Švabo
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Darmstadt osjetio miris senzacije, pa onda ipak pao. "Rheinderby" otišao na stranu Borussije M'gladbach, Hoffenheim napokon pobijedio, a Ingolstadt slavio u "utakmici za šest bodova". Derbi kola pripao Borussiji Dortmund, a na toj utakmici sudac je prekinuo susret zbog nesvakidašnjeg razloga. Pregled 22. kola Bundeslige

Četiri žuta kartona u posljednjih šest minuta utakmice prošlog kola kasirali su igrači Darmstadta, a sva četiri za sobom su nosile posljedicu da igrači koji su ga dobili nisu smjeli igrati u ovom kolu na gostovanju u Münchenu. Već ranije u tom dvoboju protiv Bayera dvojica igrača Ljiljana su požutila, pa se nogometna Njemačka pitala da li je Schuster naredio svojim igračima "čišćenje" od kartona uoči gostovanja kod Bayerna na kojem ionako nisu očekivali da će imati neku šansu. Zapravo, objekitvno govoreći, nogometna Njemačka je zaključila da je većina tih kartona dobivena namjerno, a sam Schuster odbio je komentirati takve insinuacije. Šta misli Švabo? Prevelika bi bila slučajnost da se upravo uoči Bayerna tolikim igračima dogodi peh da zarade petu ili desetu javnu opomenu. Da li je sportski? Nimalo! Vi znate da od prvog dana u Bundesligi, zapravo još tamo od trećeligaških dana, simpatiziram patuljka među gigantima, ali ova akcija je napravila malu ogrebotinu na laku simpatičnosti kluba iz Hessena. A kako je se danas utakmica odvijala, možda se i sam Schuster zapita da li bi bilo drugačije da je na terenu imao najbolju momčad!

O tome malo kasnije, počet ćemo - kao i uvijek - utakmicom od petka. Znate onu, posebno u Njemačkoj zastupljenu tezu, kako u nogometu postoji 0:0 bolje i lošije sorte. Taj nepopularan rezultat nekada zaista razočara, no u nekim slučajevima unatoč činjenici da kao gledatelj ne doživiš ono najbitnije, tj. postizanje gola, ipak ne zažališ što si gledao utakmicu. Tako je bilo u petak. Nije to bio nogometni vatromet, ali utakmica u kojoj je bilo dobrih šansi pred oba gola. U prvom više sa one strane gdje je stajao Hradecky, u drugom je više posla imao Adler. Dosta toga su promašili "Rothosen" u prvih 45 minuta, dovoljno da se zapitam da li bi neku od tih prilika naš Ola pretvorio u gol!? Ivica čeka mirovinu, a njegovi nasljednici nisu bili raspoloženi, tako da je unatoč laganoj dominaciji, računajući cijeli dvoboj, HSV na Waldstadionu osvojio samo bod. Salve zvižduka na kraju susreta pokazale su šta navijači Orlova misle o trenutačnoj formi njihovih ljubimaca, a prvi put su se čuli i povici te vidjeli plakati protiv trenera Veha.

Utjehu mogu tražiti u podatku da su nakon dva poraza osvojili bar taj jedan bod, ali sada već četiri utakmice ne znaju za pobjedu. U istom razdoblju prošle sezone momčad iz grada bankara imala je šest bodova više! Bod nije neki golem uspjeh ni za goste, no s obzirom da im je Frankfurt jedan od tradicionalno najtežih protivnika (osam utakmica za redom nisu ga pobijedili), remi je zadovoljavajući ishod. 15. je to bod koji su Hamburžani osvojili u gostima, a kod kuće su skupili tri manje.

Treću pobjedu (napokon) je upisao Hoffenheim, a zanimljivo je da je kod sve tri na klupi bio drugi trener (Gisdol, Stevens, Nagelsmann). 28-godišnji stručnjak je tako svoj profesionalni trenerski put započeo sa četiri boda iz dvije utakmice, učinak sa kojim je zasigurno zadovoljan predsjednik kluba i njegov najveći financijer Dietmar Hopp. Hrabro kao u Bremenu, sa dvije čiste špice, i već zbog toga zasluženo slavio je TSG u jednoj odličnoj utakmici u kojoj je Mainz većinom bio ravnopravan protivnik. Gosti su čak i poveli, ali trupe "Baby Mourinha", kako ga je svojevremeno nazvao tadašnji vratar kluba iz Sinsheima Tim Wiese, nisu se dale omesti i na kraju zasluženo došli do treće ovosezonske pobjede. Možda krucijalne u borbi za ostanak u ligi.

Za Mainzere je to prvi poraz nakon tri uzastopne pobjede te ujedno ispadanje iz "eurozone". Prvi put Schmidtova momčad je izgubila u ovoj sezoni nakon vodstva, prethodno su samo jednom ispustili pobjedu (remi) nakon što su poveli.

Pobjedu nakon vodstva u 12. minuti nisu ispustili ni u Ingolstadtu, dapače - pred sam kraj utakmice drugim golom, ovaj put sa bijele točke, tu su pobjedu potvrdili te tako upisali treći uzastopni trijumf pred svojim navijačima. Na početku sezone su se mučili na svom "Audi parku", ali čini se da su pronašli formulu uspjeha. Doduše, jučer je i protivnik bio "pravi", posebno u prvom dijelu Werder gotovo da nije ni postojao na travnjaku. U drugom dijelu zeleni su podigli spremnost, bili puno rastrčaniji, ali tada je i sreća malo pomazila domaćina.

Protiv prošlogodišnjih drugoligaša, ujedno i konkurenata u borbi za ostanak u ligi, Werder do sada u tri utakmice nije osvojio niti bod. Sljedećeg vikenda je nova i posljednja prilika, na Weser stadionu gostuje Darmstadt. Skripnikova momčad ostala je na pet pobjeda u sezoni - nikada manje u povijesti kluba. Uz to su 25. put za redom primili bar jedan gol što je također rekord. Sve to nije dobar predznak, pogotovo kada znamo da se Hoffenheim budi...

Probudili su se i u Berlinu nogometaši Herthe i Wolfsburga, i to tek u drugom poluvremenu. Prvo je prošlo u ritmu uspavanke. Onda je Schäfer poentirao za Vukove (53. minuta), pa su se svi skupa razdrmali na nekih 10-ak minuta kada Kalou donosi izjednačenje. Zatim opet taktiziranje, prevelik oprez, i na kraju zaslužena podjela bodova. Ne bih bio prekritičan, nije da su akteri odigrali užasno lošu ili dosadnu nogometnu predstavu, ali i jedni i drugi su previše mislili na obranu svog gola, na minimaliziranje grešaka, tako da bi na kraju sa bodom morali biti zadovoljni i Hecking i Dardai.

Ni u petoj utakmici u ovoj godini društvo iz glavnog grada nije slavilo, ali sa 36. osvojenim bodom sada imaju jedan više nego na kraju prošle sezone. Wolfsburg sa posljednjih šest gostovanja niti jednom nije donio puni plijen te i dalje ostaje najlošiji gost lige! Uz to su šesti put prosuli bodove nakon vodstva (tri remija, tri poraza) čime su ostali bez ukupno petnaest bodova!

71 minutu trajao je san, a miris iznenađenja godine osjetio se u zraku pod krovom Allianz Arene. Od toga 49 nogometni David imao je čak pobjedu u džepu protiv Golijata. Ali onda se ukazao Müller, čovjek koji prema vlastitom priznanju nikada nije imao upalu mišića jer - nema mišiće. Najprije je u spomenutoj 49. minuti ubačaj Rafinhe na sebi svojstven način, spretno i snalažljivo, iskoristio za izjednačenje, da bi onda 22 minute kasnije Vidalovo proigravanje smirio prsima i onda škaricama donio favoritu prednost. Koju, naravno, nisu ispustili do kraja, nego je Lewandowski nekoliko minuta prije kraja postavio konačnih 3:1. Je li zasluženo? Nećemo biti smiješni, FCB je prema golu Mathenie pucao rekordnih 36 puta, gosti šest. FCB je loptu u svom posjedu imao 74 % vremena i izveo 18 udaraca iz kuta. FCB je osvojio 55 % duela. Apsolutno sve je bilo na strani prvaka. Ali, bilo je tako lijepo vidjeti velikana na koljenima bar nakon prvog poluvremena.

Računamo li sva natjecanja, Bavarci su pobijedili u 17 utakmica na svom terenu za redom. Posljednja 24 dvoboja protiv "Aufsteigera", prošlosezonskih drugoligaša, redom su riješili u svoju korist. Posljednji gubitak bodova protiv takvih protivnika dogodio im se davne 2010. godine kada su poraženi u Kaiserslauternu. Što se tiče Darmstadta, i dalje će čekati na prvu pobjedu protiv Bayerna u povijesti, i nadati se da će iduće sezone imati nove dvije prilike. U dosadašnjih sedam međusobnih dvoboja uspjeli su uhvatiti tek jedan remi. Dvije zanimljivosti za kraj: Darmstadt je prvi put u sezoni odradio susret bez ijedne karte, a Bayern slavio na posljednjih 50 bundesligaških utakmica na kojima se Müller upisao u strijelce!

U strijelce se treći put u ovoj sezoni upisao Dahoud i tako odlučio rajnski derbi između Borussije Mönchengladbach i Kölna. Derbi je tako odlučen već u devetoj minuti, iako su gosti u pojedinim fazama utakmice dobro pritisnuli Ždrijebce na njihovu polovicu. Sommer je bio na razini zadatka, skinuo je nekoliko opasnih ubačaja, obranio sve što je trebalo obraniti. Utakmica je obilovala hektikom, borbenošću, a manje je bilo pravih nogometnih poteza. Ipak, nakon posljednjeg zvižduka suca Kirchera nikoga od 52 tisuće gledatelja to nije zanimalo, moglo je početi slavlje ili tugovanje, ovisno o klupskoj pripadnosti.

Četiri utakmice u nizu kod omraženog rivala Köln nije slavio. Samo kod Mainza Jarci još duže čekaju na pobjedu. Prekinut je i niz od pet gostovanja bez poraza Stögerove ekipe, dok je Schubert ostvario drugu pobjedu u ovoj godini i tako popravio dojam koji je bio pokvaren nakon samo tri boda u četiri uvodne utakmice u 2016.

Po mnogočemu čudnu utakmicu odigrali su u derbiju kola u nedjelju Bayer Leverkusen i Borussia Dortmund. Totalno dosadnu u prvom poluvremenu u kojem je jedinu šansu upropastio Aubameyang pred kraj. Ostatak vremena protekao je uglavnom između dva šesnaesterca i sa odlično postavljenim obranama. Drugi dio je bio puno hektičniji, ekipe agresivnije, a pao je i taj jedini gol. Njemu je prethodio, u očima Apotekara, neopravdano dosuđen prekršaj Kießlinga nad Ginterom u polovici Dortmunda. Bender je slobodan udarac izveo tri-četiri metra dalje od mjesta prekršaja, a u nastavku akcije Reus upošljava Aubameyanga koji postiže gol. Trener domaćeg sastava Roger Schmidt je već ranije dobio zadnju opomenu od suca Zwayera (to je onaj sudac koji je prije nekoliko godina sudio Dinamo - Ludogorets i produžio osam minuta), a nakon tog gola je doslovno "poludio". Sudac ga je poslao na tribinu, ali onako, iz daljine. Schmidt je odbio otići, nego je tražio da arbitar dođe do njega i objasni mu svoju odluku. Ovaj je to odbio, poslao je kapetana da svom treneru kaže da mora otići na tribine, ali Schmidt ostaje tvrdoglav. Nakon toga Zwayer prekida utakmicu, povlači se u svlačionicu, i nakon dogovora iz zatvorenih vrata 10-ak minuta kasnije dvoboj se nastavlja. Bilo je uzbuđenja sa obje strane, Reus je promašio udvostručenje vodstva kada se našao oči u oči sa Lenom, odnosno vratar je obranio njegov šut, a samo minutu kasnije Chicharito je na nogi imao izjednačenje, no on je promašio vrata.

Preostale dvije utakmice donijele su sudar u borbi za ostanak između Hannovera i Augsburga, te gostovanje razgoropađenog Stuttgarta u Gelsenkirchenu. Zanimljivo je da je u istoj minuti (14.) na oba stadiona pao gol. Na Areni AufSchalke poveo je domaćin, a u Hannoveru gost. U nastavku prvog dijela nije bilo golova, ali VfB je uspostavio ravnotežu protiv Rudara, za razliku od H96. Oni su još jednom, po svim nogometnim pravilima, odigrali utakmicu nedostojnu drugoligaša, kamoli bundesligaša! FCA je u potpunosti dominirao, i da su imali malo više samopozdanja i koncentracije već nakon 45 minuta bi vodili uvjerljivije.

Ako ste očekivali da ću sad napisati da je u drugom dijelu bilo drugačije - varate se. Istina da gosti nisu više imali toliko šansi, ali sve u svemu Schaafova momčad je i dalje djelovala izgubljena u vremenu i prostoru. Najbolju, ujedno i jedinu pravu šansu imali su u sudačkoj nadoknadi vremena kada je Milošević glavom pucao, a Hitz obranio. Osmi poraz za redom, i koliko god mi žao bilo zbog trenera Schaafa, čini se da imamo prvog drugoligaša ove sezone. Osim ako bitno ne podignu formu.

Kao što je to napravio Stuttgart pod Kramnyjem. Već su nakon primljenog gola uspostavili ravnotežu, a naplatili su uloženi trud u 74. minuti kada Harnik (ušao tri minute ranije nakon tromjesečne stanke) iz gužve nakon udarca iz kuta matira Fährmanna. Iako su na kraju navijači S04 zviždali, bod je najpošteniji ishod nakon ove utakmice.

Igrač kola

Igrale su se tri utakmice u nedjelju, ali već u subotu sam odlučio da je igrač ovog kola Bayernov Thomas Müller. Nije bitno što je dugo vremena bio gotovo neprimjetan na terenu, njegov osjećaj za gol i volja za postizanjem istoga je naprosto nevjerojatna. Takvog igrača svakako valja imati u svojim redovima, ta volja za pobjedom povuče i suigrače, pa se i ovakvi dvoboji poput ovog protiv Darmstadta na kraju ipak pobjednički privedu kraju. Običaja radi spomenimo da su dobre ocjene ovog vikenda zaradili i Darmstadtov vratar Mathenia, unatoč tri primljena gola, Gladbachov čuvar mreže Sommer, napadač i dvostruki strijelac u pobjedi Hoffenheima Uth.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Ovog tjedna u champions-league-akciji je Bayern, a euroligaši igraju uzvratne utakmice šesnaestine finala. Ovo drugo bitno utječe na plan i raspored utakmica Bundeslige, pa ćemo prvi put u novijoj povijesti imati utakmicu njemačke lige nedjeljom od 19:30 sati. Svi parovi, satnice i prognoze:

Spomenuta promjena termina i ova utakmica u sljedeću nedjelju u 19:30 sati pomjerila je i novo izdanje Švabe za oko dva sata, tako da se ponovno čitamo za sedam dana oko 21:30!