Švabo
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Hertha pobjedom učvrstila treće mjesto, Borussia preokrenula protiv Hoffenheima, Wolfsburg namučio Bayern ali ipak ostao bez bod(ov)a, a Hannover pobijedio nakon osam uzastopnih poraza. Pregled 23. kola Bundeslige

Volim kada sam u pravu! Zapravo - tko ne voli? Pogotovo kada je riječ o nogometu, nema mi ništa draže nego kada se pokaže da sam nešto predvidio. Kada mi već ne idu od ruke prognoze rezultata utakmica...

Kao što sam prorekao u Švabi 104 sredinom listopada, Effenberg nije uspio u Paderbornu. Klub je sa 15. mjesta (ostanak u ligi) pao na 17. (direktno ispadanje), a četiri mjeseca njegove vladavine u prošlogodišnjem prvoligašu osim po lošim rezultatima ostati će zapamćeno po brojnim skandalima koje su potresale taj mali klub. U trenucima dok ovo pišem, Effe službeno još nije razriješen dužnosti, ali gotovo sam siguran da će poraz protiv Leipziga biti njegov posljednji nastup na klupi SCP. Paradoksalno - upravo u toj utakmici njegovi puleni su pružili ponajbolju igru otkako je nekadašnji reprezentativac preuzeo trenersku palicu.

Nešto duže, početkom mjeseca bilo je točno godinu dana, u Berlinu dirigira Pal Dardai. Nevjerojatno je kakav je uspon Stara dama napravila od tada, sa 17. mjesta (direktno ispadanje) na trenutno treće (direktan plasman u ligu prvaka)! Iako Hertha dijelom profitira od slabosti konkurenata, ništa ne može umanjiti za sada fantastičnu sezonu Berlinčana. U petak su otvorili kolo pobjedom u Kölnu, prvom u ovoj godini, i to baš na tom teškom i neugodnom gostovanju. Od prve minute su dominirali, domaćinu dopustili dominaciju (bez pravih prilika) tek u završnici utakmice, tako da se na kraju može ustvrditi kako je pobijedila bolja ekipa.

Statistički gledano gostovanje na Müngersdorfer stadionu leži društvu iz Berlina, tamo su slavili na pet od posljednjih šest nastupa. Pal Dardai još nikada nije izgubio petkom, u šest utakmica u tom terminu tri puta je Mađar pobijedio, tri puta remizirao. Za kraj spomenimo da je pobjedu plavo-bijelima donio Vedad Ibišević koji se tako prvi put upisao u strijelce u ovoj godini, i prvi put u ovoj sezoni postiže samo jedan gol na utakmici (do sada tri puta po dva).

Po dva puta mrežu su tresli nogometaši Werdera i Darmstadta u još jednoj od onih utakmica u kojoj bodovi vrijede dvostruko. Ispada dakle da je konačnim ishodom zadovoljniji gost, a ako ste gledali utakmicu onda ćete tu tvrdnju definitivno potvrditi. Domaćin je bio bolji, poveo, imao zrelije prilike i mogao (da ne kažem morao) povećati vodstvo. Umjesto toga sudac sudi penal nakon duela vratara Wiedwalda i Wagnera, dosta strogo, a faulirani igrač elegantno pogađa za izjednačenje. U drugom slična slika, s tim da ovaj put kapetan Sulu strijelac (šesti put u sezoni, uvijek u gostima), a Wiedwald ni u toj situaciji ne izgleda najbolje. Pravda je ipak donekle zadovoljena minutu prije kraja kada veteran Pizarro postiže novi gol i čuva bar jedan bod svojoj momčadi. Nastup je bio puno bolji nego mnogi u posljednje vrijeme, ali čini se kako Werder nije u stanju odigrati znatno kvalitetnije od ovoga, a to bi moglo biti premalo za očuvanje statusa. Pogotovo kada vidimo da klubovi ispod njih počinju pobijeđivati.

I dalje traje negativan rekordni niz Werdera koji sada već devet utakmica čeka na pobjedu pred svojim navijačima. Protiv Darmstadta nisu pobijedili pet puta za redom, protiv niti jednog drugog kluba Ljiljani nemaju bolju bilancu. U četiri utakmice protiv dojučerašnjih drugoligaša Skripnikova družina osvojila je samo ovaj jedan što bi se moglo pokazati presudnim u borbi za očuvanje prvoligaškog statusa. Istini za volju, ni Darmstadtu kod kuće ne ide puno bolje. Od 25 bodova oni su tri četvrtine (18) osvojili u gostima. U tom segmentu bolji od njih su samo vodeći klubovi lige - Dortmund i Bayern.

Ovi potonji su se nešto malo mučili u Wolfsburgu, Vukovi su kod 0:0 mogli povesti, mada se mora priznati da je i do tada prvak bio bolji, a suci im poništili regularan gol. No onda je domaće načeo Coman, osam minuta kasnije pogodio je i Lewandowski, a tri boda zasluženo otputovala prema jugu. Još jedan dan u uredu, tako bi mogli opisati još jednu pobjedu u nizu FCB na putu do četvrtog uzastopnog naslova prvaka. To pak ne znači da se VfL predao bez borbe, štoviše -  zaslužuju pohvale za borbenost i vjeru gotovo do zadnjeg sučeva zvižduka. Ali trenutno je Guardiolina momčad kategorija za sebe.

Protiv njih se može izgubiti, ali ne zvuči baš lijepo podatak da je Heckingova ekipa slavila samo jednom u zadnjih deset utakmica i u tom razdoblju osvojila tek sedam od mogućih 30 bodova. Uz to su prekinuli jednu lijepu seriju i prvi put nakon listopada 2013. godine ostali bez postignutog gola kod kuće. No već smo rekli kako ipak zaslužuju pohvale za nastup, a potkrijepit će to i statistika koja kaže da je samo Borussia M. uputila više udaraca prema golu Bayerna u ovoj sezoni (15) nego Wolfsburg jučer (12), da su Neuera natjerali na osam parad - najviše u Bundesligi otkako je došao u Bayern, te da je sa 120,4 pretrčana kilometra (najviše u sezoni za FCB) prvak bio prisiljen svojski se potruditi da bi došao do tri boda i na vrhu zadržao veliku prednost ispred Borussije Dortmund.

Na drugom kraju ljestvice i dalje je ostao Hannover, ali je luka spasa sada puno bliže, a samopouzdanje koje je bilo izgubljeno nakon osam uzastopnih poraza bar se opet nazire na horizontu. U Stuttgartu su tri boda osvojena relativno sretno, ponajviše zahvaljujući neefikasnosti domaćih i dobrim reakcijama vratara Zielera poglavito u drugom poluvremenu. Vjerovali smo da je problem realizacije iza nogometaša VfB-a, no današnje izdanje je podsjetilo na neka izdanja pod vodstvom bivšeg trenera Zornigera. Schaafu će biti svejedno, on je dobio pobjedu za dizanje morala, za povratak vjere, jer nakon poraza protiv Augsburga prošli tjedan svi oko njega, pa i on sam, izgledali su kao da su se predali.

Hannover je pogodio prvi put nakon 471 minute i prvi put u gostima pod vodstvom Thomasa Schaafa. Osam poraza u nizu prije ovog dvoboja imao je Hannover, a isto toliko trajala je serija nepobijedivosti Jürgena Kramnyja sa Švabama. Koliko sreće su gosti imali u ovoj utakmici možda će najbolje oslikati podatak da je VfB nakon pauze uputio 13 udaraca prema golu, a Hannover samo pet, no odlučujući gol postigao je HSV u 84. minuti (Schulz). Omjer udaraca iz kuta bio je 17:1 za domaće, ali na kraju se broje samo golovi!

A prvi gol dana postignut je u Hamburgu, Drmić je već u 7. minuti ugurao loptu u mrežu za 1:0 vodstvo HSV-a protiv Ingolstadta. Nakon toga "Rothosen" su se pouzdali u statistiku prema kojoj Ingolstadt u gostima nije poentirao pet utakmica, pa su im u potpunosti prepustili inicijativu. Moralo se osvetiti, u 61. minuti Hinterseer nakon prekida donosi izjednačenje i prvi gostujući gol za FCI nakon 561 minute. U posljednjih pola sata nije bilo uzbuđenja, a kada se podvuče crta - ovaj dvoboj nije niti zaslužio pobjednika!

Hamburg i "Aufsteigeri" (prošlogodišnji drugoligaši), tu ima neka čudna veza. Zadnji put je jednog "Aufsteigera" HSV svladao još 2013. godine, tada Eintracht Braunschweig. Ove sezone ih zapravo uopće ne ide doma, u gostima su osvojili više bodova (15) nego na svom stadionu (13) gdje su pobijedili samo jednom u posljednjih šest nastupa. Devet gostovanja Ingolstadt čeka na pobjedu, ali sa ovim jednim osvojenim bodom imaju ih već 30. Nikada još niti jedan klub nije ispao iz lige ako je nakon 23 kola imao takav učinak. Još jedna zanimljivost za kraj: od 17 postignutih golova Hasenhüttelova momčad ih je 10 postigla nakon prekida, a 13 u drugom poluvremenu. U oba slučaja radi se o rekordu lige.

Nedjelju sa četiri bundesligaške utakmice, otkako ja znam za nju - prvi put (nisam se raspitivao da li je zaista prvi put u povijesti) otvorili su dva bivša njemačka euro-predstavnika. I dok se Augsburg u svom prvom europskom nastupu dokopao drugog kruga i ispao nesretno protiv Liverpoola, Borussia M'gladbach je u ligi prvaka jednako nesretno bila posljednja, pa je za nju već prije Božića bio kraj. Psihički rasterećeni kada su eurokupovi u pitanju pružili su sjajnu zabavu navijačima, poglavito u drugom poluvremenu, a tu opet posebno u prvih 15-20 minuta kada su pala tri gola. Imali smo svega u ovoj utakmici, vodstvo gostiju, pa potpuni preokret domaćina u tri minute, pa izjednačenje. Da uzbuđenja ne bi nedostajalo ni pred kraj pobrinuo se Augsburgov Islanđanin Finbogasson koji je pogodio vratnicu. Ne samo zbog toga, FCA je više zaslužio pobjedu. Imali su bolje šanse, više od igre, no Ždrijebci su bod zaslužili prije svega nevjerojatnom efikasnošću.

Engleski uvjeti u Njemačkoj - Augsburg je počeo sa devet, Borussia čak sa deset stranaca. Sjećam se da je jednom davno Cottbus započeo utakmicu sa jedanaest "Ausländer", ali ne sjećam se da sam doživio da u Njemačkoj od početnih 22 čak njih 19 nisu Nijemci. Iako se svi stručnjaci, novinari, pa i navijači slažu kako će bavarske Švabe ostati u ligi, ostaje činjenica kako su pobijedili tek jednom u posljednjih devet domaćih utakmica. S druge strane Borussia ni u petom pokušaju nije došla do pobjede na ovom gostovanju.

Jedno od najdražih gostovanja Hoffenheima definitivno je ono u Dortmundu. Ne zato što tamo često pobijeđuju, nego zato što su pobijedili jednom kada je bilo prijeko potrebno da bi ostali u ligi. Ovaj put voda još nije u ušima, ali prokleto blizu, i činilo se kako će ponovno Westfalen stadion biti mjesto sreće i preokreta za plave iz Sinsheima. Krenuli su hrabro, žustro, kao da je već ova utakmica biti ili ne biti. Kada je tako, onda možemo samo zaključiti kako su zasluženo došli do vodstva preko Rudyja, koliko god je Bürki kumovao tom golu. Borussia se nije snašla, previše netočnih proigravanja, nelogičnih individualnih pokušaja. Izmjene su donijele jači tempo kod žuto-crnih, akcije su postale tečnije, a TSG-ovci su teže stizali svoje protivnike. Najbolji primjer za to je bijeg Aubameyanga, zakašnjelo uklizavanje Rudyja i opravdano isključenje kapetana i strijelca prvog gola. Naravno da je ostatak utakmice protekao u "viktoriji", igri na jedan gol, onaj na kojem je stajao Baumann. I odlično se bivši Freiburgovac sa svojom obranom nosio sa hendikepom igranja sa igračem manje, međutim previše je dobra Tuchelova ekipa da ne bi iskoristila takvu prednost. Mkhitaryan u 80., Ramos pet minuta kasnije te Aubameyang u sudačkoj nadoknadi donijeli su Borussiji pobjedu. Zasluženu? Da je ostalo 11 na 11 siguran sam da bi Nagelsmann u svom prvom nastupu u Dortmundu osvojio bar bod. Ali, Rudy je zasluženo isključen, makar će se o tome sigurno još raspravljati tokom tjedna.

Westfalen stadion ostaje neosvojiva tvrđava, samo je Darmstadt u ovoj sezoni ovdje uspio uzeti jedan bod. Bit će zanimljivo sljedeći vikend, u Dortmund dolazi - Bayern! 1899 je osam gostovanja za redom bez pobjede čime su izjednačili klupski rekord. Moglo je biti drugačije, jer prvi put u sezoni Borussia u prvih pola sata nije uputila niti jedan udarac prema golu, a prvih pet na utakmici uputili su gosti. Na kraju omjer je bio 26:9 u korist domaćih, i to ne samo zbog igrača viška. I za kraj pohvale drugom najboljem strijelcu lige koji se jedanaesti put za redom upisao u listu strijelaca pred svojim navijačima. Prvi put u povijesti Bundeslige nakon 23. kola dva igrača su postigla 22 ili više golova (Lewandowski 23, Aubameyang 22).

Bez trenera Schmidta (bar na klupi), kažnjenog zbog "komedije" u prošlom kolu kada je odbio otići na tribinu i prouzročio devetominutni prekid utakmice protiv Dortmunda, Leverkusen je otputovao u Mainz. Sa utakmicom protiv Sporting Lissabona u nogama djelovali su umorno, tromo, uz to ni Leno u prvom poluvremenu nije imao najbolji dan - odnosno sat, a "Nullfünfer" su to znali iskoristiti. Malli u 14. i Cordoba u 32. - zasluženo vodstvo Schmidtove momčadi, ali ne Rogera nego Martina Schmidta. Pokušali su Apotekari izmjenama razdrmati momčad, ušao je između ostalih naš Jedvaj, no upravo on je nesretno skrivio jedanaesterac u 57. minuti kada je rukama štitio lice, lopta pogodila ruku, a sudac pokazao na bijelu točku. Malli je precizan, a ova utakmica odlučena. Iako se B04 tada razigrao, stvorio nekoliko prilika, više od počasnog gola preko Chicharita nisu uspjeli postići. Više nego zaslužena pobjeda Mainza koji je sada pretekao Apotekare na ljestvici i sada se definitivno uključio u borbu za treće mjesto!

Mainz je šest utakmica kod kuće neporažen, u tom razdoblju samo su jednom remizirali! Leverkusen je poražen ukupno osmi put, jednom više nego u čitavoj prošloj sezoni. Uz to su prvi put nakon 10. kola (4:3 protiv Stuttgarta) primili više od dva gola.

Kolo su zaključili krizom uzdrmani Eintracht i Schalke. Orlovi zbog posljednjih rezultata u ligi gdje su (ne)očekivano pali u borbu za ostanak, a Rudari više zbog sramotne pljuske koju su zaradili u Europa ligi od ukrajinskih rudara, donjeckog Shakhtara, makar ni nastupi u ligi nisu na očekivanoj razini. Stoga ne čudi da su oba trenera u utakmicu krenuli oprezno, posebno gostujući koji je duplirao bokove Aogom i Kolašincem sa lijeve, a Caicarom i Rietherom sa desne strane. U takvim okolnostima ne čudi da nismo gledali neku nogometnu ljepoticu. Ostalo je bez golova do kraja u jednoj od najlošijih nogometnih predstava koje sam gledao u posljednje vrijeme. Rezultat koji ni jednima ni drugima ne pomaže previše, pa još više čudi da treneri nisu bili spremni preuzeti nimalo rizika ne bi li došli do pobjede.

Igrač kola

Baš mi je žao Neuera, jer od svih igrača u ligi upravo on najrjeđe ima priliku da ponese titulu igrača kola. Ovog vikenda bi je zaslužio, baš kao i suigrač Ribery, no morao sam se odlučiti za nekog drugog. Ne za Ibiševića, match-winnera u prvoj utakmici kola. Ne ni za Augsburgovog Finbogassona koji je postigao prvijenac i bio u dobrom izdanju protiv Borussije M. Pohvalit ću Mainzovog napadača Mallija, dvostrukog strijelca, kao i Armenca Mkhitaryana, asistenta i strijelca u pobjedi Borussije D. Dvojba je na kraju ipak bila: Zieler ili Schulz? I mada je vratar branio "svašta nešto", odlučio sam se za dvostrukog strijelca za prvu pobjedu Hannovera nakon "sto" godina. Uostalom, nije baš često da Schulz poentira, a još manje da to uradi dva puta.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Slijedi drugi, ujedno i posljednji "engleski tjedan" u Njemačkoj, dakle tjedan u kojem se utakmice igraju u utorak i srijedu. S obzirom na četiri utakmice danas, nije bilo druge mogućnosti nego sedam utakmica tempirati za srijedu, tako da ćemo od 20 sati moći uživati u sedam bundesligaških utakmica istovremeno. Parovi, satnice i prognoze:

S obzirom na radne obveze, ali i količinu utakmica koje se igraju istovremeno, Švabo će u srijedu izaći u skraćenom izdanju, a na monitore stiže oko 23 sata. Do tada - puno pozdrava!