Švabo
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Razlika između Bayerna i Borussije opet osam bodova, još jedna pobjeda Augsburga, a Eintracht napokon prekinuo negativan niz. Ipak, zadnje kolo obilježile su odluke vezane za trenere... Pregled posljednjeg ovogodišnjeg kola Bundeslige

Već mjesecima njemački mediji su kidali listove tratinčice i uglas govorili: "Produžiti će, neće produžiti, produžiti će, neće produžiti..." Vjerujte, ovo što radi Most na hrvatskom političkom polju je ništa u usporedbi sa onim šta su radili Rummenigge i Guardiola po pitanju produženja ugovora trenera Bayerna. A vjerojatno i jedan i drugi znaju već mjesecima.

Pep Guardiola neće produžiti ugovor sa gigantom iz Münchena koji ističe krajem lipnja! Poznat je i nasljednik, a to će biti talijanski stručnjak Carlo Ancelotti. Osobno sam iznimno sretan što se trakavica napokon završila (izgleda da će i ova sa Mostom), a o nastavku ove sezone ovisi da li će Katalonac u povijesti Bayerna ostati upisan kao velikan. Naravno, riječ je o ligi prvaka i onome što će se u njoj odigrati u drugoj fazi natjecanja. Da je sa FCB oborio mnoge rekorde, postavio nove standarde, svojim načinom rada inspirirao i druge trenere u Bundesligi, sve to stoji. Ali, uspjeh i slava neće biti potpuni bez onog pehara namijenjenog pobjedniku lige prvaka! Odluka da ne produži ugovor također je njegovo pravo, mnogo puta je ponovio kako je četvrta sezone u Barceloni bila ogromna greška, pa valjda i zbog tog iskustva nije želio istu grešku ponoviti još jednom. Ali, podršku kakvu je imao u Säbener Straße u Münchenu rijetko gdje drugdje će imati. Skoro pa možemo reći da je radio šta je htio, dovodili su mu se igrači koje je poželio, i držali su ga kao kap vode na dlanu. Da li će požaliti što se na jugu Njemačke nije skrasio na duže staze pokazati će vrijeme.

Dosta o tome, idemo mi na terene!

Petak me još jednom razočarao, makar se sa mnom sigurno neće složiti navijači Schalkea. Oni su kod kuće slavili na 12 od 13 utakmica (1 remi) koje su igrali petkom, pritom produžili niz pobjeda protiv Hoffenheima na areni AufSchalke na pet. Da je neutralni promatrač mogao uživati u ovoj utakmici - nije. Ruku na srce, većim dijelom dvoboj je bio dosadan, a kakvu-takvu zanimljivost pružala je tek činjenica da je TSG do kraja imao priliku doći do boda. Ali u čitavoj utakmici su imali praktički jednu pravu šansu, tako da bi eventualan bod bio posve nezaslužen. Ni domaćin nije briljirao, ali plavi su bili nešto bolji, posebno to vrijedi za prvih pola sata utakmice, pa su stoga i zaslužili da polusezonu zaključe pobjedom.

Računajući euroligu, Schalke je slavio na tri zadnja dvoboja na svom stadionu pa su navijači unatoč svojevrsnoj krizi posljednjih tjedana zadovoljni te su aplauzom ispratili momčad na odmor. Isto se ne može reći za Hoffenheim. Oni su samo u sezoni 12/13 imali manje bodova nakon prvog dijela prvenstva nego danas. Pozitivno? Čak i tada su sačuvali prvoligaški status!

Iz današnje perspektive, sa sedam bodova više, a šest mjesta manje, izgleda nezamislivo, ali vjerujem da će jedan od konkurenata Hoffenheima u borbi za ostanak biti Ingolstadt. Još jednom, 15. put u ovoj sezoni (iznimke su tek utakmice protiv Dortmunda i u Hannoveru) FCI se pokazao kao protivnik sa kojim ne želite igrati. Jednostavno - protiv njih je gotovo nemoguće igrati! Jučer je to na svojoj koži osjetio i Bayer Leverkusen koji se u prvom poluvremenu praktički nije uspio približiti golu domaćina. Štoviše, šanse su se zbivale pred Lenom. U drugom Apotekari uspostavljaju ravnotežu, pokazuju strpljenje, a gol koji je zabio Chicharito (a tko drugi?) zbio se nakon kontre!

Bayerovci će požaliti što slijedi stanka, oni su prvi put u ovoj sezoni pobijedili tri puta za redom, uključujući i utakmicu kupa u za njih nesretnom Unterhachingu. Zato su zbog božićne pauze sretni u Ingolstadtu. Oni iza sebe imaju najduži negativan niz otkako su ušli u prvu ligu: četiri utakmice bez pobjede, jedan osvojeni bod. Zanimljivo je i da je na 13 od 17 utakmica FCI na poluvremenu imao remi, a čak 12 puta 0:0. Kod kuće u prvom poluvremenu još nisu postigli niti jedan gol!

Gol nisu postigli ni Hannoveraneri, a da Schulz nepromišljenim potezom (igrao rukom u šesnaestercu) nije pružio Mülleru da poentira, možda bi H96 na opće iznenađenje osvojio bod protiv Bayerna. Koji je, prema riječima trenera Guardiole, umoran. Valjda zna o čemu priča, pa onda u tome treba tražiti razlog zašto FCB nije pregazio "die Roten" kao većinu protivnika ove sezone. Istina, Bavarci su dominirali, omjer udaraca na kraju je iznosio 20:6 za goste, ali nije to bio onaj uragan kao na većini utakmica ove sezone. Uz malo više hrabrosti i sreće, Frontzekov sastav mogao je do boda. Ili, recimo to ovako: rijetko je bilo lakše doći do boda protiv Bayerna nego jučer!

Iako se čini da je ova polusezona odrađena perfektno, ona to zapravo i jest, ipak valja napomenuti kako su nakon 17. kola sezone 13/14. imali 47 bodova. Dijametralno suprotan učinak je Hannovera - najlošiji nakon povratka u prvu ligu 2002. godine!

Koliko-toliko pomirljivo blagdane će dočekati momčad i navijači Eintrachta. Iako je izgledalo da bi to mogla biti još jedan mučan dan na Waldstadionu nakon što je Pizarro u 29. minuti doveo Werder u vodstvo, završilo je velikim slavljem Orlova. Samo 94 sekunde nakon gola Werderova veterana izjednačio je Meier, a nakon toga ofenzivno je postojala samo jedna momčad. Pobjednički gol postigao je Aigner, a do kraja su domaći nogometaši - prije svih Seferović - propustili još nekoliko stopostotnih šansi.

Prvom domaćom pobjedom nakon više od tri mjeseca SGE je prekinuo niz od šest neuspješnih utakmica. Werder je godinu okončao sa pet utakmica bez pobjede u kojima su osvojena tek dva boda. U oba kluba biti će ovo zanimljiv period do sljedeće natjecateljske utakmice, jer oba trenera su na relativno tankom ledu tako da me ne bi iznenadilo dođe li do nekih promjena.

Njih ne treba očekivati u Dortmundu, ali čak tu do Prevlake i Dunava se čuje lupanje glavom o zid Thomasa Tuchela i ponekog igrača uz vapaj: "Kako nam se to moglo dogoditi?" U jednom trenutku jučerašnjeg dana BVB je za Bayernom zaostajao samo tri boda, a na kraju utakmice ta razlika je osam bodova! Osam minuta prije kraja crno-žuti su imali pobjedu u džepu, na kraju su se u Dortmund vratili praznih ruku! I još gore - pobjeda Kölna nije nezaslužena! Nakon vodstva gosti su se previše ograničili na čuvanje rezultata, dopustili su Jarcima previše slobode, i to im se bolno osvetilo. Ako Guardiola može reći da su Bavarci umorni, onda takav izgovor može upotrijebiti i Tuchel, mada nisam pročitao da zaista jest. Oni su svoju sezonu naime zbog europskih obveza počeli još u srpnju!

Pet utakmica (tri mjeseca) bez pobjede i četiri utakmice bez gola kod kuće bili su nogometaši Kölna prije nego ih je švicarski vratar Borussije Bürki počastio u 82. minuti. Time je pomogao Stögeru da ostvari najbolju "Hinrunde" u zadnjih 15 godina - 2000. godine pod Lienenom Effzeh je imao bod više (25). Zanimljivo je kako BVB nije uspio pobijediti Jarce nakon njihova povratka u prvu ligu uoči prošle sezone, a prethodno su ih porazili osam utakmica za redom! Ipak, unatoč ovom porazu, neću propustiti priliku da čestitam Borussiji 106. rođendan (osnovani su 19.12.1909.) - neka ih bude još bar 1006!

Rezultat to neće otkriti, ali najbolju utakmicu dotadašnjeg dijela kola odigrali su Hamburg i Augsburg. Kao u američkom footbalu mijenjali su se napadi, osvajao prostor, jedino su falila polaganja tj. touchdowni, ili bar "field golovi". Bolje je krenuo HSV, između ostalih sjajnu priliku je propustio naš Iličević, pa je onda šanse nizao FCA, no na poluvrijeme se otišlo sa 0:0. U drugom dijelu gosti su bolji, faze Hamburgove dominacije sve kraće, a najbolji pojedinac postaje vratar Adler koji je ponovno skidao nekoliko nemogućih. Ipak, Moravekov udarac glavom u 76. minuti ni on nije mogao zaustaviti, Weinzierl i njegovi su prije svega zbog sjajnog drugog poluvremena zaslužili tri boda koja im jamče miran odmor i pripremu za još bolje proljeće. Ovako kako su igrali u zadnjih mjesec i pol-dva... tko zna, možda mogu još i do borbe za Europu, makar sam siguran da im je glavni cilj i dalje samo ostati u ligi.

Pet utakmica sad već ne znaju za poraz, samo su jednom remizirali u tom razdoblju. Uz to su izjednačili rekord kad su gostujuće pobjede u pitanju - tri za redom su u svojoj prvoligaškoj povijesti imali samo jednom, i to prošle godine. U najvišem razredu njemačkog nogometa FCA nikoga nije pobijedio češće nego Hamburg - šest puta. A oni moraju poraditi na gostoprimstvu, odnosno biti manje gostoljubljivi - polovicu od osam utakmice pred svojim navijačima Labbadijina momčad je izgubila!

Da mi je netko rekao da će najzanimljiviji, najsadržajniji dvoboj kola biti onaj u Stuttgartu ne bih vjerovao. I ako bi slučajno povjerovao, onda bih bio siguran da je Wolfsburg momčad u čijem nogometu bih uživao. Istina, i oni su imali nekoliko akcija za prste polizati, kao npr. kod vodećeg gola. Ali VfB... igrali su kao da sutra ne postoji! Ne u smislu bezglavog napadanja, nego u smislu odlučnosti. Pametno, disciplinirano, a ipak opasno i efikasno, mada je jedino što im se može prigovoriti nekoliko neiskorištenih prilika, prije svih Wernera. Ali pobijedili su jednu od najboljih momčadi lige, čak uspjeli napustiti zonu ispadanja i tako svojim navijačima priuštiti feštu za kraj godine.

Jürgen Kramny je danas, vjerojatno i zbog te pobjede, nagrađen sa pozicijom trenera prve momčadi. Ne više interim, nego za stalno. E sad, koliko dugo će to "stalno" u Stuttgartu potrajati, to je već drugo pitanje. Prvi put u ovoj sezoni VfB je povezao tri utakmice bez poraza, a i u kupu su uspjeli proći u četvrtfinale. Wolfsburg je četiri utakmice bez pobjede, nikada duže pod vodstvom Heckinga nisu čekali na pobjedu, a petim porazom su već "na poluvremenu" izjednačili učinak iz prošle sezone.

Puno bolje nego prošle sezone stoji Hertha BSC. Društvo iz Berlina je start-cilj pobjedom nad Mainzom osigurala Božić na trećoj poziciji bundesligaške ljestvice, rezultat ravan čudu! Već sam spomenuo, današnja pobjeda protiv Schmidtove momčadi bila je sigurna, od samog početka Berlinčani su se postavili kao domaćin koji gostima na odlasku neće dati poklon. Čitam neke izvještaje prema kojima je Mainz razočarao, što je donekle istina, no puno više je Stara dama odigrala još jednu odličnu utakmicu. Sa velikim interesom iščekujem nastavak prvenstva i već sada se pitam da li će Hertha uspjeti izdržati ovaj ritam te na kraju izboriti plasman u europska natjecanja!?

Pet od posljednjih šest utakmica Hertha je riješila u svoju korist (taj jedan poraz zbio se kod Bayerna), šest od sedam domaćih utakmica su pobijedili, a protiv Mainza su izgubili samo jednu od zadnjih osam utakmica! Međutim, ne treba zaboraviti da je uoči ove utakmice Mainz također imao sjajnu seriju od šest utakmica bez poraza.

Zadnju ovogodišnju utakmicu u Bundesligi odigrali su Borussia M'gladbach i Darmstadt. Na prvi pogled reklo bi se da su stvari jasne, uloga favorita očita, a pitanje pobjednika već odgovoreno. Da, kada bi se sa tim složili igrači Ljiljana, onda ne bi imali niti jedan bod. Ta borbena škvadra nastavlja oduševljavati nogometom sa srcem, nogometom sa mudima! Doći pred 50 tisuća ljudi na Borussia parku i odigrati utakmicu kao da je prijateljska u Velikoj Mlaki, to mogu samo hrabri. A kažu da sreća prati hrabre. Već u prvom poluvremenu zbilo se dovoljno toga za dvije utakmice. Vodstvo "achtundneunziger", šanse sa obje strane, muških duela, crveni karton kapetana Gladbacha Xhake, i minutu prije kraja - izjednačenje Ždrijebaca!

Nisu nam ostali dužni ni u drugom dijelu. Najprije Nordtveit donosi preokret, sa igračem manje Borussia je postigla dva gola i od 0:1 došla do 2:1, zatim Sommer brani dvije prilike gostiju, no udarac glavom Wagnera nakon ubačaja Hellera nije mogao skinuti. 67. minuta - 2:2. Ne, nije ni tu kraj, ako ste to pomislili. Gosti su imali priliku za vodstvo, ali se ono zbilo na drugoj strani. Sjajnu akciju Wendt-Stindl u 86. minuti egzekucijom okončava švedski internacionalac.

Igrač kola

Opet me je oduševio Adler, čovjek je ovu polusezonu zaista odradio u reprezentativnoj formi. Njegov kolega Zieler također je skinuo dosta pokušaja igrača Bayerna, a spomena vrijedni nastupi su Vidala i mladog Leverkusenovog stopera Taha u subotu, kao i dvostrukog asistenta Ibiševića odnosno strijelca i asistenta Hellera (Darmstadt) u nedjelju. Jedno ime je u ovom kolu ipak iskočilo. Na početku sezone je već bio odličan, kasnije se malo izgubio, a u jučerašnjem dvoboju bljesnuo na najbolji mogući način. Dva gola, jedan ljepši od drugog, uz to nekoliko minijatura i odličnih rješenja - Daniel Didavi. Svi navijači VfB-a bili bi sretni da takve nastupe u novoj godini gledaju što češće!