14
Čet, Pro

Švabo #134

Typography

Bayern se poskliznuo remijem, Borussia pratila porazom, a Schalkeu prva pobjeda. Nova asistencija Kramarića, dva gola Čolaka, isto toliko i Ibiševića. Pregled 6. kola Bundeslige

Svi ih mrze, osim onih u bližoj okolici Leipziga, a ne krijem da sam jedan od njih i ja. Da me nije sram tražiti Ga takvo šta, svaku večer bih Boga molio da ih vrati otkud su došli prije sedam-osam godina. Naravno, riječ je o RB Leipzig, tvorevini zbog koja je preslika svega zbog čega sve više prezirem moderni nogomet.

No maknemo li u stranu da su u svoj "projekt" utukli pola milijarde Eura, gledamo li čisto ono što pružaju na terenu, mora im se priznati da igraju dobar nogomet! Uostalom, oni su prvi debitant u Bundesligi koji je prvih šest utakmica odradio bez poraza.

Nije ga doživio ni jučer, ruku na srce - nije ga ni zaslužio. FCA je u prvom poluvremenu povremeno bio čak bolja momčad, tada je imao i aktivan rezultat, no drugi dio u potpunosti je pripao domaćinu koji je dominaciju okrunio jednim pogotkom. Pobjedničkim, kako se pokazalo. Da li bi Bavarci iz Saske odnijeli bar bod da se nisu previše povukli u obranu čuvajući remi teško je reći, ali činjenica je da takvim pristupom ni taj bod nisu zaslužili. Valjda su se unaprijed pomirili sa sudbinom, jer u utakmicama petkom navečer Augsburg već četiri godine ne zna za pobjedu, u deset nastupa su uspjeli ostvariti tek tri remija.

Najbrži gol subotnjeg programa pao je u Freiburgu. Abraham je predao loptu u noge protivniku, a igrače Freiburga nije trebalo moliti da iskoriste šansu. Dugo je Orlovima trebalo da se snađu protiv energičnog presinga domaćih nogometaša, teško su dolazili pred njihov gol, a ovi su konstantno prijetili iz kontri. Na koncu je taj jedan poklonjeni gol u 4. minuti odlučio pobjednika. Streich je nadmudrio Kovača, u oba poluvremena njegovi igrači su 15-20 minuta igrali punim tempom da bi onda prepustili inicijativu gostima, ali pametno zatvorili sve prilaze svom golu.

Nije tajna kako je Freiburg jak kod kuće, a to potvrđuje i statistika koja kaže da Streichova momčad već devet utakmica u nizu nije izgubila niti bod! Prvim golom u prvom poluvremenu u ovoj sezoni SCF je došao do devetog boda, a nakon šestog kola više su imali samo jednom, deset - prije 22 godine! Nikine trupe doma su još bez poraza, ali u gostima su su jučer poraženi drugi put, uz jednu pobjedu u Ingolstadtu.

Tko bi rekao da ćemo moći reći da će reprezentativna stanka dobro doći Eintrachtovom sljedećem protivniku, prvaku Bayernu!? U tjedan dana je Carlova družina uspjela izgubiti u Madridu kod Atletica, danas remizirati doma protiv Kölna, a u Hamburgu su slavili golom u zadnjim trenucima utakmice. S obzirom na ono na šta smo navikli u proteklih nekoliko godina, ovo je za Bayern već krizna situacija! Jarci igraju dobru sezonu, mnogi su im predvidjeli da u Münchenu neće biti topovsko meso, a mogli su čak i odnijeti sva tri boda da je Zoller u sudačkoj nadoknadi bio prisebniji. Prije toga smo gledali tipično preplašenog protivnika kada dođe u goste prvaku da bi postajali sve hrabriji kako je vrijeme odmicalo. Stoga osvojeni bod nije nimalo nezaslužen, iako je FCB naravno imao više aktivne igre u ovoj utakmici.

Jedanaest utakmica za redom "Effzeh" ne zna za poraz. To je najduža takva serija nakon 27 godina kada su 88/89 pod vodstvom Christopha Dauma neporaženi ostali čak 17 puta u nizu. I FCB je još bez poraza, ali boljet će ih bar neko vrijeme da su jučer ostavili dva, i to unatoč omjeru 27:5 u udarcima prema golu. No treba biti pošten pa priznati da su samo tri završila u okviru gola sjajnog Horna. Zanimljivo je i to da je svoj šut okušalo svih trinaest igrača iz polja koji su danas nastupili u crvenom dresu, no nisu bili baš precizni.

Zato je jedan u Berlinu već duže vrijeme u dobroj golgeterskoj formi! U petak je po drugi put postao otac, na čemu mu iskreno čestitamo i malenoj kćerki želimo sve najbolje, da bi protiv svog omiljenog protivnika u subotu zabio dva gola i donio novu pobjedu svom klubu. Dojam je da je HSV izgledao nešto organiziranije nego u većini proteklih utakmica, no pali su ponovno, nisu zabili gol, tako da je teško govoriti o nekom pomaku. Gisdolu će svakako dobro doći stanka, mada neće imati sve snage na okupu. U prvom poluvremenu je to bila donekle izjednačena utakmica, "Rothosen" su sudjelovali u igri, no u drugom - pogotovo nakon drugog gola Stare dame u 70. minuti - više nije bilo kompetitivne igre.

Bio je to peti uzastopni poraz HSV-a, samo jednom su imali dužu seriju poraza - prije dvije godine pod vodstvom Berta van Marwijka (sedam). Nakon šest kola na kontu je samo jedan bod - nikada Hamburžani nisu startali lošije! S druge strane suprotna priča, više od 13 bodova nakon šest kola Hertha je imala samo jednom, i to prije čak 46 godina!

A najcrnji niz od svih bundesligaša trenutno ima Ingolstadt, a nastavljen je i danas porazom doma protiv Hoffenheima. Utakmica koja ni pored najbolje volje nije zadovoljila prvoligaške standarde odlučena je u prvom poluvremenu. Bez previše truda i muke TSG je došao do pobjede, domaćin ni u jednom periodu nije bio opasan. Na početku sezone su znali odigrati dobro pa izgubiti, no trend je sada definitivno negativan i po pitanju dojma, i po pitanju rezultata.

Šest puta FCI je pokušao svladati Hoffenheim, ali najviše što su uspjeli su dva remija. Jedanaesti put za redom ostali su bez tri boda, tako da ni prvi postignuti gol kod kuće u ovoj sezoni neće donijeti neko veselje. Hoffenheim? Druga pobjeda nakon četiri remija, šest uzastopnih utakmica bez poraza. Tko se usudi tražiti više?

Uspavanka koja je eksplodirala i postala drama, tako nekako se može opisati sraza Darmstadta i Werdera. Iz diskutabilnog jedanaesterca domaćin je poveo, a onda se ograničio na čuvanje vlastitog gola, i to prerano i previše. U prvih 45 minuta je to odlično funkcioniralo, jer Werder je bio potpuno nemoćan. Ali u drugom kao da je na teren izašla druga momčad, željna akcije i golova. Do prvog su stigli već u 51. i tako natjerali i Ljiljane na igranje nogometa. Do kraja smo vidjeli još po jedan gol na svakoj strani i realan remi na kraju. Neće usrećiti ni jedne ni druge, ali za oba kluba vrijedi - bolje vrabac u ruci, nego golub na grani!

Werder ostaje Darmstadtov omiljeni protivnik - u šest međusobnih susreta SVW nije ih uspio niti jednom nadvisiti! Bio je to protivnik po mjeri Ljiljana koji su ostali neporaženi kod kuće (podsjetit ću da su prošle sezone puno uspješniji bili u gostima), jer Werder je sa zadnjih sedam gostovanja donio tek dva boda.

Bayern je izveo sjajno dodavanje, ali Borussia je promašila prazan gol! To je sažetak posljednje utakmice subotnjeg programa, derbija kola u Leverkusenu. Ne samo da žuto-crni nisu uspjeli iskoristiti kiks lidera, nego su od pobjede bili daleko kao od mjeseca. Najlošija partija BVB-a ove sezone, definitivno. Apotekari su bili pametniji, taktički zreliji, a gol postignut u ranoj fazi utakmice dodatno im je pomogao. Naravno, riječ je o vrlo dobroj ekipi kojoj sam uoči prvenstva predvidio da bi se mogla boriti možda čak i za prvo mjesto, ali ako u Dortmundu planiraju ove godine ne čestitati Bavarcima na naslovu već za Božić, onda prilike poput ove danas moraju iskorištavati. Mogli su doći samo na bod razlike...

Čini se da se nakon nešto lošijeg starta B04 stabilizirao i upisao dvije uzastopne pobjede. Chicharito je nastavio zabijati, no nakon serije od osam golova u gostima napokon je poentirao pred svojim navijačima, i to prvi put nakon 1. travnja. Borussia bi ubuduće trebala izbjegavati ovaj termin u subotnje predvečerje - nakon Leipziga i jučer su prosuli bodove igrajući takozvani "Top-Spiel" - derbi tjedna. Prošle sezone su drugi poraz upisali u 13. kolu, a ove evo već u šestom.

Nedjelja je donijela sudar Wolfsburga i Mainza, nulu koja je zasigurno više zadovoljila goste nego domaćina. Ne samo zbog toga što su Vukovi bili bliži pobjedi, nego i zbog činjenice da je za Mainzerima još jedan euro-tjedan, sa nastupom u dalekom Bakuu u četvrtak. U usporedbi sa izvedbom u Bremenu VfL je bio kudikamo bolji, ali trenutno pred golom nedostaje pribranosti, možda i malo sreće. Bar je mreža ponovno ostala čista, četvrti put u ovoj sezoni, dok je Mainzerima ovo bio prvi susret u kojem nisu primili, ali i prvi u kojem nisu postigli gol ove sezone.

No negativno je što Heckingova momčad već pet utakmica ne zna za pobjedu, a nekadašnja sila kod kuće ostala je negdje izgubljena u prošloj sezoni - prvi put pod Dieterom Heckingom nisu pobijedili niti jednu od prve tri domaće utakmice. Doduše, s druge strane je stajao Mainz koji je sada sedam od svojih osam bodova osvojio na gostovanjima.

A na gostovanjima nikako ne ide Borussiju Mönchengladbach. Zapravo je nevjerojatan taj nesrazmjer između izdanja na svom Borussia parku i bilo gdje drugdje! S tim da je ovaj uvjerljivi poraz na AufSchalke areni još više neočekivan nakon prvog poluvremena u kojem se činilo da su obje ekipe zadovoljne bodom i da ćemo gledati mučenje do kraja. No onda su se plavi okuražili, krenuli ofenzivnije, nagrađeni diskutabilnim jedanaestercem iz kojeg je Choupo-Moting donio vodstvo, da bi se onda "odčepilo". U sljedećih šest minuta zabili su još dva (Embolo, Goretzka), švicarska tinejdžerska zvijezda je dodala još jedan u finišu tekme, i S04 je napokon upisao prve bodove u ovoj sezoni!

Igrač kola

Svidjeli su se Calhanoglu kojeg defenzivci BVB-a nikako nisu mogli kontrolirati, Freiburgov Grifo koji je zadavao dosta glavobolje Eintrachtu, a u petak je u pobjedi Leipziga najbolji bio Sabitzer. Nedjelja je donijela oduševljenje igrom mladog Embola u dresu Schalkea, no pobjednik dolazi iz Berlina. Dvostruki pobjednik, ako tako hoćete. Ne samo da je zabio dva gola, dobio kćerkicu, nego ga je i Švabo proglasio igračem kola!