21
Sub, Lis

Švabo #152

Typography
Bayern još jednom kiksao, sjajan dvoboj dvije Borussije pripao gostima, Darmstadt iznenadio u Hamburgu, a Kovačev Eintracht napokon slavio! Pregled 30. kola Bundeslige

U tjednu iza nas njemačka je ostala bez predstavnika u Europi. Kada se dogodilo da bar jedan njemački klub ne dođe do polufinala, bilo lige prvaka, bilo Europa lige? Ne morate se mučiti, bilo je to davne 2005. godine! Od tada pa do ove sezone Bundesliga je u polufinalima uvijek bila zastupljena, posljednjih godina većinom Bayernom u ligi prvaka.

Razlozi su razni. Od nesreće i dvojbenih sudačkih odluka (Bayern), još neprobavljenog šoka nakon atentata i prisile na rad (Dortmund), tipično šalkeovskih nezgoda (Schalke) te jednostavno sjajnih protivnika (vrijedi za sva tri slučaja). Siguran sam da će Nijemci dići paniku i iz svega izaći još jači, baš kao onda kada su ih kockaski nakantali u Lyonu, ili kada su dvije godine kasnije Euro napustili bez pobjede. Stoga to neću pretjerano analizirati, a osobno mi neće promijeniti pogled na njemački nogomet i najgledaniju ligu svijeta. Uostalom, Englezi su naviknuti da se završnice lige prvaka igraju bez njih pa će svoju ligu ipak nazvati najjačom.

Idemo mi dakle na zbivanja u ligi svjetskih prvaka. Ima se o čemu i pisati - primjerice o borbi za ostanak koja još uvijek obuhvaća gotovo pola lige i u kojoj se čak i davno otpisani Darmstadt odbija predati. No, kao i uvijek idemo po redu, od utakmice u petak.

U njoj je Hoffenheim po prvi put u povijesti potvrdio nastup u Europi! Na kraju će to biti vjerojatno liga prvaka, ili bar kvalifikacije za istu, ali matematički je za sada osigurana Europa liga! Logično da smo na kraju gostovanja u Kölnu vidjeli itekako ozarena lica Sinsheimera, tim više što su izjednačujući gol postigli duboko u sudačkoj nadoknadi, praktički u zadnjoj akciji. Nije se činilo da će završiti tako. TSG je bio bolji na početku susreta i gotovo u čitavom prvom dijelu utakmice, no nakon stanke i vodstva Jaraca oni su bili ti koji su imali bolje šanse, posebno iz kontri. Ipak, Nagelsmannova momčad nije se predavala pa im se ne može prigovoriti na osvojenom bodu.

Osim osiguranog euro-nastupa u narednoj sezoni Hoffenheim je izjednačio rekord iz prve bundesligaške sezone kada su također osvojili 55 bodova. Do kraja će, uvjeren sam, taj rekord pasti! Zanimljivo je da su na tom putu remizirali čak 13 puta, najčešće od svih klubova lige i najčešće u klupskoj povijesti u jednoj sezoni. Što se Kölna tiče ukupno gledano sezona je i dalje vrlo dobra. Međutim, u posljednjih jedanaest utakmica Effzeh je upisao samo dvije pobjede!

Bolan poraz u Madridu ostavio je traga na nogometašima Bayerna koji su jučer protiv davljenika iz Mainza teškom mukom uspjeli osvojiti bod. Doduše, treba napomenuti kako je Mainz i u prošloj sezoni na gostovanju u Münchenu izgledao vrlo dobro, tada čak porazio Bavarce sa 2:1. Taj rezultat su imali i jučer na poluvremenu, no u drugom su - teško im je na tome zamjeriti - previše pali u krilo svom vrataru, dosta dobro odolijevali svim napadima, ali jedna lopta ipak je završila iza leđa Jannika Hutha, odnedavno prvog vratara Mainzera. Imali su domaći apsolutnu inicijativu, ali nije bilo toliko mnogo zicera koliko bi čovjek mogao pomisliti kod 19 udaraca prema protivničkom golu. Sukladno tome je remi realan ishod ovog dvoboja.

Vjerovali ili ne - ako 2:1 iz Madrida nakon 90 minuta ne računamo kao pobjedu, FCB je bez punog plijena već četiri utakmice u nizu! FSV je nakon pet uzastopnih poraza baš protiv klubova iz vrha ljestvice (Hertha i Bayern) osvojio četiri boda. Zasluženost osvojenog boda potvrđuje činjenica da je omjer šuteva u prvom poluvremenu bio 9:6 za goste. Uz to su pretrčali čak deset km više od svog protivnika (124,1:114,3)

Napeto je bilo u glavnom gradu gdje je Stara dama potvrdila taj nadimak - prespavali su prvi dio i tek u drugom pokazali zašto su i dalje u igri za europska mjesta. Kapetan Ibišević je još jednom vukao za dvojicu, a kada bi Vukovi zaprijetili ispriječio bi se ili vratar Jarstein, ili greda koja bi spasila plavo-bijele. VfL je mogao ostvariti više, posebno u prvom dijelu kada su potpuno dominirali, ali pobjednika je odlučila efikasnost, a tu Hertha ima ove sezone sjajnog Vedada Ibiševića. Berlinčani ostaju u borbi za Europa ligu, a nakon ovog poraza VfL-u je voda ponovno u ušima.

Debelo iznad ušiju voda je u Darmstadtu. Objektivno - već odavno su ih svi otpisali! I još jednom objektivno - ove dvije pobjede u zadnja dva kola (prvi put u sezoni su povezali dva trijumfa) teško će tu išta promijeniti. Ali, da se dečki i dalje bore kao da igraju za naslov prvaka, da su nakon Schalkea pomeli i Hamburg, bar kod mene izaziva ogroman respekt prema Ljiljanima. "Rothosen" su se mučili već u prvom dijelu, a nakon dva gola u dvije minute (51. Sulu, 53. Platte) nisu se uspjeli oporaviti od šoka pa su tri boda autocestom A7 otputovala prema jugu.

Baš kao prošle sezone HSV je kod kuće izgubio protiv D98 i tako im omogućio prvu pobjedu u 15. utakmici u gostima! Čak je i strijelac prvog gola bio isti kao prošle sezone - kapetan Aytac Sulu. Za HSV je to bio prvi domaći poraz nakon više od pet mjeseci i 2:5 pljuske od Borussije Dortmund. Od tada su u ligi devet utakmica u nizu ostali neporaženi.

Kakve li ironije da zahvalnicu mogu poslati u Bremen, najomraženijem rivalu. Werder je naime preokrenuo sa 0:1 i 1:2 do 4:2 pobjede u Ingolstadtu i tako HSV ostavio pet bodova iznad Bavaraca koji su sve bliže izravnom ispadanju. Bili su većim dijelom utakmice bolja momčad, dva puta vodili - sve do deset minuta do kraja! Tada je Kruse izjednačio, a do kraja zabio još dva puta i u crno zavio "Audi Sportpark". I dok je od početka bilo jasno da će FCI do zadnjeg kola boj biti protiv povratka u drugu ligu, rijetki su koji bi tada predvidjeli da će Werder imati realne šanse da se nakon godina prosječnosti i borbe za ostanak vrati na europsku scenu!

Deset utakmica u kojima su osvojili 26 od mogućih 30 bodova Werderaneri su bez poraza! Usput su ostvarili 12. pobjedu što im je zadnji put u jednoj sezoni za rukom pošlo prije osam godina pod vodstvom Thomasa Schaafa. FCI je upisao osmi domaći poraz i sa 15 bodova kod kuće najlošiji je domaćin lige. U posljednjih 18 godina najlošiji domaćin je uvijek ispadao iz lige! Jedan od razloga treba tražiti u golovima koje primaju u posljednjih 15 minuta utakmica - sa jučerašnja tri ukupno 21 u ovoj sezoni što je naravno rekord lige.

Oblak olakšanja nadvio se jučer nad Waldstadionom u Frankfurtu nakon što je napokon, nakon čak deset ligaških utakmica (u međuvremenu su pobijeđivali u kupu), osvojili sva tri boda! Još jednom je, kao u mnogim od tih deset utakmica, protivnik poveo iz prvog udarca na gol. Još jednom je, kao na većini od tih deset utakmica, hrpa šansi ostala neiskorištena, a na tribinama se pojavila nervoza koja zna svezati vezice na kopačkama. Da crnom nizu ipak dođe kraj Kovač može zahvaliti prije svih Meksikancu Fabianu, ali i našem Anti Rebiću koji je pozitivne vibracije prenio na ostatak momčadi. U 78. minuti su izjednačili, a do kraja zabili još dva puta za zasluženu 3:1 pobjedu kojom su definitivno osigurali ostanak u ligi i prekinuli crni niz bez pobjede.

Uz to su prekinuli i negativan niz protiv Augsburga kojeg nisu pobijedili više od četiri godine. FCA je izgubio četiri od zadnjih pet utakmica, a protivnici koje imaju do kraja ne nude previše optimizma: Augsburg je glavni kandidat za 16. poziciju, onu koja nudi dodatne utakmice za očuvanje prvoligaškog statusa. Sljedeća utakmica mogla bi biti presudna - u Švapsku Bavarsku dolazi HSV! Za kraj statistički podatak koji će potvrditi zasluženost pobjede Orlova: Ante Rebić i Fabian uputili su ukupno 14 šuteva prema golu gostiju, a to je četiri više od kompletne momčadi FCA (deset)!

Sudar dvije Borussije mogao je otići na bilo koju stranu, možda bi čak remi bio najpošteniji rezultat. I jedni i drugi su vodili (0:1, 2:1), i jedni i drugi su imali sjajnih napadačkih akcija kao i obrambenih lapsusa, a odlučila je jedna snalažljiva reakcija Guerreira nakon slobodnog udarca Castra u 87. minuti. Pobjeda volje? Može se i tako reći. BVB nije odustajao, nakon svega šta im se dogodilo u posljednjih desetak dana bili su začuđujuće koncentrirani na nogomet i fokusirani na pobjedu. Teško je ne radovati se zbog tih mladića, teško ne slaviti zajedno s njima.

BVB je pretekao Hoffenheim i skrasio se na treće mjesto ljestvice, ono zadnje koje vodi direktno u ligu prvaka od naredne jeseni, a matematički su već osigurali najmanje nastup u Europa ligi. Protiv imenjaka iz M'gladbacha Dortmund je slavio na zadnje četiri utakmice za redom, ali unatoč ovom porazu i Ždrijebci ostaju u igri za Europa ligu. Osim toga su domaćin, a zato i blagi favorit, u polufinalnoj utakmici kupa koja se u utorak igra protiv Eintrachta iz Frankfurta.

Na putu u Europu i dalje je Freiburg. Dojučerašnji drugoligaš prava je senzacija prvenstva, jer za razliku od "Mitaufsteiger" iz Leipziga nisu uložili 60 milijuna eura u momčad, a najskuplje pojačanje stiglo im je iz druge turske lige. Vrlo dobrim prvim dijelom nakon kojeg su imali 1:0, a onda jednako dobrom završnicom susreta u kojoj je joker s klupe Stenzel dvije minute prije kraja matirao Lena za konačnih 2:1, Breisgauer su zasluženo došli do tri boda i šestog mjesta na ljestvici. Bayeru je pripalo 30-ak minuta u drugom poluvremenu, ali sve u svemu premalo za momčad koja je uoči sezone za cilj izdala borbu za ligu prvaka. Premalo, baš kao i tokom cijele sezone.

Bila je to jedanaesta pobjeda SCF sa jednim golom razlike! Psihička stabilnost koja zapravo začuđuje, s obzirom da se radi o relativno mladoj i neiskusnoj ekipi. Pod vodstvom Christiana Streicha još nikada kod kuće nisu izgubili protiv Apotekara (po dvije pobjede i remija). A kada smo već spomenuli psihičku stabilnost: Bayer 04 je jedanaesti put izgubio sa jednim golom razlike...

Za kraj su koplja ukrstili Schalke i Leipzig, suparnici koji su sa dijametralno suprotnim raspoloženjem dočekali ovaj dvoboj. S jedne strane rasterećeni gosti koji su već osigurali nastup u ligi prvaka, sa druge grogirani domaćin kojem je u četvrtak dramatično iz ruku iskliznula i posljednja šansa za spas razočaravajuće sezone. Baš takav je bio početak utakmice, gol je od samog početka visio u zraku, a pao je u 14. minuti kada Werner pored svjetskog prvaka Höwedesa glavom pogađa za vodstvo Bikova. Slično se nastavilo i u ostatku prvog poluvremena, gosti su na pauzu morali otići sa uvjerljivijim vodstvom - šansi je bilo dovoljno.

Već početkom drugog bilo je očito da se na teren vratila neka druga plava momčad. Na izjednačujući gol nismo dugo čekali, zabio ga je Huntelaar nakon ubačaja Caligiurija već u 46. minuti. Iako je do kraja bilo nekih (polu)prilika za potpuni preokret on je ipak izostao. Domaćin se u drugom dijelu nametnuo, nije dozvolio praktički ni jednu pravu šansu gostima, ali morali su se zadovoljiti bodom. Nakon lošeg početka više nisu ni zaslužili.

Igrač kola

Max Kruse. Nemam razloga okolišati, razmišljati i stvarati neku umjetnu napetost kada je ovaj izbor u pitanju. Čovjek je dao četiri gola, sam pobijedio Ingolstadt, pa ako to nije dovoljno da bi se osvojio naslov igrača kola onda ne znam šta je! Da bi bili do kraja pošteni spomenuti ćemo dobre partije našeg Rebića i suigrača mu Fabiana, dvostrukog strijelca u pobjedi Frankfurta. Isto tako treba pohvalom nagraditi vratara Herthe Jarsteina, kao i reprezentativca Hectora koji je pravio puno problema Hoffenheimu, pogotovo našem Toljanu na lijevoj strani.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

U utorak i srijedu su polufinalne utakmice kupa, a sastaju se Borussia M. - Eintracht te Bayern - Borussia D. Oba susreta na programu su od 20:45 sati, pa ako imate mogućnosti svakako bih preporučio da pogledate. Nakon toga nastavlja se liga, a tu bih izdvojio sudar Leverkusena i Schalkea koji je na programu u petak i čiji bi gubitnik mogao čak doći u probleme kada je u pitanju ostanak u ligi! Parovi, satnice i prognoze:

Toliko od vašeg Švabe za ovo izdanje, čitamo se ponovno za sedam dana!