Čet, Pro

Švabo #133

Typography

Bayern se još jednom provukao i pridonio drugoj trenerskoj smjeni ove sezone, Borussia Dortmund prati, Eintracht još jednom neporažen u golijadi, uz još jednu asistenciju Rebića, a među žive se vratili Leverkusen i Werder Bremen. Pregled 5. kola Bundeslige

Iza nas je jedna od "englische Wochen" ili po naški - engleski tjedni. Izraz koji se u njemačkom nogometnom jeziku zadržao još iz vremena kada je prva liga na otoku brojala 22 člana, pa su prvenstvene utakmice srijedom bile gotovo redovne.

Borussia Dortmund je u tom tjednu skoro upotpunila "wimbeldonski" rezultat i nakon 6:0, 6:0 pomela Wolfsburg 5:1 u gostima. Sa pobjedama su nastavili i za vikend, nešto teže od očekivanog na otvaranju 5. kola pobijedili su Freiburg doma sa 3:1 i tako ostali za petama Bayernu. Utakmicu je, osim golova i nova tri boda, obilježio povratak u početnih jedanaest Borussije odbjeglog sina Marija Götzea na jednoj utakmici na (treba li napominjati prepunom) Westfalen stadionu nakon 1248 dana. Uz to je strijelac ponovno bio Lukasz Piszczek, drugu utakmicu za redom, a prethodno dvije i pol godine nije zabio niti jedan gol.

Naravno da je bilo zasluženo, da su domaći imali dominaciju, da je statistika u svim segmentima na njihovoj strani. Ali, Freiburg je još jednom skupo prodao kožu! Treći gol primili su tek u finišu susreta, tako da je do kraja bilo napeto. Trkom i agresijom su pokušali zaustaviti žuto-crni vlak te dokazali da im je mjesto u ovoj ligi. Vjerujem da će se u njoj i zadržati, kad su već pretprošle sezone nesretno iz nje ispali.

Rekord postavljen prije trinaest godina pod vodstvom Matthiasa Sammera izjednačen je, BVB je 24 utakmice za redom neporažen na svom terenu! Nešto kraće traje serija neporaženosti u utakmicama petkom navečer - 22 utakmice. Freiburg je i jedanaesti put u nizu izgubio protiv "Borussen", a prvi put nakon dvadeset godina izgubili su sve tri gostujuće utakmice na otvaranju sezone. Većinu bodova za očuvanje statusa će ionako osvajati doma.

Bodovima doma, ili bar jednom, blizu je bio Mainz protiv Bayera. A onda se u drugoj minuti sudačke nadoknade ukazao Meksikanac Chicharito i svojim trećim golom dana ubio svaku nadu Mainzerima. Prvi put nakon jedanaest godina Mainz nije pobijedio u prve dvije domaće tekme sezone. Utakmica koja je, kao i sve u subotnjem posljepodnevnom terminu, počela tromo i usporeno, negdje od 30. minute se razvila u pravi "fight" dva izjednačena tima. FSV je dva puta vodio, meksičko "zrno graška" dva puta vraćalo život Apotekare, a onda u smiraju utakmice snalažljivo poentirao za pobjedu gostiju i mir uoči nastavka sezone. Da su izgubili, pa čak i osvojili jedan bod, početak sezone bio bi označen lošim.

Zaslužili su Apotekari ovu pobjedu, bili su bolji, pogotovo u drugom poluvremenu u koje su odmah krenuli sa očito izraženom željom za preokretom. Da im je on u konačnici uspio u sudačkoj nadoknadi sigurno je i "zasluga" sreće, ali Mainz je u drugih 45 minuta učinio premalo da bi se na nju izvlačio.

Da li to može Hamburger SV? Dugo su su "Rothosen" odolijevali napadima prvaka, gotovo izvukli neočekivan bod koji bi dobro došao i klubu i treneru Labbadiji, ali stara nogometna mudrost kaže da se nogomet igra devedeset minuta, a njima je koncentracija popustila u 88. Ribery je probio, ubacio na drugu vratnicu, a Kimmich naletio i zakucao loptu u mrežu. Bayern se opet provukao, baš kao protiv Schalkea i Ingolstadta tri boda izvukao "na mišiće", ali - nije li i to jedna od odlika velikih momčadi, da pobijeđuju u tijesnim utakmicama, u završnicama? Hamburžani si mogu eventualno predbaciti što su se prepali prilike pa su zadnjih 10-15 minuta proveli zbijeni u vlastiti šesnaesterac. Ali, s druge strane je bio nadmoćni Bayern, tako da je im na tome teško zamjeriti. Labbadiji se stolica opasno klima, djeluje malo tvrdoglavo pa primjerice Halilovića, kojeg mnogi žele vidjeti u početnoj postavi, danas uopće nije uvrstio na popis igrača, ali činjenica da su njegovi igrači danas odigrali utakmicu sa srcem govori da se ne žele riješiti trenera. Osobno bih svojeglavom Bruni pružio još jednu priliku, ali bojim se da će predsjednik Beiersdorfer popustati pod pritiskom "investitora" Kühnea (taj je već presudio Slomki) i krenuti u potragu za novim strategom.

Ovo sam pisao u subotu, a već nedjeljno jutro donijelo je "tweet" Hamburga - trener Labbadia je otpušten! Iako nikada nisam bio njegov fan, iako nije prvi put da je najuren iz nekog kluba pod "optužbom" da nije u stanju unaprijediti igru i pojedince učiniti boljima, ipak nisam pobornik trenerskih smjena već nakon nekoliko kola. Pogotovo ne nakon jučerašnje utakmice u kojoj je momčad svojim zalaganjem pokazala da želi nastaviti suradnju sa trenerom... a problemi HSV-a su ionako dublji od pozicije trenera. Utjecaj koji ima "investitor" Kühne i gotovo svakodnevno miješanje u segmente o kojima je priznao da nema pojma veliki su uteg, tako da neće biti lako onome koji će Brunu naslijediti, kao što nije bilo lako i njegovim prethodnicima poput Slomke ili Zinnbauera. Inače, kao najizgledniji kandidat spominje se bivši strateg Hoffenheima Gisdol na kojeg je oko bacio i Werder Bremen.

Carlo Ancelotti postao je prvi trener u povijesti Bayerna koji je slavio na prvih osam utakmica u klubu. Za vrijeme trajanja "Oktoberfest" Bavarci nisu izgubili već šest godina, u tom razdoblju od 21 utakmice trijumfirali u čak njih 18. Protiv HSV-a su i mimo popularne fešte navikli na pobjede - u posljednjih 16 duela nanizali su 13 pobjeda i tri remija! Za kraj jedan iznimno zanimljiv podatak: svih 10 golova u ovoj sezoni HSV je primio nakon 66. minute, čak sedam nakon 77. minute!

Puno ranije, u 46. minuti, Augsburg je riješio pitanje pobjednika protiv Darmstadta. Ostvario je Dirk Schuster tako svoju prvu domaću pobjedu kao trener FCA, i to baš protiv svog bišeg kluba. Bitnu ulogu u ishodu ovog dvoboja odigrao je grub start i zasluženi drugi žuti (mogao je biti i direktan crveni!) Guware netom prije završetka prvog dijela. Do tada su gosti nekako držali ravnotežu, ali nakon tog isključenja i brzo primljenog gola u drugom poluvremenu gotovo da nisu došli pred protivnički gol.

Bila je ovo ne samo prva domaća pobjeda "Fuggerstädter", nego i prvo 1:0 vodstvo Schusterove momčadi u ovoj sezoni. Oba takmaca i dalje čekaju na prvi gol u prvom poluvremenu u ovoj sezoni, uz njih jedino još Freiburg nije poentirao u prvom dijelu. Darmstadt je poražen već treći put, "doseg" koji su prošle sezone ostvarili tek u 10. kolu. Prvi put nakon ulaska u prvu ligu prošle godine tri su puta za redom poraženi u gostima, a baš na gostujućim travnjacima su prošle sezone izborili ostanak - bili su četvrta momčad lige kad je učinak u tuđini u pitanju.

Ljepotica kola odigrana je u Frankfurtu gdje je golijadu otvorio Ibišević sa bijele točke, nakon nespretnog starta Seferovića nad Stockerom. Jedan iz kategorije "može se suditi, a i ne mora". Eintracht se nakon kratkog šoka trgnuo i unutar šest minuta, još prije kraja poluvremena, preokrenuo na 2:1 golovima Fabiana i Meiera. Prije toga je Kovač bio prisiljen zbog ozljede mijenjati Abrahama, pouzdanog stopera, a to je bitno utjecalo da se Hertha, i to unutar sedam minuta, vratila u vodstvo! Bila je to sjajna utakmica koja nije zaslužila gubitnika, a da tako i ne bude pobrinuo se Hector, igrač koji je zamijenio Abrahama i kod dva gola Stare dame nije reagirao najbolje, i to u sudačkoj nadoknadi vremena! Asistent je i ovoga puta bio naš Ante Rebić koji se sve bolje snalazi u dresu sa orlom na prsima.

Kovačeva momčad je bila nešto bolja, takav je dojam, no Dardaievi su se pokazali kudikamo efikasnijima. Tri od prva četiri udarca prema golu završila su iza leđa vratara Hradeckog. Ipak, unatoč propuštenoj prilici za petom uzastopnom pobjedom kod kuće, ovo je drugi najbolji start Eintrachta otkako se za pobjedu dobivaju tri boda. Samo jednom, prije četiri godine, Orlovi su nakon 5. kola imali više bodova na kontu (tada 13, sada 10). Sa istim brojem bodova Stara dama je ostvarila svoj najbolji start nakon punih 46 godina! Niko Kovač je kao trener crno-bijelih (bar u ovoj sezoni su takvi) u 14. utakmici prvi put remizirao (sedam pobjeda, šest poraza), i prvi put je njegova ekipa kasirala tri gola.

Jedan manje primio je Ingolstadt na Borussia Parku i unatoč još jednoj pristojnoj predstavi opet ostao praznih ruku. E sad, da bi to "pristojno" postalo dobro, a FCI jednu utakmicu završio sa nečim opipljivim u rukama, potrebno je više hrabrosti u ofenzivi. Previše su mlitavi u igri prema naprijed, a tako je u Bundesligi teško opstati. A Borussia se unatoč ne baš uvjerljivoj prezentaciji domogla desete uzastopne pobjede pred svojim navijačima. I to uoči dolaska Barcelone u ligi prvaka u srijedu...

Ingolstadtova serija bez pobjede se nastavlja i sada su već na deset. Zadnji kojima je tako nešto uspjelo bili su nogometaši Hannovera koji su do svibnja 2015. godine nakupili čak 16 uzastopnih nastupa bez pobjede. Taj broj FCI je nakupio u gostima, zadnja pobjeda na tuđem terenu datira iz rujna prošle godine kada su u Bremenu svladali Werder. Još jedna potvrda da je druga godina u odabranom društvu uvijek teža od prve stiže pogledom na ljestvicu od prošle godine nakon petog kola. Na njoj je Ingolstadt pri vrhu sa deset bodova, sada pri dnu sa samo jednim. Andre Schubert, kojeg još uvijek ne smatram dugoročno dobrim rješenjem, iako me čovjek gotovo iz kola u kolo demantira, odradio je 34. utakmicu na klupi Ždrijebaca, dakle jednu kompletnu sezonu. Učinak? 59 % pobjeda, daleko najviše od svih trenera u povijesti kluba. Drugi je veliki Weisweiler sa 50%.

Isti je postotak Alexandra Nourija na klupi Werdera. Interim trener zelenih je nakon nes(p)retnog poraza protiv Mainza u srijedu ostvario prvu pobjedu svog kluba u ovoj sezoni. Za bijeg sa začelja. Bila je to pobjeda srca, ostvarena u posljednjih pet minuta, nakon što je SVW cijelu utakmicu bio bolji, a ipak od 69. minute lovio zaostatak. I to nakon - autogola! Nošeni fenomenalnom podrškom svojih navijača Nourijevi izabranici nisu prestali vjerovati, a nogometni bogovi su im vratili ono što su im uzeli u srijedu i nagradili ih sa dva gola u finišu, proslavljena kao da su njima osvojili prvenstvo! Nouri i dalje slovi kao privremeni trener, vršitelj dužnosti. Žele na Weseru promijeniti ustaljenu praksu da trenersku poziciju popunjavaju čovjekom iz vlastitih redova, smatraju da im treba svježa krv, netko izvana. Da li će ih nastup momčadi danas natjerati da razmisle o Alexandru kao trajnom rješenju pokazati će vrijeme.

Nakon solidnog početka i pet bodova bez primljenog gola u prva tri kola, uslijedila su dva uzastopna poraza za Heckingove Vukove. Još nije vrijeme za uzbunu, ali do nje bi uskoro moglo doći, jer meni omiljeni trener je prošle sezone prokockao kredit koji je zaradio radom u prethodnom razdoblju koji je kulminirao osvajanjem kupa 2015. godine.

Nedjelja je donijela gostovanje Schalkea u Sinsheimu i ekspresno vodstvo danas u bijelo obučenih Rudara. Već u 4. minuti Choupo-Moting gostima je donio prednost, pomislio sam da bi to mogao biti njihov dan, ali samo trinaest minuta kasnije Kramarić je izjednačio. Još u prvom dijelu TSG dolazi do vodstva preko Ruppa i u Schalkeove redove donosi nemir koji je rezultirao pogreškama, pogrešnim procjenama, krivim dodavanjima... Weinzierl je pokušao izmjenama donijeti boljitak, ali gosti nisu uspijevali doći do nekih spomena vrijednih šansi. Štoviše, opasnije situacije zbile su se pred golom Ralfa Fährmanna koji je nekoliko puta bio prisiljen reagirati.

Nastupilo je dakle ono što nitko nije mogao očekivati, Schalke je sa novim trenerom, proslavljenim sportskim direktorom iz vremnea dok je preko 20 godina radio u Mainzu, sa momčadi u koju je uloženo preko 35 milijuna eura (mora se doduše napomenuti da je na prodaji Sanea Manchester Cityju zarađeno preko 50) krenuo sa pet poraza i nakon petog kola se nalazi na dnu prvenstvene ljestvice! Do sada je okruženje bilo mirno, začuđujuće mirno s obzirom da se radi o Schalkeu. Ali ne vjerujem da će tako ostati i ovog tjedna. Sreća za trenera i momčad je da je već u četvrtak sljedeća utakmica i nova prilika za iskupljenje.

Nakon četiri remija Hoffenheim je upisao svoju prvu pobjedu u ovoj sezoni i ostao neporažen. Uz to su se uspjeli osvetiti za jedini domaći poraz pod vodstvom Juliana Nagelsmanna. U zadnjem kolu prošle sezone S04 je bio bolji sa 4:1. Plavi su sada prvi put u svojoj dugoj povijesti nakon pet utakmica bez boda, a Weinzierl je prvi trener koji je poražen u svojih prvih pet nastupa na klupi Schalkea. Slično se dogodilo prošle sezone Favreu u M'gladbachu, Zornigeru sa Stuttgartom, kasnije i Schaafu u Hannoveru. Sva trojica nisu dočekali kraj sezone u klubu. I za kraj podatak iz povijesti Bundeslige: pet poraza na startu sezone do sada je imalo tek deset klubova, prošle sezone spomenuti Gladbach i Stuttgart, a ove evo samo S04.

Zadnji dvoboj ovog kola počeo je sa 15-minutnim zakašnjenjem, i to zato jer su navijači domaće momčadi blokirali prolaz autobusu sa igračima omraženog RB tako što su - sjedili na cesti! Vjerojatno su poželjeli da su ostali sjediti i duže, jer već u petoj minuti gosti su poveli preko Burkea. Bio je to onaj famozni hladan tuš, ali Jarci su se brzo od njega oporavili. Nakon nekoliko prilika sa obje strane, već u 25. Osako na asistenciju Rauscha pogađa za izjednačenje. I u nastavkuk je bilo sadržajno, gledatelji su mogli uživati u zanimljivoj nogometnoj predstavi. I jedna i druga momčad imali su faza u kojima su imali nadmoć, ali rezultat se do kraja nije mijenjao.

Čini se kako se radilo o win-win-win situaciji. I igrači obje ekipe, i stručni stožeri, ali i navijači na stadioni bili su zadovoljni remijem u posljednjoj utakmici kola.

Igrač kola

Opet jedno kolo koje je iznjedrilo nekoliko kandidata. Od Ibiševića, dvostrukog strijelca i asistenta u remiju Herthe i Eintrachta u Frankfurtu, preko Adlera koji je do posljednje minute držao u igri svoj HSV protiv Bayerna, pa do sjajnog Dembelea, "matchwinnera" u pobjedi Borussije protiv Freiburga u petak. Možemo im slobodno dodati Bayernovog heroja Kimmicha, a vrlo zapažene role odigrali su u dresu M'gladbacha Stindl i Dahoud, a u onom Eintrachta Meksikanac Fabian. No sve ih je nadmašio njegov sunarodnjak Javier Hernandez, poznatiji kao Chicharito, čovjek koji je postigao sva tri gola u pobjedi Bayera u Mainzu, tako da je on ovog tjedna Švabin igrač kola.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Derbi kola igra se u Leverkusenu gdje u dvoboju dvaju klubova iz lige prvaka gostuje Borussia Dortmund. Ništa manje zanimljiv neće biti sraz Schalkea i one druge Borussije u nedjelju, a možda nezgodni Köln uspije zaustaviti Ancelottija i Bayern. Parovi, satnice i prognoze:

Toliko sa travnjaka iz zemlje svjetskih prvaka za ovaj tjedan. Auf Wiedersehen do novog čitanja, za sedam dana na istom mjestu!