Švabo
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Kramarić zabio i pocrvenio u debiju najmlađeg trenera u povijesti lige, Stuttgart još jednom pobijedio, a Hannover nastavio crni niz . I u nedjelju gol Hrvata u pobjedi Hamburga, kao i nova pobjeda Bayerna. Pregled 21. kola Bundeslige

Tema ovog nogometnog tjedna u zemlji svjetskih prvaka svakako je bio odlazak Huuba Stevensa sa klupe Hoffenheima, ali i sa nogometne pozornice nakon što je na njoj proveo 46 godina! Kao igrač uspjehe je nizao u Fortuni Sittard i PSV-u, kao trener u nekoliko njemačkih i nizozemskih klubova, prije svih u Schalkeu s kojim je osvojio kup UEFA i DFB Pokal.

Ne, nisu razlozi loši rezultati TSG-a niti je Stevens tip poput primjerice Armina Veha da bi bježao kada kola krenu nizbrdo, nego je pregled u klinici Heidelberg pokazao da srce ovog osebujnog stručnjaka više ne želi trpjeti stresove koje profesionalni nogomet nosi, da mu je potrebna operacija, a nakon toga mirovina podalje zelenih terena. Dragi Huub, sve najbolje u budućem životu, da što prije ozdraviš i da te bar povremeno vidimo "oko nogometa". Bar kao sukomentatora ili u nekoj takvoj ulozi.

Njegovo mjesto je, tri mjeseca prije nego je ionako bilo planirano, zauzeo Julian Nagelsmann i tako sa 28 godina (rođen je 23. srpnja 1987. godine!) postao najmlađi trener u povijesti Bundeslige! Stasiti Bavarac je kao igrač igrao tek  za drugu momčad 1860 München te drugu momčad tada drugoligaša Augsburga. Trener mu je tamo bio Thomas Tuchel koji ga je, nakon ozljede koljena zbog koje je Nagelsmann bio prisiljen okončati igračku karijeru, gurnuo u trenerske vode i uzeo ga za pomoćnika. Nakon još jedne epizode kod Lavova skrasio se u Hoffenheimu gdje je trenirao U 17 i U 19 s kojom je osvojio naslov prvaka Njemačke. Malo bundesligaškog iskustva je skupio asistirajući u onoj sezoni kada se TSG spasio ispadanja iz lige u zadnjem kolu pobjedom u Dortmundu Krameru, pa Kurzu, a onda i Gisdolu. Uživa maksimalno povjerenje, a prema pričama onih koji ga znaju radi se o daleko najtalentiranijem treneru u Njemačkoj! Na njemu je da nam to dokaže, a prvu priliku je imao već jučer u Bremenu.

No, prije nego se posvetimo njegovom debiju, spomenimo kako je sudar uskoro bivšeg i budućeg menadžera Schalkea otišao na stranu budućeg. Naime, javna je tajna kako će na kraju sezone Mainzov Heidel zamijeniti Heldta kao sportski direktor Rudara, a upravo ova dva kluba otvorila su 21. kolo u petak. U jednoj zanimljivoj utakmici Mainz je uspio slaviti i sustići po broju bodova Schalke te se privremeno ugurati na 5. mjesto. Domaćin je pobjedu izborio, doslovno izborio, a dovoljno je reći da je strijelac pobjedničkog gola bio kapetan Julian Baumgartlinger. Prvi gol u 112. nastupu!

Zanimljivo je da je Mainz protiv Mainza u 20 utakmica osvojio 19 bodova - sve u proljetnom dijelu prvenstva. U onom "jesenskom" plavi su redovito slavili. Deset pobjeda nakon 21 utakmice je sjajan učinak za momčad Martina Schmidta koji je prvi put u karijeri slavio tri puta za redom. Samo su jednom u prvoligaškoj povijesti, i to prije pet godina, imali više pobjeda u ovoj fazi (12). Iste godine Schalke je nakon 21. kola imao osam poraza, baš kao i sada - najviše u ovom stoljeću! Kraljevskoplavi su prošle sezone, označene manje-više neuspješnom, u ovo vrijeme imali jedan bod više na kontu. Istina, lošiji rezultati su počeli tek kasnije, pogotovo pred kraj sezone.

Vjerujem da Julian Nagelsmann tada nije ni sanjao da će nekoliko mjeseci kasnije voditi svoju prvu utakmicu u Bundesligi. Hrabro se ovaj mladić prihvatio iznimno teškog zadatka, jer Hoffenheim je na 17. mjestu, samopouzdanje momčadi potpuno poljuljano. U svom prvom nastupu u bitku je poslao najmlađu momčad  sezone (prosjek od 23.7 godina), postavio je u sustavu 3-5-2 i uspio uzeti bod na gostovanju kod jednog od konkurenata u borbi za ostanak, a da li će žaliti za sva tri pokazati će vrijeme. Pravo na to nema, jer Werder je bio bolja momčad, uz to je 15-ak minuta igrao sa igračem više nakon što je isključen naš Kramarić koji je prethodno zabio svoj prvijenac u Njemačkoj i doveo goste u vodstvo. Najbolji igrač utakmice bio je vratar Baumann, a to će reći dovoljno o omjeru šansi u ovom dvoboju.

Nevjerojatno, pogotovo ako vam je poznata atmosfera na Weser stadionu, ali istinito - Werder je osam puta u nizu bez pobjede na svom terenu! Bar su zadržali seriju nepobijedivosti kada su gostovanja društva iz Sinsheima u pitanju, jer TSG je u devet nastupa ovdje uspio samo četiri puta remizirati, a ukupno već jedanaest utakmica protiv Werdera ne znaju za pobjedu. Loše vijesti za sve poklonike "Hoffe" nudi i statistika: U povijesti lige samo se jedna momčad koja je nakon 21. kola imala učinak kao sada TSG uspjela spasiti ispadanja - Augsburg prije tri godine.

A sada se mičemo od borbe za ostanak, a već takav uvod glazba je u ušima svakog navijača VfB Stuttgarta! Nisam vjerovao, moram priznati, da je moguće da Švabe naprave ovakav niz te nakon samo četiri utakmice u drugom dijelu sezone budu bliže Europi, nego drugoj ligi! Protiv Herthe još jedna zaslužena pobjeda, gotovo da možemo reći rutinska! Tokom cijelog susreta domaćin je bio konkretnija momčad, tri boda logična su posljedica takvog nastupa.

Pet pobjeda za redom! Dugo sam listao da bi pronašao sličan niz Stuttgarta, i našao ga prije šest godina. Od svih klubova, oni su sada najduže bez poraza, već sedam utakmica. Sa četiri pobjede u "Rückrunde" (druga polovica prvenstva) već sada imaju više nego u "Hinrunde" (prva polovica prvenstva). Što se tiče Herthe, oni su nakon šest utakmica prvi put poraženi, ali isto tako u 2016. godini još ne znaju za pobjedu.

Još duže, naime sedam utakmica, na tri boda su čekali Vukovi. Protiv Ingolstadta je napokon prekinut niz, najgori pod vodstvom Heckinga, i to u utakmici koju su kontrolirali od prve do posljednje minute. Relativno rano su i zabili (29. minuta, Draxler), deset minuta kasnije povećali prednost, tako da je FCI bio prisiljen mijenjati svoj poznati, destruktivni stil igre, a tada se baš ne snalaze nabolje. Ostalo je 2:0 do kraja, jer VfL se više nije niti previše trudio povećati vodstvo, a gosti nisu bili u stanju ozbiljnije priprijetiti vrataru Casteelsu. Dovoljno za povratak mira u klub ususret nastavku prvenstva i novim obvezama u Europi, ovaj put u Europa ligi.

Bio je to četvrti uzastopni poraz Ingolstadta u gostima. Na prvih sedam gostovanja poraženi su samo jednom. K tome su u gostima 501 minutu bez postignutog gola. Zadnji put su se na tuđem terenu radovali 31. listopada u Gelsenkirchenu.

Nedaleko od Gelsenkirchena, na Schalkeovcima omraženom Westfalenu, Borussia Dortmund nanijela je i četvrti poraz Thomasu Schaafu, Hannoveru ukupno sedmi uzastopni. "Arbeitssieg" - radna pobjeda, to je najčešći opis koji ćete pronaći uz rezultat ove utakmice. BVB od početka vidno bolji, ali nedostajalo je kreativnosti, probojnosti, koncentracije. Nedostajao je Aubameyang koji je dobio poštedu zbog sitne ozljede zarađene u kup utakmici u Stuttgartu. Zato je trenutak nepažnje u defenzivi Hannovera, kontra, proigravanje Reusa za Mkhitaryana bio dovoljan da tri boda ostanu u Dortmundu.

BVB sada ima 48 bodova, dva više nego na kraju prošle sezone! Westfalen je ostao neosvojiva tvrđava, samo je Darmstadt ovdje uspio izvući remi ove sezone. I dok se Hoffenheim može hvatati za slamku zvanu Augsburg, za Hannover statistički više nema nade - Svi klubovi koji su nakon 21. kola imali 14 bodova ili manje na kraju su ispali u drugu ligu!

Iz nje je prošlog svibnja došao Darmstadt, a način na koji se bore da se tamo ne bi vratili i dalje je impresivan! Koliko borbenosti (6 žutih kartona!), koliko trke, uklizavanja, ali i lijepih nogometnih akcija, ti dečki doista zaslužuju još jednu sezonu u eliti! Na iznimno teškom terenu protiv Bayera su uspjeli povesti (28. minuta, Wagner), vodili do 62. minute i imali još neke prilike. No tada malo nesreće (Sulu zabija autogol), malo sudačkih previda (prekršaj koji je prethodio golu, bar po mojoj procjeni, nije postojao) i Leverkusen je dobio vjetar u leđa. Iskoristio ga je u 77. minuti kada Brandt nakon gužve u šesnaestercu gura loptu preko crte. Ne bi bilo fer prema Apotekarima reći da je pobjeda nezaslužena, jer vratili su se nakon zaostatka, prihvatili borbu i zaradili tri boda. Ali, priznajem da mi je malo žao Ljiljana...

Sedam utakmica za redom kod kuće su bez pobjede, na svom stadionu ubilježili su već šest poraza (u gostima upola manje!). Kod Bayera osmijeh na lice navijača mami podatak od 14 osvojenih bodova u zadnjih šest utakmica, ali i tri boda više nego u isto vrijeme prošle sezone koja je okončana vrlo dobrim četvrtim mjestom i plasmanom u kvalifikacije za ligu prvaka.

Nećemo pričati o ligi prvaka u Kölnu, iako mi je poznata euforija u "Domstadt" koja se pojavi nakon svake pobjede Jaraca, ali ti dečki su vraški blizu Europi! Eintracht je parirao samo prvih 20-25 minuta, točnije do gola (Meier, tko drugi?) sve ostalo pripalo je domaćinu koji je imao šansi za puno više od tri gola. Nema veze, trenera Stögera neće smetati, a ni razdragane navijače koji su u karnevalskom tjednu ionako već imali dovoljno razloga za slavlje.

Ogromnih 14 bodova "Effzeh" bježi 17.-plasiranom Hoffenheimu, izravno ispadanje u drugu ligu praktički je nemoguće, tako da sezonu već sada možemo ocijeniti uspješnom, iako je ovo bila prva pobjeda u ovoj godini. Eintracht im je došao kao naručen, protiv njih kod kuće već deset utakmica ne znaju za poraz (sedam pobjeda, tri remija). Vehova momčad je sa zadnjih pet gostovanja donijela tek dva boda, a kada sam danas već raspoložen za statistiku i povijest spomenuti ću i podatak da su 21 bod (ili manje) nakon 21. kola Orlovi posljednji put imali u sezoni 2003./04. nakon koje su - postali drugoligaši!

Kaotično je počela nedjelja, a to se posebno odnosi na obranu Borussije Mönchengladbach. Da je na drugoj strani bio spretniji, da ne kažem sposobniji protivnik, već nakon prvog poluvremena Ždrijebci bi zaostajali dva-tri gola. Ovako je stalo na jednom, i to nakon što su gosti poveli preko Johnsona. Nogometaši HSV-a su mašili puno toga, ali Borussia im je pružala toliko prilika da neke od njih nisu mogli ostaviti neiskorištene. Iako, izjednačujući gol djelo je stopera gostojućeg sastava, Austrijanca Hintereggera. Obrane su bile bar malo stabilnije u drugom dijelu, iako je šansi ponovno bilo na obje strane. Golom našeg Iličevića u 80. minuti činilo se da je stvar riješena, no Raffael pogađa za 2:3 u 88. minuti, a Hrgota je imao na nozi izjednačenje, no promašio je. Objektivno, ne bi bilo ni zasluženo, HSV je danas bio bolja momčad.

Došli su tako do malo zraka u borbi za ostanak, sedmom pobjedom u ovoj sezoni izjednačili učinak iz sezone 13/14, dok su prošle godine sedmu pobjedu upisali tek u 30. kolu. Borussia je izgubila tri od četiri utakmice ove godine, a pod Schubertovim vodstvom su protekle jeseni poraženi tek jednom. Uz to su prvi put nakon vodstva ostali bez bodova.

Treću pobjedu u 12. susretu protiv Bayerna tražio je Augsburg. Zanimljivo da su samo Borussia M. i Augsburg po dva puta uspjeli pobijediti FCB otkako je Guardiola trener, a Katalonac protiv ni jednog kluba, bilo u Španjolskoj, bilo u Njemačkoj, nije izgubio tri puta! Da se to ne bi promijenilo ni danas pobrinuo se Lewandowski lijepim golom u 15. minuti. Nakon toga domaćin se "dobro držao", ali protiv prvaka to većinom nije dovoljno za više osim časnog poraza, odnosno zaostatka nakon prvog poluvremena. U drugom dijelu Augsburg se tek za nijansu otvorio, ali protiv Bayerna i to je bilo dovoljno za kaznu u vidu još jednog gola Lewandowskog. Utakmica je tada bila definitivno odlučena, a konačni udarac domaćima zadao je Thomas Müller, dok se Bobadilla pobrinuo za počasni pogodak.

Vrijedi još spomenuti lijepu akciju nogometaša i trenera Bayerna koji su uoči utakmice na sebe obukli majice sa natpisom "Wir sind bei dir, du schaffst es wieder" u znak podrške ponovno ozlijeđenom suigraču Badstuberu (Mi smo uz tebe, uspjet ćeš opet), a trener Guardiola je nije skidao ni tokom utakmice. I Švabo se priključuje dobrim željama, Holger je takav borac da je zaista zaslužio svu moguću podršku!

Igrač kola

Dogodi se nekada i ovakvo kolo kada nitko ne oduševi, pa pobjednika biram između nekoliko vrlo dobrih. Gotovo uvijek je među njima Robert Lewandowski, pa tako i danas. Ali kako sam Bayernove igrače od početka stavio u posebnu kategoriju, izbor ide dalje. Primjerice prema Hoffenheimovom Baumannu ili Leverkusenovom Tahu. U dresu Mainza ne samo meni se svidio Gaetan Bussman, čovjek koji je donendavno loptu ganjao u drugoj francuskoj ligi! Ipak, pobjednika sam pronašao u Stuttgartu. Serey Die, radilica veznog reda i borac kakvog si svaki trener može samo poželjeti, jučer je postigao svoj prvijenac u dresu VfB-a, pa je uz sjajnu igru koju je pružio to bio jezičac na vagi da mu dodijelim naslov igrača kola.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Počinju "muke" za navijače koji su se sada već odvikli europskih obveza, pa su se utakmice igrale u uobičajenom ritmu i terminima. Već od sljedećeg kola povremeno će se pojaviti ona dodatna nedjeljna utakmica (za dva tjedna čak i dvije!) zbog nastupa bundesligaša u Europa ligi četvrtkom. U sljedećem kolu bih izdvojio "Rheinderby" u Mönchengladbachu, kao i sraz Bayera i Borussije Dortmund. Svi parovi, satnice i prognoze:

Toliko za 115. izdanje Švabe, ponovni sastanak je za sedam dana. U isto vrijeme, na istom mjestu!