Švabo
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

HSV se spasio najslađom pobjedom, Hannover privremeno odgodio neizbježno remijem u Ingolstadtu, Bayer nevjerojatnim preokretom na pragu direktnog plasmana u ligu prvaka, a pobjednik ovog kola i jedini ugroženi koji je pobijedio - Eintracht našeg Nike Kovača! Pregled 31. kola Bundeslige

Kako se prvenstvo bliži kraju njemačka javnost se sve više koncentrira na zbivanja u Bundesligi, puno je manje "šaranja" po nekim drugim nogometnim temama. Čak je i nadolazeći Euro u drugom planu! Istina, u cijeloj toj bundesligaškoj priči komentatori bace pogled i u budućnost, a ona bi na klupi nekih sadašnjih i budućih prvoligaša trebala donijeti promjene na klupama.

Tako je Leipzig, klub Red Bulla koji stoji pred toliko željenim ulaskom u Bundesligu, vrbovao Augsburgovog Weinzierla. Čini se međutim kako će on završiti u Schalkeu, pa je odbio svaku povezanost sa plaćeničkim klubom sa istoka zemlje, a s obzirom na događanja u ovom kolu čini se kako Breitenreiter neće dobiti priliku i drugu sezonu voditi Rudare. Rangnick se stoga okrenuo čudotvorcu iz Ingolstadta, Austrijancu Ralphu Hasenhüttlu, a dojam je kako ovaj nema ništa protiv preseljenja u Leipzig. Tamo bi mu šef tako bio sunarodnjak Mateschitz. FCA je pak oko bacio na Heidenheimovog Franka Schmidta, stručnjaka koji je u deset godina taj klub odveo iz pete u drugu ligu. Sve je to pak bliska budućnost, a sadašnjost za neke od spomenutih klubova donosi borbu za preživaljavanje među najboljima.

Od petka više u tom društvu nije Hamburger SV koji je pobjedom protiv jednog od najomraženijih rivala (samo gradski rival St. Pauli je na toj ljestvici "bolje" plasiran) osigurao ostanak u ligi. Istina, matematički još ne, ali bilo bi čudo neviđeno kada bi na kraju baš njih čekao taj teški put u "Zweite". Doduše, kada je HSV u pitanju nikad ne reci nikad...

U petak su bili puno bolji u prvom dijelu. Da sam se morao kladiti nakon tih 45 minuta poveću svotu novca bih stavio na uvjerljivu pobjedu domaćina. Ali, to ne bi bio Hamburgov stil. Oni su odabrali teži put. U 57. Pizarro je promašio jedanaesterac koji je sam izborio, u 65. minuti Ujah je smanjio na 1:2, a onda smo maltene do kraja gledali panične Hanzeate kako brane svoj gol. Werder je u drugom dijelu imao više udaraca prema golu Drobnyja nego HSV u cijeloj utakmici! Da su dali drugi gol ne bi bilo nezasluženo! Međutim, to je Werder, momčad koja je ama baš u svakoj utakmici ove sezone primila bar jedan gol (prvi put u povijesti lige da je nekome to "uspjelo"), ali koja ne zabija baš lako ako "Pizza" nema svoj dan. A u petak ga nije imao.

Prvi put nakon 48 godina HSV je u obje utakmice jedne sezone pobijedio Werder, a sa deset pobjeda i 37 bodova već sada ima više pobjeda i bodova nego na kraju prošle sezone. Bremeri su izgubili pet od posljednjih šest gostovanja i tri od četiri zadnja derbija. Predstoje im tri tjedna "iz pakla" gdje bi svaki gol mogao odlučivati o budućnosti tog ponosnog kluba.

Baš kao u Stuttgartu koji ni 12. utakmicu za redom nije uspio nadvisiti Borussiju Dortmund. Jedan jedini udarac morao je parirati gostujući vratar, i to u 73. minuti. Možete dakle zamisliti kako nadmoćni su bili gosti i koliko zaslužena je njihova 3:0 pobjeda koja za njih znači najbolju sezonu u povijesti! To je mala utjeha s obzirom da će prvak biti netko drugi, ali priliku da pozlati sjajnu sezonu Tuchelova momčad će dobiti u finalu kupa upravo protiv prvaka iz Münchenu. I jedni i drugi su naime uvjerljivo svladali svoje protivnike u polufinalu u utorak, odnosno srijedu. Borussiji služi na čast što su ostali ozbiljni do kraja, mada ne mogu do prvog, a ni pasti na treće mjesto. A Stuttgart? Može se samo nadati da će ovi ispod njih biti još lošiji, jer ono što oni pružaju u posljednje vrijeme je drugoligaška razina!

Definitvno je završio zamah pod novim trenerom, i on sada ima negativnu bilancu (šest pobjeda, sedam poraza), a šest utakmica za redom bez pobjede kao sada nisu imali čak ni pod vodstvom Zornigera. Devetim domaćim porazom izjednačili su negativan rekord iz 2000. godine, s tim da je jedno domaćinstvo još ostalo za odraditi. Borussia je u ligi u ovoj godini još bez poraza i ako računamo samo 2016. BVB je prvi na ljestvici!

A stvarno prvi i dalje je Bayern. Da su crno-žuti kiksali u Stuttgartu FCB bi već u Berlinu proslavio naslov prvaka, baš kao prije dvije godine. No čini se da će se morati strpiti bar do idućeg vikenda. Ionako je slađe titulu proslaviti na svom stadionu, pred svojim navijačima nakon utakmice protiv M'gladbacha. Ovo jučer na Olimpijskom stadionu je bilo iz one kategorije "radna pobjeda". Prvi dio u kojem je Stara Dama dobro parirala, ali i drugi u kojem je za Bavarce sve bio lakše nakon što su poveli i uz još jedan postignuti gol odradili utakmicu do kraja.

Četvrti put u nizu Hertha je bez pobjede, pet ako računamo i kup. Ispada da je ono što smo svi na neki način predviđali ipak nastupilo - Berlinčani su pali u formi i igraju zapravo u skladu sa očekivanjima i istinskom vrijednosti. Kako god sezona završila plavo-bijeli je moraju ocijeniti pozitivno, ali bit će bolno ako ne osiguraju bar nastup u Europa ligi, s obzirom da su veliki dio prvenstva proveli na trećem mjestu. Bayern je svih deset posljednjih dvoboja protiv društva iz glavnog grada rješio u svoju korist, a Manuel Neuer 20. utakmicom bez primljenog gola srušio svoj rekord iz prošle sezone. Statistika će reći kako je FCB prvi put u sezoni uputio manje udaraca prema golu od svog protivnika (9:6 za Herthu), ali ni jedan od protivničkih udaraca nije išao u okvir Neuerova gola. Rekoh - radna pobjeda...

Takvu bi trkom potpisali u Wolfsburgu, ali ove sezone ni takve ne uspijevaju ostvariti. Kako će samo brzo pokušati zaboraviti 2015./16. u Volkswagenovom gradu! Novim porazom, ovaj put protiv davljenika iz Augsburga, VfL se gotovo oprostio od nastupa u Europi naredne jeseni, a FCA je na korak od spasa. Imali su domaći više od igre, ali gosti su stvarali bolje prilike i - još važnije - bili efikasniji. A nakon što je Altintop u 57. minuti poentirao za 2:0 (već u prvoj minuti, najbržim golom u klupskoj povijesti vodstvo je donio Finnbogason) pametno i koncentrirano su branili svoja vrata te u konačnici zaslužili ovu pobjedu.

Šest utakmica - dva boda! To je zastrašujući niz Heckingove momčadi koja je jučer ubilježila svoj treći poraz kod kuće. Toliko su imali u zadnje dvije - zajedno! Fuggerstädter su došli do svog 22. gostujućeg boda što je rekord za bavarske Švabe.

A još jedan bavarski klub propustio je priliku da u drugu ligu gurne Hannover. Ispadanje kluba iz Donje Saske je samo odgođeno, i to do danas kada je Eintracht slavio i tako gurnuo H96 u drugu ligu, no moglo je se dogoditi već jučer. FCI je već u 10. minuti poveo, a iako su u 20. ostali sa igračem manje nakon isključenja Bregeriea, u 25. minuti su imali 2:0. Ipak, kombinacija igrača manje i pohvalne volje gostiju dovela je do izjednačenja u drugom poluvremenu.

Neće ovaj rezultat promijeniti ocjenu sezone ni jedne ni druge momčadi, ali pohvale šaljem svima jer su u gotovo beznačajnoj utakmici dali sve od sebe. Hannover je i u trećoj utakmici protiv pod vodstvom Daniela Stendela ostao neporažen. Ostaje pitanje šta bi bilo da su se ranije odlučili njemu povjeriti misiju spašavanja, mada moram priznati da sam i ja nakon dovođenja Schaafa bio siguran da će "Sechsundneunizger" uploviti u mirnije vode.

U njima od jučer definitivno plovi 1. FC Köln koji je sa dvije uzastopne pobjede osigurao ostanak u ligi te se, kako to brzo ide, u preostale tri utakmice može koncentrirati na pokušaj svrgavanja Schalkea sa sedmog mjesta koje će i naredne sezone donijeti nastup u Europa ligi. O srazu protiv Darmstadta rezultat će sve reći. Bio je to sudar koji je izjednačen bio tek u početnih 15-ak minuta nakon kojih nogometašima "Effzeh" za nogom polazi sve, a njihovim protivnicima ništa. Bilo je tu i peha, dva puta su Ljiljani pogađali vratnicu, ali unatoč tome nastup u Müngersdorfu bio je jedan od najlošijih ove sezone.

Sa deset pobjeda Stögerova momčad ima jednu više nego prošle sezone, a otkako su prije dvije godine došli iz druge lige nikako nisu bili plasirani lošije od 14. mjesta. Pogled i ambicije će u sljedećoj sezoni sigurno ići prema gore. Ni u šestom međusobnom susretu u Bundesligi Darmstadt nije uspio pobijediti Köln koji protiv ni jednog drugog rivala iz Bundeslige nema bolji skor. Prvi put je Schusterova ekipa u gostima na poluvremenu bila u zaostatku, tako da smo već tada mogli posumnjati da ćemo prisustvovati najuvjerljivijoj pobjedi Jaraca pod vodstvom nekadašnjeg reprezentativca Austrije.

Tamo je dio karijere proveo Leverkusenov strateg Roger Schmidt, ali ne vjerujem da je sa Salzburgom ikada uspio što mu je za rukom pošlo u Gelsenkirchenu. Utakmica kao preslika sezone kraljevskoplavih, sezone uspona i padova. Utakmicu su otvorili promašenim jedanaestercem (Huntelaar), ali unatoč tome u svlačionice otišli sa visokih 2:0! I ovdje, slično kao u petak u Hamburgu, da sam morao stavio bih brdo love na još uvjerljiviju pobjedu Rudara koji su mi se činil tako stabilnima da ni u ludilu nisam mogao vjerovati da bi se moglo dogoditi ono što se dogodilo. I to unutar šest minuta (54. - 60.)! Plavi su otišli po ćevape, kao da ih nije bilo na terenu, a Apotekari su trpali. Brandt (strijelac pet utakmica za redom) pa Bellarabi pa Hernandez. I sa 0:2 i straha za treće mjesto do 3:2 i praktički osiguranog nastupa u ligi prvaka iduće sezone! Svi pokušaja povratka domaćina nakon toga bili su jalovi, a prvi gledatelji arenu su počeli napuštati oko 85. minute - vjerojatno još veći udarac za Breitenreitera i njegovu momčad od samog poraza!

Šesti put su slavili Schmidtovi izabranici za redom. Samo se potvrdilo da ova momčad posjeduje kvalitetu i da su uz malo više prisebnosti morali biti bar za puno bodova bliže Dortmundu i Bayernu. Nije im raspoloženje pokvario ni prvi primljen gol nakon 496 minuta, mada sam nakon obranjenog penala pomislio da će Leno i ovaj put mrežu sačuvati čistom. Schalkeu ostaje učiniti sve ne bi li se domogli četvrte pozicije i kvalifikacija za ligu prvaka, ali prije svega ne dopustiti potpuni pad i gubljenje sedmog mjesta koje vodi bar u Europa ligu, odnosno kvalifikacije za istu. Podatak da su prvi put nakon punih 40 godina kod kuće vodstvo od dva gola razlike pretvorili u poraz za psihu i moral sigurno nisu korisni.

Za poboljšanje morala na zapadu zemlje zaslužna je pobjeda Borussije M'gladbach nad Hoffenheimom. Eh kad bi Schubertove trupe u gostima igrale upola kao doma gdje bi im bio kraj? Pobjeda Ždrijebaca niti u jednom momentu nije dolazila u pitanje, tek se nakon gola Kramarića u 54. minuti pojavilo zrno neizvjesnosti, no samo na sedam minuta kada je Hahn vratio razliku od dva gola. Sa ova tri boda Borussia se vratila u borbu za ligu prvaka dok je Hoffenheim nakon tjedana uspona doživio udarac u borbi za ostanak. Razlika naspram 16. mjesta je ipak još uvijek zadovoljavajuća, TSG ima sve u svojim rukama.

Ako na kraju dođu do kvalifikacija za ligu prvaka, taj uspjeh će moći zahvaliti isključivo domaćim nastupima gdje su ostvarili dvanaest pobjeda. Samo u sezoni 83./84. bilanca im je doma bila još bolja. Što se Hoffenheima tiče, oni su kod kuće pod Nagelsmannom još bez poraza dok im je ovo bio treći gostujući poraz pod vodstvom ovog mladog stručnjaka.

A naš mladi stručnjak, za Niku Kovača se to bez daljnjeg može još uvijek reći, mora imati čelične živce u borbi za ostanak sa Eintrachtom. I danas su, baš kao i prošlog tjedna u Leverkusenu, njegovi Orlovi bili kudikamo jača momčad. Posebno u drugom poluvremenu se praktički igralo samo na jedan gol, ali one rijetke šanse koje su uspjeli kreirati nisu realizirali. Simptomatično je stoga da je pobjednički gol pao gotovo pa slučajno, jedan ubačaj-šut Ben Hatire Bell je felširao neobranjivo za Kariusa u vlastitu mrežu. Kovaču i njegovima nije smetalo, slavlje na Waldstadionu je moglo početi, nada u ostanak je vraćena!

Igrač kola

Oduševio me povratak iz mrtvih Bayera u Gelsenkirchenu, pa u vam odmah odati da sam za igrača kola odabrao mladog Brandta, strijelca i asistenta u tom "comebacku" Apotekara. Pohvale ću uputiti suigračima Bellarabiju i vrataru Leni, njegovom kolegi iz Hamburga Drobnyju, baš kao Kölnovim Modesteu i Risseu, dvostrukim strijelcima u pobjedi protiv Darmstadta. Vrlo dobru ocjenu još jednom je zaradio Mkhitaryan, a Lasogga je bio Hamburgov spasitelj u derbiju protiv Werdera. Što se tiče nedjelje, svidio se Ben Hatira u Frankfurtu te njemački mladi reprezentativac, Sirijac porijeklom, Mahmoud Dahoud.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Sljedeće kolo se okončava u ponedjeljak. Službeno zbog praznika rada, neslužbeno kao test onome što slijedi od sezone 17./18., a to je nekoliko utakmica u tom terminu protiv kojeg se navijači bore svim silama. Parovi, satnice i prognoze:

Švabo će unatoč tome na monitorima osvanuti u nedjelju, u ponedjeljak slijedi "update" nakon utakmice Stuttgarta i Werdera. Do čitanja!