14
Čet, Pro

Švabo #131

Typography

Schalke namučio prvaka, ali pao u finišu. Kovač u pehu, nakon potpune dominacije u Darmstadtu izgubio u posljednjoj minuti.  Sudar svjetova otišao na pogrešnu stranu, a u Hoffenheim u nedjelju ostvario pravo čudo! Pregled 2. kola Bundeslige

Kako sam bio vraški blizu da se svima nasmijem u facu i uz slavodobitan osmjeh promrsim: "Jesam li vam rekao!?" Prognozirao sam remi između Schalkea i Bayerna, i bio u pravu sve do 81. minute kada genijalan pas Martineza Lewandowski atraktivno posprema u mrežu nemoćnog Fährmanna. Dodali su kasnije još jedan, ne može se tvrditi da su nezasluženo slavili, ali S04 je zaslužio komplimente za igru. Nije to bio bunker i "pomozi Bože" taktika, nego su igrom parirali favoritu, nerijetko prijetili, kod 0:0 uzdrmali gredu, tako da mi je zaista žao što su na kraju ostali praznih ruku. Ali, ako će biti pametni - mada će glupo zvučiti nakon poraza - sa podignutim samopouzdanjem uoči budućih izazova.

Pet i pol godina Rudari nisu slavili protiv Bavaraca, a od dvanaest odigranih utakmica u tom razdoblju FCB je slavio nakon čak deset njih. Zanimljivo je da novi trener plavih Markus Weinzierl nikada nije pobijedio u prva dva kola Bundeslige u svojoj karijeri. Ne sa Schalkeom, kao ni u četiri sezone kao šef stručnog stožera u Augsburgu. Zadnji koji je karijeru u Gelsenkirchenu započeo sa dva poraza bio je Diethelm Ferner prije 32 godine.

Tada je Hamburger SV bio europska veličina, branitelj naslova prvaka kontinenta, a danas blijeda sjena tog slavnog kluba. U Leverkusenu su doduše odigrali pristojnu utakmicu, ali nakon vodstva premalo činili u igri prema naprijed. Dugo vremena nije ni bilo potrebno, jer u defenzivi su sve držali pod kontrolom, domaćin gotovo da nije imao prilika. A onda je ušao Finac Pohjanpalo i baš kao u prošlom kolu poentirao. Ovaj put istina ne sa prvim dodirom kao u Mönchengladbachu nego "tek" nakon sedam minuta, ali je zato tom jednom do kraja dodao još dva i tako kao džoker s klupe postigao hat trick. Za one koji ne znaju, radi se o igraču koji je već dugo pod ugovorom sa Bayerom, ali je posljednje dvije sezone proveo na posudbi u Fortuni Düsseldorf. Tri boda tako su ostala u domu Apotekara, ali... opet je tu taj "ali"! B04 puca na više od sretne pobjede kod kuće protiv protivnika iz ranga Hamburga! Za to imaju kvalitetu, vrijeme je da je pokazuju u kontinuitetu što je primarno zadaća trenera Schmidta.

Joel Pohjanpalo prvi je igrač Leverkusena koji je postigao hat trick od Ulfa Kirstena 1997. godine i prvi uopće kojem je to pošlo za nogom ušavši s Bayerove klupe za pričuve. Pomogao je tako svom klubu da po šesti put u nizu domaću sezonu otvori pobjedom, peti put u nizu doma svlada HSV i onemogući Brunu Labbadiu da i u jedanaestom pokušaju dođe do pobjede protiv svog bivšeg kluba (četiri remija, sedam poraza). Malo optimizma donijeti će mu podatak da je Amerikanac Bobby Wood prva prinova Hamburga koja je poentirala u premijerna dva nastupa za "Rothosen".

Slično kao Bayer, i druga "tvornička momčad" - ona iz Volkswagenova Wolfsburga - nije oduševila u ovom kolu. I dok su na BayAreni na kraju slavili pobjedu, u gradu Vukova su se morali zadovoljiti bodom protiv "kralja remija" iz Kölna. Unatoč nuli nekih sat vremena je to bila gledljiva utakmica u kojoj su obje ekipe imale svoje prilike, gosti nešto bolje. A onda kao da su se odlučili zadovoljiti bodom, pa je zadnjih pola sata bilo klasičnih ništa-ništa. Zadovoljniji su sigurno gosti, a oba takmaca su neporaženi nakon prva dva kola.

Četvrti put za redom VfL i "Effzeh" odigrali su neodlučeno, a gosti su u 12. nastupu u Wolfsburgu prvi put ostali netaknute mreže - unatoč 18 šuteva Vukova! Oni su devet puta u nizu neporaženi protiv Jaraca, a oni su pak - naravno, računamo li i prošlu sezonu - u seriji od sedam utakmica bez poraza. Obje ekipe u ovoj sezoni su još bez primljenog gola te su pri samom vrhu "Tabelle".

A društvo Bayernu na samom vrhu ljestvice pravi Hertha BSC! Svojevrsno iznenađenje prošle sezone i u ovu je krenulo uspješno, mada se mora priznati da ih je ždrijeb malo pomazio. U prvom kolu dojučerašnji drugoligaš kod kuće, a u drugom možda budući drugoligaš u gostima! Ingolstadt nije bio blijed, ali ako žele ponoviti svoju prvu bundesligašku sezonu i ostati u prvoj ligi moraju popraviti efikasnost! Naravno, prerano je za konačne ocjene, ali niti su u Hamburgu odigrali nešto posebno, niti su jučer uspjeli pronaći način da ozbiljnije zaprijete gostujućem vrataru. S druge strane je društvu iz glavnog grada za pobjedu bilo dovoljno prosječno izdanje, malo sreće pred golom i golovi u pravim trenucima - na otvaranju (8. minuta) i u finišu utakmice (86. minuta).

FCI jednostavno leži Herthi - i prošle sezone protiv njih su slavili oba puta. Statistički gledano domaćin je bio dominantan, 12 puta pucao prema protivničkom golu, ali sve su to bili jalovi pokušaji. Uostalom, prvi put u ovoj kalendarskoj godini kod kuće nisu postigli gol. Zato jesu gosti, već u osmoj minuti, a rano primanje zgoditaka nije ništa novo za Bavarce. U prošloj sezoni su ih u početnih 15 minuta primili čak devet! Jedan bivši "Aufsteiger" je tako ostao na jednom bodu, ali zato je onaj drugi došao do prve pobjede.

Promijenili su trenera, više od pola momčadi, promijenili su čak i ime stadiona (nazvali ga po preminulom Jonathanu Heimesu, ovog proljeća preminulom navijaču!), ali nisu promijenili pristup i navike iz prošle sezone! Darmstadt je potpuno prepustio dominaciju Eintrachtu, nevjerojatnih 78% vremena lopta je bila u nogama gostiju, ali osim nekoliko poluprilika ništa konkretnije Kovačevi odabranici nisu uspjeli napraviti. I kada se iščekivao posljednji sučev zvižduk Sirigu, ušao s klupe nekih 10-ak minuta ranije, pokušava ubaciti u sredinu, bar mi se tako čini, a lopta mu prelazi preko noge i neobranjivo odsjeda u maloj mreži iza leđa vratara Orlova. Za opći delirij na stadionu i pobjedu nad susjedom i rivalom iz Frankfurta. Zasluženo? Koga briga! Ljiljani će očito i ove sezone biti u stanju izluđivati svoje protivnike i organiziranom obranom dolaziti do bodova. A zbog spomenutog Johnnyja, činjenice da su neke od skupocjenih godišnjih ulaznica podijelili sugrađanima sa financijskim poteškoćama, ja im želim da ih bude dovoljno da i iduće sezone budu članovi prve lige!

Nikada u dosadašnje tri sezone Ljiljani nisu ranije upisali pobjedu - do sada su na pobjedu morali čekati najmanje do 4. kola! Posebna je ona bila za trenera Meiera koji je zadnji put u Bundesligi slavio 16. veljače 2013. godine sa Fortunom Düsseldorf protiv Fürtha, a nakon toga trinaest utakmica u seriji ostao bez pobjede. Što se tiče Eintrachta, oni su propustili pozlatiti onu iznenađujuću pobjedu protiv Schalkea u prošlom kolu i nastavili crni niz u gostima. Već u prošloj sezoni su sa mizernih dvanaest bodova bili najlošiji klub lige kada su gostovanja u pitanju. I za kraj, još smo jednom naučili da je u nogometu bitnije osvojiti duel nego imati posjed lopte. Orlovi su je držali čak 78 % vremena, ali je Darmstadt oduševio sa 57 % osvojenih duela!

Oduševio je i SC Freiburg, puno više nego je razočarala Borussia M'gladbach! Nogomet nekad zna biti okrutan i grub, ali povremeno pokaže i svoju poštenu, nježnu stranu. SCF je naime od samog početka bio bolja momčad, sa konkretnijim planom igre i zrelijim šansama. Ali, kako to često biva, poveo je protivnik. Hazard je u 35. minuti iskoristio požrtvovnost Traorea koji je oduzeo jednu loptu i asistirao Belgijancu za vodstvo gostiju. No Streichova momčad danas se nije dala izbaciti iz takta, i u drugom dijelu nastavili su hrabro, kreirali još nekoliko prilika, izjednačili, pa ostali "prevareni" za jedan penal koji je morao biti dosuđen, da bi samo tri minute nakon toga poveli i u finišu utakmice potvrdili pobjedu iz ovog puta dosuđenog jedanaesterca. Kada pročitate sve navedeno, jasno vam je da su Breisgauer ovu pobjedu apsolutno zaslužili, a svi mi ljubitelji Bundeslige se možemo radovati još jednoj atraktivnoj momčadi. Bude li Freiburg u stanju ponavljati ovakve igre, mnogi će im na kraju utakmica morati stisnuti ruku!

Neke tradicije su tu da se ruše, a neke da se nadograđuju: Devet domaćih nastupa za redom SCF ne zna za poraz protiv Ždrijebaca (sedam pobjeda, dva remija) - protiv ni jednog drugog rivala Freiburg nema takav pozitivan niz pred svojom publikom. Schubertova družina je slavila na samo jednom od zadnjih dvanaest gostovanja, i to u zadnjem kolu prošle sezone u Darmstadtu, u za obje momčadi nebitnoj utakmici.

Sve, samo ne nebitna bila je ona u Leipzigu gdje su se sudarila dva svijeta. S jedne strane 107 godina tradicije, 140 tisuća članova, klub koji uspješno balansira između želje navijača da ostane "svačiji" i surovog kapitalizma, a sa druge strane zajebancija jedne kompanije, klub kakvih ta kompanija ima (za sada) četiri, sedam godina "tradicije" u kojima su za oko 120 milijuna eura kupili prvoligaški status. Nažalost, očito idemo u pravcu da se ni Njemačka koja je toliko godina i desetljeća odolijevala raznim "investitorima" više neće odupirati, a kada do toga definitivno dođe za mene će nogomet definitivno umrijeti.

Zapravo vam je jasno koliko sam onda razočaran ishodom ove utakmice, pogotovo načinom na koji je ona odlučena - golom u posljednjim minutama. Prije toga imali smo sat taktičke škole u kojoj smo mogli "uživati" u nadmudrivanju i neutraliziranju najvećih kvaliteta protivnika. Jesu žuto-crni bili nešto bolji, ali teško su dolazili do šansi, domaći su dobro snimili sve varijante koje je Tuchel pripremio. Stoga se teško oteti dojmu da pobjeda Konzervi nije zaslužena, i to zaista ne govorim zato što ih prezirem, ali objektivno - koga briga?

Nećemo to pripisati ni sreći, ne bi bilo fer, jer već prije dva tjedna u Sinsheimu su u zadnjoj minuti spasili bod. Osim toga, gol je postigao Keita, a asistirao Burke - a oba igrača ušla su sa klupe, tako da je i trener Hasenhüttl imao svoje prste u kasnoj pobjedi u ovom dvoboju. I dok su prošlu sezonu sedam početnih utakmica ostali neporaženi, Borussen su u ovoj poraženi već u drugom kolu. Ili - već zaostaju tri za Bayernom...

Eh da je Werderu takve probleme, šta bi u Bremenu dali!? Oni su izgubili i drugu, već sada su u svlačionice ispraćeni zvižducima, a odigrali su relativno dobru utakmicu! E onda možete zamisliti šta će tek biti kada odigraju loše. Zapravo, vidjeli ste u prošlom kolu! Danas su od početka krenuli borbeno, u stilu "pokazat ćemo svima"! Poveli su, zasluženo, iz jedanaesterca u sudačkoj nadoknadi prvog, a vrlo dobro krenuli u drugo poluvrijeme. Onda je Gouweleeuw u 52. izjednačio, a zelenima se odsjekle noge. Stafylidis je onda još zakucao jedan slobodnjak, i to u kut vratara Wiedwalda, i koncert zvižduka na Weser stadionu je mogao početi. Ne bih u idućih nekoliko dana bio u koži trenera Skripnika i sportskog direktora Baumanna...

Kolo su zaključili Mainz i Hoffenheim, a ovi drugi su zakasnili na utakmicu pa je semafor nakon 27 minuta pokazivao 3:0! Ne sjećam se kada sam zadnji put vidio tako zbunjenu momčad u Bundesligi kao što je bio Hoffenheim danas. Ne, takav nije bio čak ni Werder u Münchenu na otvaranju sezone! Malo nesreće (kod prvog gola Baumann je izbio jednu loptu točno na glavu De Blasisa), ali još više vlastite gluposti, i utakmica je praktički bila gotova. Ali samo praktički...

Nagelsmann je već tada išao u potpuni rizik, u 36. minuti izvršio prvu izmjenu uvevši dodatnog napadača za obrambenog, čak se isplatilo već tri minute kasnije kada je Wagner iskoristio asistenciju našeg Kramarića za 1:3, ali još prije kraja poluvremena Öztunali postiže gol za 4:1 i tada je definitivno bilo gotovo. Mislite? Ne, daleko od toga! Mainz je u 57. minuti ostao sa igračem manje (Bussmann srušio Kramarića koji je bio u izglednoj prilici za postizanje gola), Kramarić još jednom asistirao za 2:4, Uth minutu kasnije odapeo sa 20-ak metara za 3:4, i dobili smo dramu kojoj se nitko nakon prvog poluvremena nije nadao. Nakon što su pogodili gredu u 75. minuti pomislio sam da je to bilo to, da se plavi više neće uspjeti približiti golu, ali kako sam se ponovno prevario. I opet je naš preprezentativac bio u glavnoj ulozi, izborio korner, zatim driblingom izbacio pola obrane iz takta, a Szalai zabija za nevjerojatnih 4:4! Nagelsmann je tako ubacio tri gola - uz spomenutog Mađara dvostruko je zabio Uth, onaj kojeg je mladi trener u igru ubacio već u 36. minuti.

Srećom, završilo je 4:4. Ne bi bilo fer da je Mainz izgubio, previše dobro je odigrao prvi dio da bi ostao bez ičega. A pogotovo ne bi bilo u redu da je izgubio TSG, nakon ovakvog povratka nikako.

Mi neutralni gledatelji mogli smo uživati u sjajnoj predstavi, a svima koji će reći da Bundesliga ne može pratiti Premier ligu poručujem neka pogledaju snimak ove utakmice. Užitak!

Igrač kola

U petak me oduševio Schalkeov kapetan i reprezentativac Bendikt Höwedes. Odigrao je utakmicu bez greške i najviše zbog njega mi je žao što je je Bayern na kraju uzeo sva tri boda. U nedjelju se istaknuo "mali" De Blasis (166 cm) u dresu Mainza, a između toga, u subotu, Herthin Haraguchi, Freiburgov Philipp i Leverkusenov Kampl. No jasno je da pobjednik ovog kola može biti samo jedan, Kamplov suigrač i "Mister hat trick" - leteći Finac Pohjanpalo.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Slijedi nam tjedan u kojem će bundesligaški sekstet braniti boje Njemačke u eurokupovima, a nakon toga treće ligaško kolo koje između ostalog donosi dvoboj susjeda u Münchenu, gdje gostuje Ingolstadt, kao i zanimljiv sraz u Frankfurtu između Eintrachta i Bayera. Parovi, satnice i prognoze:

Puno pozdrava - do idućeg druženja uz Švabu, točno za sedam dana!