Švabo #132

Typography

Köln lako sa Freiburgom, novo iznenađenje Kovačeva Eintrachta, rapsodije u režiji Leipziga,  Dortmunda i Borussije M'gladbach, a prva smjena trenera zbila se u Bremenu. Pregled 3. kola Bundeslige

Iza nas je opet jedno sadržajno kolo, sa ponekim iznenađenjem (npr. u Frankfurtu), još jednom jasnom porukom (Leipziga), i spoznajom da je gotovo nemoguće uspješno prognozirati ishode u najgledanijoj nogometnoj ligi svijeta. Bar meni.

Sa pogrešnim prognozama ovaj put sam startao već u petak. Zaslijepljen dobrim izdanjem Freiburga protiv Gladbacha, ali - naknadno priznajem - i simpatijama prema tom klubu uzrokovanim subjektivizmom, smatrao sam da se dojučerašnji drugoligaš može dokopati boda u Kölnu. A oni su se proveli kao bosi po trnju! Stöger im je prepustio posjed lopte sa kojim se oni nisu najbolje snašli, a neiskustvo obrane uzrokovalo je neke pogreške i visoko vodstvo već nakon prvih 45 minuta kada je utakmica bila odlučena u korist Jaraca.

Tom pobjedom oni su, po prvi put nakon 20 godina, pa makar samo na jedan dan, skočili na vrh bundesligaške karavane! Još važnije od toga je da su sad u pozitivnom nizu od osam utakmica bez poraza, a to nisu uspjeli još od 1991. godine, tada pod ravnanjem pokojnog Jörga Bergera. Čini se da je Stöger definitivno stabilizirao "Effzeh" u prvoj ligi, mada ne treba previše iščitavati iz prve tri utakmice. Uostalom, on u prve tri utakmice sezone još ni jednom nije izgubio otkako je prije četiri godine zasjeo na klupu ovog kluba. Njegov kolega, jučerašnji suparnik Streich, prvi put je izgubio protiv Kölna. U dosadašnja četiri dvoboja SCF je upisao isto toliko pobjeda!

6:0 i 6:0. Teniski učinak je ovog tjedna ostvarila Borussija Dortmund. U ligi prvaka u Varšavi tim rezultatom svladali su Legiju, a jučer u ligi Darmstadt kojemu su se tako napokon "osvetili" za onih 2:2 u prošloj sezoni. Iako je Tuchel podosta ispremiješao momčad, neke igrače posjeo na klupu, a neke čak i izostavio sa popisa za ovu utakmicu, BVB nije imao nikakvih poteškoća zgaziti Ljiljane koji danas nisu bili u stanju biti više od sparing partnera. Istina, gosti su kraj dočekali sa igračem manje, ali kada je Niemeyer isključen (57. minuta) već je bilo 3:0. Iako Darmstadt možda nije mjerilo, ipak se usudim tvrditi da ovakav BVB može ravnopravno u utrku za naslov sa Bayernom. Ali, naravno, bez kikseva kao što je bio onaj prošli tjedan u Leipzigu.

Pod vodstvom Thomasa Tuchela Borussia još ne zna za poraz na svom Westfalen stadionu, točnije 23 utakmice u nizu. Još jedna i pasti će klupski rekord! Za njega je ovo bila i najveća pobjeda, a za Darmstadt najteži poraz u prvoj ligi. A za BVB ovih 6:0 je najuvjerljivija pobjeda u ligi od 2009. godine kada je istim rezultatom svladana Arminia Bielefeld.

Branitelj naslova se dosta mučio, jurio 0:1 protiv Ingolstadta (doduše, to je trajalo tek nekih tri-četiri minute), kod 2:1 je gostima morao biti dosuđen jedanaesterac, ali odlika velikih momčadi je kao što znamo i ta da pobijeđuju i kad ne odigraju nešto ekstra. A Bayern danas, na dan otvaranja Oktoberfesta, nije bio na najvećoj razini. Istina, u tome je svoje prste imao i FCI koji se nije povukao, nije samo čekao i vrebao priliku iz kontre, nego je aktivno napadao i pokušavao ugroziti Neuera. A on je skinuo nekoliko zicera i tako sačuvao svojoj ekipi tri vrijedna boda za povratak na vrh ljestvice.

Samo Otto Rehhagel je svoju kratku avanturu u Bayernu počeo sa šest pobjeda u službenim utakmicama, a sada je to pošlo za rukom i Carlu Ancelottiju. U sva četiri međusobna susreta protiv susjeda iz Ingolstadta FCB je slavio, ali tri puta se pošteno namučio da bi do te pobjede došao. Nakon 601 minute primili su gol, a FCI je imao čak tri udarca više prema golu od velikog Bayerna (13:10). Unatoč svemu tome ostaje porazan podatak kako Schusterova momčad već osam utakmica ne zna za pobjedu, a to je trenutno najduži negativan niz u ligi.

Nakon što su prošli vikend kod kuće pobijedili jednog protivnika iz one kategorije "velikih", jučer su u gostima ponizili Hamburg sa ogromnih 4:0. Naravno, riječ je o Leipzigu, novom prvoligašu i objektu mržnje gotovo svakog ljubitelja nogometa u Njemačkoj. Čisto nogometno tim se dečkima nema šta prigovoriti, oni su i u Hamburgu odigrali taktički sjajnu utakmicu, dali domaćinu prividan osjećaj kontrole da bi onda nakon nekih sat vremena igre prešaltali u brzinu više i potpuno zasluženo razbili bundesligaškog dinosaura. Jedini klub koji je od prvog dana neprestano član prve njemačke lige ponovno je razočaravajuće krenuo u sezonu, i mada sam očekivao da će ove sezone proći bez turbulencija čini se kako su u njih upali već nakon tri utakmice.

Utjehu mogu tražiti u podatku da u pet od posljednjih šest sezona nakon tri kola nisu imali pobjede, pa su se na kraju nekako izvlačili. Pod vodstvom Brune Labbadie HSV kod kuće još nije izgubio ovako visoko, a u svojoj kratkoj profesionalnoj (prva, druga i treća liga) i plastičnoj povijesti Leipzig u gostima nije slavio tako uvjerljivo. I za kraj jedan zanimljiv podatak: Već šest utakmica protiv "Aufsteiger", dakle klubova koji su ušli iz druge u prvu ligu, Hamburg kod kuće nije uspio pobijediti!

Ni Hoffenheim i Wolfsburg ne uživaju pretjerane simpatije ostatka nogometne Bundesrepublik, a ova dva kluba jučer su međusobno odigrali nulu iz one bolje kategorije. Sadržajna utakmica sa puno ofenzivnih akcija sa obje strane, čak četrdeset (20:20) šuteva prema golu, od čega četrnaest u okvir gola i puno dobrih poteza. Sve smo vidjeli u ovom dvoboju osim onog najvažnijeg - golova. Nešto bliže bio im je TSG, Sandro Wagner propustio je najbolju, ali bila je ovo jedna od onih utakmica gdje bi bila šteta da je netko poražen!

Prvi put ova dva protivnika odigrali su utakmicu bez golova. Do sada su većinom nudili mečeve sa puno golova - četiri po utakmici! VUkovi su u ovoj sezoni još neporaženi, a računamo li i finiš prošle sezone serija traje već šest utakmica. Prvi put u povijesti su u početne tri utakmice sačuvali čistu mrežu, ali su još jednom Sinsheim napustili bez pobjede - kao u posljednja četiri nastupa (dva poraza, dva remija). TSG je prvi put sezonu otvorio sa tri remija, isto toliko imali su u čitavom proljetnom dijelu prošlog prvestva.

45 minuta je trajalo "opipavanje" ili popularno "ispitivanje snaga" u Frankfurtu, i ono malo šansi koje su stvorili igrači Eintrachta i Bayera bili su stidljivi pokušaji, više nego istinske prijetnje vratarima. A onda u drugom dijelu potpuni preokret! Zanimljiva utakmica, šanse pred oba gola, vodstvo domaćina, izjednačenje Apotekara, novo vodstvo Orlova, pa neopravdano dosuđeni jedanaesterac iz kojeg je Chicharito pogodio vratnicu. Ostalo je 2:1 do kraja, za novo iznenađenje Eintrachta nakon prvog kola i pobjede protiv Schalkea. Iz hrvatskog kuta još važnija je vijest da se na teren vratio Ante Rebić koji je tako ekspresno brzo pobijedio bolest. Štoviše, naš bivši, a od srca mu želim da bude i budući reprezentativac, asistirao je Fabianu za pobjednički gol!

Niko Kovač je sa svojim Orlovima slavio četvrtu domaću pobjedu u nizu. Toliko puta za redom navijači Eintrachta nisu slavili još od 2000. godine kada je tu stolovao Felix Magath. Ni šest bodova nakon tri utakmice nisu imali već četiri godine, dok je u istom razdoblju ovo najlošiji učinak Bayera sa tri boda nakon tri utakmice.

Četiri. Toliko golova primio je Werder Bremen u prvom poluvremenu utakmice u M'gladbachu! Danas u ljubičasto odjeveni gosti bili su u ulozi žrtve, ništa više. I to protiv protivnika koji je sličnu ulogu imao prije nekoliko dana protiv Manchester Cityja u ligi prvaka, u utakmici pomjerenoj za jedan dan zbog kiše, zbog čega su se Ždrijebci sa Otoka vratili tek u četvrtak! Šta bi tek bilo da su imali dan odmora više?

Svaki igrač Werdera, eventualno je izuzetak vratar Drobny (a to će dovoljno reći), izgledao je potpuno preopterećeno, nedostojno prve lige bilo koje zemlje, kamoli zemlje svjetskih prvaka. Iako je Werder poznat kao klub koji se ne odriče olako svojih trenera, iako su odigrana samo tri kola novog prvenstva (i prvo kolo kupa u kojem je Werder ispao protiv trećeligaša), sportski direktor Baumann nije imao druge opcije nego otpustiti simpatičnog Ukrajinca koji je u sezonu ionako ušao sa hipotekom ne baš sjajne prošle sezone. A kada tome dodamo da je klub prvi put u povijesti startao sezonu sa četiri poraza, onda je odluka razumljiva. Privremeno je momčad preuzeo trener U-23 ekipe Alexander Nouri, no nije isključeno da već u toku ovog tjedna saznamo tko će biti trajno rješenje na klupi kluba sa Wesera.

U gostima statistika nije sjajna, ali zato kod kuće Borussia rastura. Bio je ovo deveti uzastopni trijumf Schubertove momčadi na Borussia Parku! Zanimljivo je da su protiv istog protivnika prošle godine, u prvoj utakmici pod ravnanjem Andrea Schuberta, također imali 4:0 već u prvom poluvremenu. Tada već nakon 22 minute!

Pokazalo se dakle još jednom da ima nešto u tome da određeni protivnici nekome "leže", a u to smo se uvjerili i u nedjelju. Mainz je gostovao kod svog omiljenog protivnika, FC Augsburga. Iako u gostima, nakon teške utakmice u Europa ligi u četvrtak, primljenog gola u toj utakmici u posljednjim minutama, a da i ne spominjemo "ono" protiv Hoffenheima u prošlom kolu, Mainz je zasluženo i relativno lako osvojio Bavarsku Švapsku. Rano su poveli (7. minuta, Cordoba), a onda prepustili domaćinu da se muči ne bi li došao do izjednačenja. Kada im je to napokon i uspjelo (73. minuta, Stafylidis) kao da su ostali bez snage za finiš, pa je već dvije minute kasnije M05 ponovno poveo, a do kraja i dokrajčio Fuggerstädtere.

Nastavlja se nevjerojatna serija Augsburga kod kuće. Od deset utakmica na svom stadionu u ovoj godini FCA je pobijedio samo jednu, i to protiv sad već drugoligaša Stuttgarta u 30. kolu prošle sezone. Mainz  se spasio rušenja neugodnog rekorda - nikada u svojoj prvoligaškoj povijesti u sezonu nisu startali sa manje od dva boda u prva tri kola. Na tom je ostalo i nakon ove utakmice!

Kolo su u Berlinu zaključili Hertha i Schalke, a mislima kao da su bili negdje drugdje nego na olimpijskom stadionu. Loše prvo poluvrijeme može se donekle opravdati gostima koji su u četvrtak ostvarili pobjedu u Europa ligi, ali malo više očekivao sam od Stare dame. Statično, bezidejno, 0:0 je bio jedini mogući rezultat nakon prvog dijela. U drugom je domaćin osjetio da može ostvariti više od boda, preuzeo je više rizika, a on se isplatio. S dva gola u mreži Fährmanna Hertha je ostala za petama Bayernu protiv kojeg će igrati u sljedećem kolu.

Igrač kola

Najatraktivniji nogomet u ovom kolu igrali su nogometaši dvije Borussije i Leipziga, tako da iz njihovih redova imamo nekoliko kandidata za naslov igrača kola. Primjerice sjajnog Castra, nesuđenog Vatrenog Pulisica, pridošlicu Guerreira ili zahvalnog Ramosa iz Dortmunda, Hazarda iz Gladbacha ili fenomenalnog Wernera iz Leipziga. Modeste je vodio Jarce do pobjede u petak, a Baumann stijena na golu Hoffenheima protiv Wolfsburga. Ali jedan čovjek je "ustao od mrtvih" i odveo Eintracht do tri boda protiv favorita iz Leverkusena. Bio je zaboravljen, prežaljen, mnogi su ga već otpisali, ali je Niko Kovač zahtjevao da radi na fizičkoj spremi, ovaj ga je poslušao, i sada obojica beru plodove tog rada. Naravno, riječ je o  Meksikancu Fabianu koji je u pobjedu Frankfurta ugradio gol i asistenciju.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Slijedi nam takozvani "engleski tjedan" u Bundesligi, sa utakmicama u utorak i srijedu. Najviše pozornosti plijene utakmice Wolfsburga i Borussije Dortmund, kao i gostovanje njenog imenjaka iz Gladbacha u Leipzigu. Parovi, satnice i prognoze:

Službeni put spriječiti će vašeg Švabu da obradi utakmice u utorak i srijedu, tako da novo očitovanje sa njemačkih nogometnih terena možete očekivati za sedam dana. Do tada vas puno pozdravljam!