenja previše nego samo podigne momčad na psihološkom planu. Sada, nešto više nakon godinu dana nakon dolaska, vidi se da Schubert nije trener koji na duže staze može zadržati ekipu na razinama koje se sada već više-manje očekuju od Ždrijebaca.

Ima tu bljeskova, kao što je bila utakmica protiv Barcelone u ligi prvaka, na kraju nesretno izgubljena, ali i blamaža kao u petak u Berlinu. Od prvog trenutka Hertha se nametnula kao gazda olimpijskog stadiona, relativno brzo su poveli (Kalou, 18.), a kada je Kramer u 39. minuti pokupio drugi žuti karton pri rezultatu 0:2 (Kalou je zabio drugi u 33. minuti) bilo je jasno da će bodovi ostati u glavnom gradu. Da li je 11. mjesto i dvanaest bodova nakon deset utakmica dovoljno za ambicije Borussije? Po meni ne, ali neka odgovorni razmišljaju o tome...

Hertha je ostala stopostotna na svom stadionu u ovoj sezoni (pet utakmica, pet pobjeda), a više od ukupno šest trijumfa nakon 10. kola imali su samo jednom do sada u klupskoj povijesti (sezona 00/01). Pobijedili su M'gladbach prvi put nakon tri godine u kojima su Ždrijebci upisali pet uzastopnih pobjeda protiv Herthe. Točno toliko utakmica sada čekaju na gol, a to im se u povijesti dogodilo samo jednom, prije dvadeset godina. U tom razdoblju su osvojili tek dva od 15 mogućih bodova. Ne zvuči ohrabrujuće.

Ni za razmažene Bayernove navijače ne zvuči najbolje da su prosuli dva boda protiv Hoffenheima, ali dogodilo se! Gosti su čak vodili, a izjednačenje je donio autogol Zubera, tako da slobodno možemo reći da FCB nije imao svoj dan. Istina je da su u drugom dijelu svojski zapeli kako bi došli do sva tri boda, ali prije svega zahvaljujući discipliniranom i trkački požrtvovnom nastupu gosti su zasluženo osvojili veliki bod te ostali neporaženi u ovoj sezoni.

21:5 bio je omjer šuteva prema golu, ali potvrdu o trkački raspoloženim gostima donosi podatak o čak osam više pretrčanih kilometara. Tako je Bayern već sada češće ispustio pobjedu (tri puta) nego u kompletnom prvom dijelu prošle sezone (dva puta). Oba kluba su i dalje neporaženi u ovoj sezoni, ali dok je Bayern na to naviknut, TSG-u se takvo šta nakon 10. kola događa prvi put. Ostaje ipak porazan podatak da ni u 17. pokušaju nisu uspjeli svladati velikog protivnika, a time su oborili jedan rekord: nikada jednom klubu nije trebalo više pokušaja da savlada jednog protivnika u Bundesligi!

"Tjedan iskupljenja" uspješno su okončali u Leverkusenu. Nakon dramatične pobjede u prošlom kolu u Wolfsburgu, slavlja na Wembleyu protiv Tottenhama u ligi prvaka, na BayAreni je poražen Darmstadt. Rezultat sugerira tijesno, ali bilo je više nego zasluženo! U svim segmentima igre domaćin je nadigrao Ljiljane, a oni si mogu predbaciti što od početka nisu pokušali hrabro kao pred kraj utakmice kada su imali svoju ponajbolju fazu.

16-17-16, to je broj bodova nakon deset utakmica otkako je trener Schmidt. Prethodna dva puta na kraju su izborili ligu prvaka, a uvjeren sam da bi i sada svi potpisali takav rasplet. Mada ću osobno nadodati da po meni ova momčad ima kapacitete i za veće domete! Darmstadt je jedini sudionik lige koji nije osvojio ni jedan bod u gostima, a prvi put pod trenerom Meierom su poraženi dva puta za redom. Računamo li i kup bio je ovo treći uzastopni poraz Ljiljana.

Kako opisati "igru" Hamburga u utakmici protiv Borussije Dortmund? U 27. minuti bilo je 0:3, u 48. već 0:4 (sva četiri gola postigao je Aubameyang!), a i oni najvjerniji navijači izgubili su strpljenje pa se bijes (zvižduci i uvrede) pretvorio u sarkazam (aplauzi kod točnih dodavanja, podrugljive pjesmice). Gisdol je pet utakmica tu, još nije pobijedio (prvi trener u dugoj klupskoj povijesti koji nije slavio niti jednom u prvih pet utakmica), a još gore je to što se čini da je već rezignirao. Po tko zna koji put u posljednjih nekoliko godina - teški su dani pred HSV-om! Borussia se pak vratila na pobjedničke staze, Aubameyang se pošteno iskupio za mali ispad koji je napravio početkom tjedna. Naime, napadač je slobodan ponedjeljak iskoristio da "skokne" do Milana, a po klupskom pravilniku takvi izleti su zabranjeni. Zbog toga je bio suspendiran u ligi prvaka, a evo u Hamburgu se iskupio na najbolji način. Treneru Tuchelu se dodatno ispričao: nakon što je postigao prvi gol potrčao je u zagrljaj svom šefu.

Prvi put u povijesti HSV nakon deset utakmica ima samo dva boda, a lošiji učinak u povijesti lige imao je samo Saarbrücken u sezoni 63/64. Povijest i statistika kažu i kako je do sada svaki klub koji je nakon 10. kola imao osam poraza na kraju ispao iz lige, tako da statistički gledano u Hamburgu i Ingolstadtu već imamo dva buduća drugoligaša.

Uoči utakmice je klub počastio izlaskom na teren i ovacijama svoju ikonu i legendu njemačkog nogometa, Uwea Seelera, koji je proslavio svoj 80. rođendan. Sigurno si Uwe nije poželio ovakav nastup svojih nasljednika...

Drugi klub koji je, ako je vjerovati statistici, budući drugoligaš, nakon jučerašnjeg poraza u bavarskom derbiju jest FC Ingolstadt. Koštalo je to trenera Kauczinskog pozicije, kao što smo na početku teksta već opisali. Dugo vremena smo gledali relativno izjednačenu utakmicu, ali nekako smo tokom cijele utakmice imali osjećaj da je golu bliže gost. Iz igre nije išlo, pa je zato gol odluke pao iz slobodnog udarca u 85. minuti (Bobadilla) dok je Altintop samo potvrdio pobjedu u posljednjim sekundama utakmice. Pobjednik tako ispada trener Schuster, jer oba strijelca su u igru ušla s klupe za pričuve.

Bila je to prva pobjeda FCA protiv bavarskog susjeda, u prošloj sezoni je na obje utakmice slavila ekipa iz grada Audija.

A ekipa iz grada Volkswagena uspjela je na kišom okupanom Schwarzwald stadionu nanijeti prvi domaći poraz Freiburgu i priskrbiti svom interim-treneru Ismaelu ugovor koji sada vrijedi samo za prvu momčad (bivši francuski reprezentativac došao je iz Wolfsburg II). U prvom dijelu SCF je bio ravnopravan takmac, ali nakon što je Gomez načeo domaćina, ovaj se u drugom potpuno otvorio, a Vukovi su se vrlo dobro branili te ozbiljno prijetili iz dobro organiziranih kontri. Pobjeda je stoga zaslužena, bilo je i vrijeme za drugu pobjedu VfL-a i bijeg iz opasne zone.

Osam utakmica trajao je post Wolfsburga, nakon prvog kola napokon su upisali drugu pobjedu, ponovno u gostima. Bila je to pobjeda volje, želje, što je vjerojatno i donijelo konačno ustoličenje Valeriena Ismaela kao trenera. Njegova ekipa je naime pretrčala četiri km više i napravila gotovo dvostruko više prekršaja od protivnika (17:9).

Prekršaja je bilo i u Frankfurtu, ukupno 30! Uz to još šest žutih kartona, dva nedosuđena jedanaesterca (po jedan na svakoj strani), i samo dva udarca u okvir gola. Jedan od ta dva završio je u mreži, i to već u petoj minuti kada je Gaćinović uposlio Chandlera, a ovaj ubacio nazad na glavu Gaćinovića za vodstvo koje je na kraju značilo i pobjedu. Oduševljava disciplina i fizička pripremljenost kojom Kovačeva momčad uspješno prikriva manjak kvalitete, odnosno iskustva. U prvih 45 minuta Orlovi su dominirali i bili bolja momčad, ali nastupom u drugom dijelu Jarci su zaslužili bod, imali su više od igre i jasnu želju da dođu do gola. No, nisu uspjeli, tri boda su ostala u Frankfurtu, a ni tribine nisu previše marili način na koji je došlo do pobjede. Slavlje je nakon utakmice bilo razuzdano!

Imaju i razloga za slavlje, jer samo jednom u zadnjih dvadeset godina SGE je bolje stajao nakon deset odigranih utakmica. Kod kuće nisu izgubili niti jednom upisavši tri pobjede i dva remija, od toga jedan protiv Bayerna. Što se Kölna tiče, oni su prvi put poraženi na dva gostovanja za redom. Zanimlijvo, i tada su kao i sada protivnici bili Hertha i Eintracht!

Šansu da dostignu, a u slučaju pobjede od sedam golova razlike i prestignu Bayern, u prvoj nedjeljnoj utakmici imao je Leipzig. Napominjem to stoga što su Bikovi počeli tako da se činilo da ni tih 7:0 nije nedostižno! Prva prilika već u drugoj, a prvi gol već u trećoj minuti - poentirao je Werner. Isti igrač u 44. postiže svoj drugi gol nakon što je u 21. minuti asistirao Forsbergu - 3:0! Zaista tada tih 7:0 nije izgledalo kao utopija. Ipak, u nastavku se Mainz malo pribrao, imali su i poneku mini-šansu, uspjeli postići počasni gol, ali jasno je bilo najkasnije nakon prvih 45 minuta - bodovi danas ostaju na istoku! Malo je reći zasluženo, moglo je - ne: moralo je biti rezultatski uvjerljivije!

Ne treba više napominjati kako je za sada RB jedan od najboljih "Aufsteigera" u povijesti. Današnjom pobjedom izjednačili su rekord Duisburga iz sezone 92/93 kada su Zebre također deset utakmica u nizu ostali neporaženi.

Kolo su zaključili Schalke i Bremen, dizelaški. Trebalo je naime 30-ak i koja minuta više da bi se dogodilo nešto konkretno, a onda je u sedam minuta palo tri gola. Rudari su poveli 2:0, Gnabry iz opravdano dosuđenog jedanaesterca smanjuje. Gosti su se previše koncentrirali na obranu pa im je teško palo "prešaltati" na ofenzivu kada su nabrzinu, unutar tri minute, primili dva gola. Interesantno je da su u sličnom ritmu nastavili i nakon stanke, Rudari su bili aktivnija i bolja momčad, tako da je treći gol bio logična konzekvenca.

Igrač kola

Zabiješ tri, kao Kalou za Herthu ili dva poput Gomeza za Wolfsburg odnosno Wernera za Leipzig, odigraš gotovo bez greške, kao Calhanoglu za Bayer, zaustaviš veliki Bayern kao Hoffenheimov vratar i kompletna obrana, a ipak si daleko od titule igrača kola. Naravno, krivac za to je Borussijin Gabonac Aubameyang koji je zabio čisti hat-trick u prvom poluvremenu, u drugome dodao još jedan gol i asistenciju. Bolje može samo u snovima!

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Slijedi reprezentativna stanka, a nakon nje kolo sa derbijem između Borussije Dortmund i Bayerna, "derbi Rajne" u Gladbachu između druge Borussije i Kölna, a ništa manje zanimljivo neće biti u petak kada se susreću dvije momčadi koje preferiraju presing i napadački nogomet. Svi parovi, satnice i prognoze:

Švabo se oprašta za ovaj tjedan i otpušta vas na dvotjedni odmor od Bundeslige. Čitamo se ponovno u nedjelju, 20. studenog u uobičajeno vrijeme!