14
Čet, Pro

Švabo #135

Typography

Novo iznenađenje Eintrachta i bod sa igračem manje protiv Bayerna. Kiks prvaka nije iskoristila Borussia (D), ali jest Köln koji je sada prvi pratitelj sa samo dva boda manje. Nekim Hrvatima opet zapažene uloge, a neki su bili tragičari svojih momčadi. Pregled 7. kola Bundeslige

Reprezentacije su odradile svoje, Njemačka je poput Hrvatske upisala dvije očekivane pobjede, a već u petak igrači su se vratili svojim klupskim obavezama. Nekima su kvalifikacijski dvoboji za svoje zemlje odnijele manje, a nekima više snage, pa je tako Thomas Tuchel što zbog ozljeda (izostala su petorica), što zbog umora, a što dobrovoljno zbog nastupa u ligi prvaka, na teren protiv Herthe u petak izveo dječji vrtić!

Passlack (18), Pulisic (18), Mor (19) u prvih jedanaest, uz njih još Ginter (22), Merino (20), Weigl (21), pa je Götze sa svojih 24 djelovao poput starog, iskusnog lisca. Uostalom, prosjek starosti bio je na - za ovu razinu i ovu ligu - nevjerojatnih 22.9 godina! Nije to naškodilo igri, štoviše - činilo se da je Borussijina mladost natjerala i nogometaše Stare dame na viši tempo pa smo gledali zanimljivu i sadržajnu utakmicu u kojoj nije nedostajalo ničega! Od golova - poveli su gosti preko Stockera, Aubameyang izjednačio deset minuta prije kraja - borbenosti koja je povremeno prelazila granice dozvoljenog (dva crvena kartona, šest žutih), promašenog jedanaesterca (Aubameyang kod rezultata 0:1). Na kraju je podjela bodova u redu, prije svega zbog zrelog taktičkog nastupa Herthe, mada je žuto-crni Kindergarten imao veći broj dobrih prilika.

Prvi put je BVB izgubio bodove na svom stadionu u ovoj sezoni, ali je srušen klupski rekord koji sada iznosi 25 uzastopnih utakmica na Westfalen stadionu bez poraza! Hertha je, zahvaljujući između ostalih i vrataru Jarsteinu koji je prvi put u Bundesligi parirao jedanaesterac, osvojila svoj četrnaesti bod. Tako dobar učinak nakon sedam utakmica zadnji put su imali prije jedanaest godina. Za kraj jedan zanimljiv podatak o obrani Borussije: sedam golova primili su u dosadašnjem tijeku prvenstva, a od toga čak šest u drugim poluvremenima svojih utakmica!

Istim rezultatom, makar u puno dosadnijoj utakmici, rastali su se Augsburg i Schalke. Posebno u prvom dijelu ta utakmica je bila prava uspavanka, a dojam je donekle popravljen u drugih 45 minuta kada su pala i oba gola. Iako je domaćin bolje krenuo u tu dionicu, vodstvo su ostvarili plavi. Bentaleb je opalio, lopta se od grede odbila na pod, a po prvi put otkako je u uporabi sustav "Hawk eye" (oko sokolovo) dao je sucu znak da je lopta u potpunosti bila iza crte, te je opravdano priznat gol. No vodstvo je trajalo tek dvanaest minuta, tada naime rutiner Baier nakon jedne lijepo izigrane akcije zakucava za izjednačenje koje su Augsburgeri očuvali do kraja. Prvi izlet Markusa Weinzierla na mjesto svojih (za sada) najvećih trenerskih uspjeha završio je neodlučeno, rezultatom kojim je njegov kolega Schuster vjerojatno puno zadovoljniji. I to ne samo zbog izgubljena dva boda i činjenice da se ne uspijevaju maknuti iz donjeg dijela ljestvice, nego i zbog teške ozljede najskupljeg pojačanja klupske povijesti, Švicarca Breela Emboloa. 19-godišnjeg napadača je u 21. minuti nakon duela sa Stafylidisom ostao na travi, još jučer je operiran, a prema najavama za povratak na teren će biti potrebno četiri do šest mjeseci! Naravno, i sa ovog mjesta mu želimo sve najbolje!

Znao je Weinzierl sigurno da njegovom bivšem klubu leži njegov sadašnji poslodavac. Bio je ovo četvrti uzastopni susret iz kojeg je FCA izašao neporažen! O tome da li je plava čaša polupuna ili poluprazna neka sude oni koji za Rudare navijaju, ja ću tek spomenuti da su sada tri službene utakmice u nizu neporaženi, ali isto tako kako prvi put nakon šest godina sedmo kolo okončavaju sa samo četiri boda na kontu.

Neusporedivo bolje stanje je 90-ak km južnije, u gradu na Rajni. Köln slavi svoje junake, prije svih golgetera Modestea koji je upisao svoj peti "Doppelpack" (dva gola) u dresu "Effzeh". Pobjedu njihovih ljubimaca neće umanjiti ni činjenica da je protivnik bio Ingolstadt, momčad koja je jedini bod osvojila u prvom kolu kod HSV-a da bi nakon toga ubilježili šest uzastopnih poraza. Domaćin je bio bolji, i mada su suci povremeno gubili konce igre i imali nekoliko diskutabilnih odluka tri boda su otišla u prave ruke.

Ingolstadt je uspio samo ublažiti poraz u posljednjim trenucima susreta, iz jedanaesterca, 12. u 41 utakmici u Bundesligi! Tužnu bilancu ima njihov vratar Nyland - 13 nastupa, niti jedna pobjeda, niti jednom bez primljenog gola!

Čiste mreže nije ostao ni Hoffenheimov Baumann, ali neće mu to nimalo pokvariti raspoloženje nakon 2:1 pobjede protiv njegovog bivšeg kluba iz Freiburga. Mada je pobjeda TSG zaslužena, malo žalim SCF, jer drugi gol domaćin je postigao iz jedanaesterca (Kramarić) po meni prestrogo dosuđenog. Skrivio ga je Söyüncü, turski internacionalac kojeg je Streich pronašao u tamošnjoj drugoj ligi, a zanimljivo je da je isti igrač bio krivac i kod prvog gola Hoffenheima, dok je za izjednačenje fantastično uposlio Niederlechnera. Tragični heroj, reklo bi se. Nakon tog gola sa bijele točke gosti više nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti, a dojma sam da su uz malo više sreće mogli i morali osvojiti bod.

Upisao je Freiburg tako i četvrti gostujući poraz u isto toliko nastupa, prvi put nakon 1996. godine, dok kod kuće još nisu izgubili niti boda. Hoffenheim je pak i nakon sedam utakmica neporažen, nakon četiri remija stigle su tri uzastopne pobjede pa je Nagelsmann prvi trener TSG poslije Rangnicka koji je upisao tri pobjede za redom u Bundesligi. Samo jednom, u sezoni 09/10, društvo iz Sinsheima je imalo više bodova (14) nego sada (13) nakon sedmog kola.

Za iznenađenje kola pobrinuo se Eintracht koji je u Frankfurtu zaustavio Bayern, Neueru natočio dva gola nakon što protiv Orlova FCB preko dvanaest sati nije primio niti jedan, i tako svom treneru na najbolji mogući način čestitao 45. rođendan! Švabo se čestitkama pridružuje tako što će maksimalno pohvaliti igru njegove momčadi u kojoj se itekako osjeti trenerska ruka, a mislim da jednom treneru ne treba veći kompliment od toga! SGE je u prvom dijelu bio bolja momčad, imao više prilika, ali Bavarci su bili efikasniji te prvi poveli. Ipak, Huszti je svojima donio izjednačenje te tako natjerao prvaka na više zalaganja u drugom dijelu. Zasluženo su došli do vodstva preko Kimmicha u 62. minuti, već tri minute kasnije imali igrača više nakon što je Mađar Huszti zaradio drugi žuti karton, činilo se da je sve gotovo i da će Kovačeva družina definitivno pokleknuti. No dogodilo se suprotno, i u brojčanom deficitu su nastavili hrabro kao i do tada pa je samo pravedno da su uspjeli izjednačiti preko Fabiana u 78. minuti, mada je Meksikanac bio minimalno u zaleđu kada je prsima zakucao tu loptu u mrežu. Izdržali su Orlovi do kraja, odbili još poneki napad rivala iz Münchena i proslavili vrijedan bod sa svojim navijačima, ili bar velikim dijelom njih. Naime, zbog nestašluka nekih navijača u prošlosti dio južne tribine je na ovom dvoboju bio zatvoren.

Dvije utakmice bez poraza su u svijetu Bayerna već kriza, a ova treća uzastopna je valjda katastrofa. Jedva čekaju priliku za iskupljenje, srećom - ovaj tjedan se igra liga prvaka! Ipak će se morati dobro analizirati kako su opet prosuli bodove iako su vodili, baš kao i u prošlom kolu. Danas čak dva puta, i još sa igračem više! Eintracht? Četiri domaće utakmice bez poraza, 13 šuteva prema golu Neuera. Još je rano, još nije vrijeme za euforiju, ali izgledaju vraški dobro!

Vraški dobro igrala je i Borussia M'gladbach na svom terenu u proteklih nekoliko mjeseci. Jučer, iako sa igračem više preko 75 minuta, sa dvije prilike sa bijele točke, protiv grogiranog Hamburger SV-a - samo 0:0! Dodam li tim podacima i onaj kako HSV niti jednom nije pucao u okvir gola domaćina, onda možete zamisliti kakva je bila predstava na Borussia Parku. Defenzivni bedem s jedne, pucački neraspoložena i neefikasna družina s druge strane. Ništa za nogometne sladokusce. Gisdolu će biti svejedno, na teškom gostovanju i sa igračem manje osvojio je zlata vrijedan bod. Možda ovo bude onaj "klik" koji će donijeti rasterećnje, bolje igre i više bodova na Labu.

U susjedstvu, na Weseru, tamo se danas slavi 750. bundesligaška pobjeda klupske povijesti. Nešto što je uspjelo još samo velikom Bayernu, a što će oslikati i kakav klub je Werder, kako velik i slavan, makar to posljednje godine ne potvrđuju. Jučer su bar potvrdili bijeg iz one najopasnije zone, i to pobjedom nad Bayerom iz Leverkusena koji je po tko zna koji put razočarao svoje fanove. Bilo je i u ovoj utakmici faza u kojima su igrali dopadljiv nogomet, ali opet im je nedostajalo "ono nešto". Nisu za to marili zeleni, a pobjedu im je donio 19-godišnji Manneh, izbjeglica iz Gambije i prvi bundesligaški strijelac iz te zemlje, tako da je pobjeda na kraju poprimila obrise bajke.

Otkako je prije tri utakmice preuzeo momčad, trener Nouri je osvojio sedam bodova! U tom razdoblju je učinkovitiji jedino TSG Hoffenheim! Leverkusen pak sa deset bodova ima najlošiji učinak nakon sedam kola u posljednjih pet godina.

Regionalni derbi (47 km dijele dva stadiona) u nedjelju su na Opel areni odigrali FSV Mainz i SV Darmstadt 98. Pet minuta je trebalo da se potvrdi moja prognoza o pobjedi domaćina, tada je De Blasis doveo svoju momčad u vodstvo, ali na kraju je ta pobjeda ostvarena mnogo teže nego bi konačan rezultat dao naslutiti. Ljiljani su bili vrlo dobri, sam Čolak je imao tri stopostotne prilike, jednu iz jedanaesterca kojeg je prethodno sam izborio, no lopta danas nije htjela u mrežu! Teško je tvrditi da su gosti zaslužili bod u ovoj utakmici, ali recimo ovako: da su ga osvojili, nitko se ne bi imao pravo žaliti!

Napokon, nakon pola godine, prva pobjeda na vlastitom stadionu za Mainz! Istini za volju, zbog ljetne stanke, u tih pola godine stane samo pet utakmica. Darmstadt je, baš kao i Freiburg, izgubio na sva četiri gostovanja u ovoj sezoni. Mini-utjeha je što su napokon zabili gol na tuđem terenu, makar bilo iz jedanaesterca u sudačkoj nadoknadi vremena.

Plastika protiv plastike, drugi dio. Nakon što se već obračunao sa Hoffenheimom, "ljubimac" lige Leipzig u ovom kolu odradio je gostovanje u Wolfsburgu. Preko 5000 praznih mjesta na VW areni samo je potvrdilo kako ni titule, a Wolfsburg ih je već osvajao, niti novac, a imaju ga oba takmaca, nikada neće stvoriti ljubav i puniti stadione. Nogomet je bio gledljiv, obje ekipe su krenule žustro, a već u 18. minuti nakon prekršaja Casteelsa nad Wernerom RB ima priliku povesti. Međutim Forsberg je preležeran, elegantno puca i šalje loptu dva metra pored gola.

Iskupio je se u drugom poluvremenu kada je odmjerenim udarcem svladao Casteelsa u 70. minuti. Prethodno smo gledali živahno nadmetanje, sa puno agresivnosti i trke, pogotovo od strane Leipziga. Moglo je otići i na drugu stranu, isto tako i završiti remijem, no taj jedan gol bio je dovoljan za nova tri boda Hasenhüttlove družine i skok na treće mjesto, dva boda iza vodećeg Bayerna.

Igrač kola

Kao i uvijek, i u ovom kolu je niz igrača koji su zaslužili pohvale i vrlo dobre kritike, ali nije bilo onog jednog za kojeg bi se vaš Švabo mogao bez okolišanja opredijeliti kada je u pitanju igrač kola. Dakle pohvale. Redom Saneu, Hajroviću iz Werdera, heroju karnevalskog grada Modesteu, Mainzovom Malliju i Bayernovom Hummelsu koji je u maniri najboljih playmakera kreirao šanse svojim suigračima. No s druge strane je stajao sjajni Chandler, Kovačev desni bočni na kojem su zvijezde Bayerna jučer često lomile zube, a koji je stigao prijetiti i u ofenzivi, pa je tako asistirao za izjednačujući gol. Zanemarit ćemo što je pritom vjerojatno pokušao pucati...

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Neki bundesligaši će biti sretni da slijede ispiti u europskim kupovima. Npr. Bayern i Borussia u ligi prvaka mogu isprati razočaranja remijima u Bundesligi. A onda u sljedećem kolu, bar kada je o Bavarcima riječ, slijedi derbi protiv Borussije M'gladbach. Parovi, satnice i prognoze:

Budite uz vašeg Švabu i za sedam dana kada se ponovno javlja sa nogometnih terena iz zemlje svjetskih prvaka!