Švabo
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Bayern neatraktivno, Borussia lepršavo do tri boda - razmak ostaje isti. Pobjede Darmstadta i Stuttgarta u gostima, a Ingolstadta doma. Iz hrvatskog kuta sjajan vikend: Za Hoffenheim debitirao Kramarić, a za Bayer Leverkusen od početka igrao Jedvaj! Još jedan Hrvat osjetio je Bundesligu - bar sa klupe. Pregled 18. kola

Napetosti nema, iako joj se svi nadamo, pa i vaš Švabo, ali ipak smo jedva dočekali da Bundesliga opet krene. Volim ja Premier ligu, Primeru, popratim povremeno i Serie A, Eredivisie itd. ali unatoč izvjesnoj borbi za titulu, samo Njemačka mi pruža nešto posebno. Nešto romantično u ovo vrijeme modernog nogometa na modernim stadionima.

Istini za volju, u prvom dvoboju ove godine nismo baš mogli pretjerano uživati. Bayern bez boje i mirisa, ali i takav prejak za Hamburg kojem ovih 1:2 dođe gotovo kao pobjeda sjetimo li se šamarčina koje je zadnjih godina od Bayerna gotovo uvijek dobivao (0:5 i 0:8 bilo je na posljednja dva susreta). U prvom dijelu je HSV dobro parirao, bio ravnopravan prvaku, ali u drugom Bavarci pokazuju da i uz loš dan mogu osvojiti tri boda na gostovanju kod nekad velikog rivala. Sa ovakvom igrom FCB će teško sačuvati ovih ogromnih osam bodova prednosti, ali s druge strane - tko pobijeđuje i kada igra loše, toga je teško uhvatiti! Osim toga, i prošlu godinu Guardiolina momčad započela je loše, tada čak uz visok poraz kod Wolfsburga, a na kraju znamo kako je završilo.

Šest godina je prošlo od posljednje pobjede Hamburga nad Bayernom. Od tada su se sreli 15 puta, 12 puta Bavarci su slavili, tri puta ostalo je neodlučeno. Ako se prisjetimo da su prošlu godinu završili sa tri utakmice bez pobjede, HSV je tu seriju sada produžio na četiri utakmice u kojima je osvojen tek jedan bod, a kod kuće su upisali tri poraza za redom. Ako se pitate šta je sa Bayernom i rekordima, spomenuti ću ovaj: 16 pobjeda nakon 18. kola do sada je ostvario samo - Bayern, i to prije dvije godine.

Huub Stevens tada je (uspješno) spašavao Stuttgart, danas je u istoj misiji u Hoffenheimu. Čini se da se odlučio za taktiku "zrno po zrno", jer u osmoj utakmici pod njegovim vodstvom TSG je peti put remizirao. Pognute glave sa obje strane na kraju dvoboja dovoljan su dokaz da zadovoljni nisu ni plavo-bijeli ni crveni, ali upravo taj rezultat na kraju najbolje oslikava stanje na terenu. Gosti su bili nešto aktivniji u drugom poluvremenu, Baumann je pri rezultatu 1:1 imao dvije-tri dobre obrane, ali sve u svemu su Apotekari napravili premalo da bi se moglo reći da su zaslužili više od boda.

Sedmi put za redom Hoffenheim godinu otvara bez pobjede (tri neodlučena, četiri poraza). Leverkusen ostaje neporažen u Sinsheimu (dva remija, šest pobjeda), ali vjerujem kako su očekivali više od boda u ovom sudaru. Jedan od krivaca zašto nije tako jest osjetljivost obrane Bayera kod slobodnih udaraca, udaraca iz kuta, dakle prekida. Deset od 21 primljenog gola primili su na takav način - samo Borussia M'gladbach više.

Na isti način, nakon prekida, Ingolstadt je i drugi put ove sezone pobijedio Mainz. Isti je i rezultat, a pogodak odluke pao je sa bijele točke nakon što je Bell igrao rukom u šesnaestercu. Jedna od onih situacija u kojima je igranje rukom nedvojbeno, ali veliko je pitanje da li je igrač to mogao izbjeći. Hartmanna to nije zanimalo, mirno je zabio za vodstvo, pokazalo se i pobjedu svoje momčadi. Nakon tog gola (41. minuta) FCI se zatvorio, a znamo da to rade odlično. Imam dojam da Mainz ne bi uspio izjednačiti ni da se igralo još tri sata.

Prekinuli su momci iz Audijeva grada seriju od četiri utakmice bez pobjede i prvi put nakon dva mjeseca upisali tri boda nanijevši Mainzu osmi poraz. Prošle sezone su osmi put poraženi tek u utakmici 23. kola. Uz to Schmidtova ekipa treći put za redom nije postigla gol što im se dogodilo prvi put nakon četiri godine, tada pod vodstvom Thomasa Tuchela.

A u Berlinu gol nije postigla niti jedna momčad. Za razliku od remija u Sinsheimu, ovime u Berlinu su na kraju bili zadovoljni svi. Hladno vrijeme na ogromni Olimpijski stadion privuklo je tek nešto više od 35 tisuća gledatelja pa su i igrači valjda bili manje motivirani. Za rijetke bljeskove nogometaši su se pobrinuli tek kada bi nakon prekršaja svi "skočili" u "buket" i naguravanjima pokušali istjerati pravdu na vidjelo. Najbolju šansu propustio je Augsburgov Bobadilla, a ona je bila tako dobra da su na službenoj Twitter-stranici FCA već bili objavili vodstvo svoje momčadi! Morali su povući vijest i ugristi se za jezik, a izuzev te prilike i nije bilo nekih nakon kojih bi se moglo reći da je bilo koja od ove dvije ekipe zaslužila gol.

Za Herthu je ovo bilo prvi put u ovoj sezoni da su odigrali 0:0, a seriju neporaženosti produžili su na četiri utakmice. Augsburgova je još duža, trenutno najduža u ligi - šest utakmica! Uz to su prvi put u svojoj prvoligaškoj povijesti povezali četiri gostovanja bez primljenog gola.

Neke statistike su zanimljive, a pedantni Nijemci jučer su prezentirali podatak kako u posljednjih 19 utakmica između Kölna i Stuttgarta, bilo na stadionu u Müngersdorfu, bilo na Gottlieb-Daimleru, domaćin nije uspio pobijediti! Za mene je ovaj trijumf VfB-a iznenađenje, pogotovo nakon odgledanih pola sata utakmice u kojima je domaćin ne samo poveo (Modeste sa 11m), nego potpuno kontrolirao igru i rezultat. Upravo u toj kontroli možda leži uzrok poraza Stögerove (produžio ugovor do 2019. godine) momčadi. Previše su kontrolirali, premalo tražili drugi gol, Stuttgart se osokolio i sjajnom igrom u drugom dijelu apsolutno zasluženo uzeo ponuđena tri boda. Jarci su se probudili prekasno, tek nakon trećeg gola (Gentner, 83. minuta).

FCK je pobijedio samo jednom u posljednjih sedam utakmica, i to "slučajno" - u onoj zadnjoj prije zimske stanke protiv Borussije Dortmund. VfB je pak četiri utakmice bez poraza, prvi put nakon 2014. godine, i prvi put je slavio na dvije utakmice za redom u ovoj sezoni. Makar ona prošla bila prije više od mjesec dana.

A prije točno mjesec i tri dana Hannover je napustio statistički najlošiji trener u povijesti lige koji je vodio neki klub na više od 100 utakmica. Kao što je vaš Švabo nekoliko puta predvidio, Frontzek nije dočekao Božić na klupi Hannovera, a naslijedio ga je legenda Werdera i prošlogodišnji trener Eintrachta iz Frankfurta Thomas Schaaf.

Međutim, svoj debi na klupi društva iz Donje Saske neće pamtiti po dobrom. Poveli su domaćini, Schaafov "liebling", Portugalac Almeida je zabio, ali nakon tog gola nestala je svaka ideja u igri Hannovera. Darmstadt se probudio, izjednačio pa poveo, i kao gotovo u svakoj utakmici prepustio osjećaj prividne inicijative protivniku. A ovaj jučerašnji nije imao plan šta napraviti sa tom inicijativom, tako da tri boda potpuno zaslužena putuju u Hessen.

Tek drugi put u svojoj bundesligaškoj povijesti Darmstadt je preokrenuo rezultat i slavio nakon 0:1. Prvi i do sad jedini put im je to pošlo za rukom u Bochumu 1979. godine. S druge strane Hannover već četvrti put u ovoj sezoni gubi utakmicu nakon vodstva, zanimljivo - sva četiri puta kod kuće! Za njih je ovo bio četvrti poraz u nizu, šesti u posljednjih sedam utakmica.

Subotnji program zaključile su dvije Borussije u pravom derbiju kola, ne samo zbog imena klubova i igrača na terenu. Prava poslastica, makar se mora priznati da su joj više pridonijeli crno-žuti nego Ždrijebci. Mogli bi u Dortmundu žaliti zbog onog poraza u Kölnu u prošlom kolu, jer bez njega bi bili Bayernu na pet bodova, uz činjenicu da im FCB tek mora doći u goste. Ovako povremeno zaista briljiraju, imaju broj bodova sa kojim bi u gotovo svakoj drugoj ligi bili uvjerljivo vodeći, ali sve to će vjerojatno biti dovoljno tek za drugu poziciju. Što se jučerašnje utakmice tiče, trio Gündogan - Reus - Mkhitaryan je bio isuviše dobro raspoložen da bi Borussia iz Gladbacha mogla ostvariti išta drugo osim časnog poraza.

Andre Schubert je tako (napokon) upisao svoj prvi domaći ligaški poraz, sedmi ukupno. Na kraju prošle sezone imali su šest, s tim da su od spomenutih sedam Schubertova samo dva, pet je djelo njegovog prethodnika. Za BVB je početak godine uvijek uspješan - već dvanaest godina za redom ne znaju za poraz (osam pobjeda, četiri remija).

Nedjelju su otvorili Eintracht i Wolfsburg i odigrali 45 minuta za pamćenje, i to drugih 45. U prvih smo vidjeli bolje Vukove koji si tek mogu predbaciti lošu efikasnost. U drugom dijelu Orlovi su počeli da lete. Meier u 66. i 73. minuti donosi preokret nakon serije dobrih prilika za domaćina. Nakon toga i Vukovi pokazuju zube, ali finski vratar u redovima Eintrachta brani sve, osim jednog udarca Schürrlea kojeg je inteligentno (valjda namjerno) propustio Bendtner. I baš u trenucima kada je komentator zaključivao utakmicu, pričao kako je Frankfurt sigurno zadovoljan i sa bodom, Fabian oštro ubacuje u sredinu, Benaglio uspijeva samo odbiti loptu na pet metara gdje se najbrže snalazi - tko drugi - Alex Meier i postiže svoj treći gol za pobjedu Vehove momčadi. Iznimno bitnu, pokazati će to i stanje na ljestvici, a posebno nastavak prvenstva.

Samo jednom na zadnjih deset gostovanja Heckingova družina je slavila (pet poraza, četiri remija). A upravo se SGE uvijek mučio protiv VfL-a, protiv ni jednog drugog bundesligaša nemaju lošiji prosjek osvojenih bodova. Moglo bi se reći da su Naldo i društvo propustili dobru priliku, a sada već pet utakmica čekaju na pobjedu.

Bolji početak ni Andre Breitenreiter za svoje Rudare nije mogao smisliti. Već u četvrtoj minuti Geis je pronašao glavu Matipa, a ovaj matirao Wiedwalda za vodstvo plavih protiv Werdera. I u nastavku domaći su agresivniji, konkretniji, ali ne iskorištavaju šanse, dok je Huntelaar u 28. minuti pogodio gredu. Gostiju nije bilo nigdje, proigrali su tek posljednjih pet minuta prvog dijela, a i to im je bilo dovoljno da izjednače. Točnije Fritz, sa 20-ak metara neometan puca i pogađa za ničim zasluženih 1:1. U drugom dijelu drugačija slika. Skripnik kao da je zamijenio svih jedanaest igrača, Werder je odjednom zaigrao hrabro i otvoreno, već u prvoj akciji stvorio šansu za gol. Tu Pizarro nije iskoristio, ali jest nekoliko minuta kasnije kada ga je centaršutom pronašao Fritz - 1:2! Bijelo-zeleni se tada koncentriraju na kontre iz kojih su mogli u nekoliko navrata povisiti rezultat, ali nisu sve do 89. minute kada je ponovno Fritz asistent, a Ujah potvrđuje pobjedu Werdera i prouzročuje gromoglasne zvižduke rasprodane arene AufSchalke.

Igrač kola

Jako puno kandidata se nametnulo ovog vikenda, zaista je bilo težak odabir igrača kola. Recimo kvartet Borussije Dortmund iz kojeg je teško odabrati tko je bio bolji: Reus, Mkhitaryan, Gündogan ili Hummels - svi za čistu peticu! U Sinsheimu je Baumann branio sve što se obraniti moglo, u Gelsenkirchenu Fritz je jednom pogodio i dva puta asistirao za iznenađujuću pobjedu Werdera, a u Hannoveru Wagner Darmstadtu sa dva gola donosi tri boda. A za isti broj bodova u Frankfurtu je trebao gol više, a postigao ih je neponovljivi Alexander Meier, sve u drugom poluvremenu! Zaslužio je pohvalu u vidu proglašenja za igrača 18. kola!

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

Još nema europskih utakmica, tako da Bundesliga nastavlja u uobičajenom ritmu. Petak jedna, subota šest, nedjelja dvije utakmice. Složio bih se sa DFL kako je Stuttgart - Hamburg derbi kola, pa im je ostavljen termin u subotu u 18:30 sati. Svi parovi, satnice i prognoze:

Toliko od Švabe za 18. bundesligaško kolo. Čitamo se ponovno za tjedan dana!