14
Čet, Pro

Švabo #144

Typography
Bayern bježi, RB ga hvata, a iza njih nakon nove pobjede Kovačev Eintracht Frankfurt. Još jedan poraz HSV-a koji se tokom tjedna riješio Alena Halilovića, a Borussia M'gladbach preokretom do prve pobjede u gostima. Pregled 18. kola Bundeslige

Mrzim onu famoznu "sezonu kiselih krastavaca". Za neupućene, radi se o vremenu kada je stanka između dvije sezone ili polusezone, pa se u nedostatku pravih priča one maltene izmišljaju. Pa onda tiskovinama i portalima dominiraju priče o interesu ovog i onog kluba za ovog i onog igrača, a svote koje se pritom za te igrače nude više nemaju granica. Nažalost, i to je današnji nogomet - možeš bubnuti bilo koju cifru, a da ona pritom nije nerealna! Osim toga, u tom razdoblju nisu rijetke promjene u klubovima pa mi uvijek žao onih koji su ostali bez posla, makar to i zaslužili.

Među njima bi se uskoro mogao naći i Markus Weinzierl kojemu je prava sreća da mu je izravni nadređeni Christian Heidel koji želi Schalke dovesti korak dalje od statusa kaos-kluba u kojem ni jedan trener ne traje dugo. U nekim drugim vremenima simpatični bi Bavarac već odavno bio bivši!

Istini za volju, nakon još jedne više-manje negledljive predstave i novog poraza protiv Eintrachta, baš kao na početku sezone 0:1 golom Meiera, zvižduci i povici protiv trenera i sportskog direktora nisu bili stidljivi nego otvoreni. I to opravdano, što će priznati i sam trener!

Bila je to još jedna pobjeda "Kovačevske" taktičke (i svake druge) discipline, očito do detalja istreniranog prekida iz kojeg je postignut pobjednički gol, i fenomenalno snimljene igre protivnika. Puštena im je inicijativa iz koje u "90 i kusur" minuta nisu stvorili ni jednu pravu šansu! Ne treba niti spominjati da je pobjeda otišla u prave ruke, a sa ova tri boda Kovačevi su štićenici stigli do nevjerojatnog trećeg mjesta na ljestvici!

Bila je to prva pobjeda Orlova otkako je otvorena AufSchalke arena, a bilo je to davne 2001. godine! Sa devet pobjeda već je sada ostvaren učinak iz prošle sezone, a 32 boda nakon 18. kola najbolji je učinak društva iz Frankfurta u posljednje 23 godine. Kod Schalkea je devet poraza u ovoj fazi natjecanja najlošiji učinak u zadnje 23 godine, a četiri poraza doma prošle sezone su imali u svibnju. Najbolniji podatak za sve Rudare je onaj da S04 u deset utakmica protiv momčadi iz gornjeg dijela ljestvice nije uspio slaviti niti jednom osvojivši pritom tek dva boda!

Ako mislite da je Schalke u krizi, u usporedbi sa Hamburgom u Gelsenkirchenu teku med i mlijeko! Riješio se Gisdol onih za koje je smatrao da remete disciplinu u ekipi (Spahić) ili one koje je smatrao nedovoljno kvalitetnima (Halilović), ojačao obranu (Mavraj, Papadopoulos), a klub je na mjesto "Vorstand Sport" (član uprave zadužen za sportska pitanja) iz mirovine vratio Heriberta Bruchhagena kako bi donio mir u klub. Učinak nakon dva ovogodišnja kola? Nula bodova, 1:4 gol razlika!

I dok se ono u Wolfsburgu moglo shvatiti, igrali su dugo sa igračem manje, ovo u Ingolstadtu je bio poraz slabije momčadi protiv jače, a to je bolna spoznaja za sve kojima je HSV blizu srcu, jer radilo se o "derbiju začelja" koji je "Rothosen" bacio na pretposljednje mjesto!

FCI je tako u najboljem trenutku ostvario svoju prvu pobjedu protiv Hamburga u povijesti prestigavši ga na ljestvici i smjestivše na 16. mjestu, onom koje daju bar nadu u prvoligaški ostanak. Za HSV očito slijedi još jedna sezona straha do posljednjeg kola, jer nikad do sada u osamnaest utakmica nisu upisali jedanaest poraza. Njima su pridonijeli i jedanaesterci kojih je protiv HSV-a dosuđeno već šest - najviše u ligi i jedan više nego u kompletnoj prošloj sezoni.

Penala nije bilo u Bremenu, ali jedan fenomenalno izveden slobodnjak Alabe koji je donio 2:0 gostima. Prethodno je ona proslavljena osovina Ribery-Robben kombinirala za vodstvo, tako da se činilo da je nakon prvog poluvremena na Weserstadionu sve riješeno. Međutim, domaći se nisu htjeli predati bez ispaljenog metka. Hrabrom igrom su uspjeli dovesti prvaka u nezgodan položaj, Kruse je već u 53. minuti smanjio na 1:2, zeleni su dali sve od sebe ne bi li došli do izjednačenja, ali nisu uspjeli. Da li bi bilo zasluženo da jesu? Igrom možda da, ali treba spomenuti da su suci dvije sumnjive scene u šesnaestercu Werdera oba puta sudili u korist domaćina, tako da su tu imali i sreće.

Nekada veliki rival u posljednje se vrijeme pretvorio u pravu mušteriju: FCB protiv Werdera ima vezanih 13 pobjeda, kao protiv niti jednog drugog protivnika u ligi! Igre nisu uvijek uvjerljive, ali Bavarci su i pod Ancelottijem naučili pobjeđivati u serijama - ova trenutna sada traje osam utakmica. Prvi put nakon četiri godine SVW je izgubio obje prve utakmice godine, ali s obzirom da su protivnici bili Borussia Dortmund i Bayern taj podatak ih ne treba previše zabrinuti.

Zabrinuti su sigurno u Darmstadtu nakon pljuske koju su primili od Kölna, onog kluba protiv kojeg u deset utakmica imaju osam poraza i dva remija. Rezultat ove utakmice govori sve, Jarci su popasli Ljiljane kojima ništa nije išlo od noge u ovom susretu, a uz to su imali i peha (autogol Sulu za 0:1). Nakon toga su samo šest minuta imali nade u preokret - između 66. minute (Samov prvijenac za Darmstadt iz penala) i 72. kada je Osako zabio za 1:4.

Samo jednom je "Effzeh" u gostima ostvario veću pobjedu (6:0 protiv Tasmanije Berlin 1965. godine) a Darmstadt je samo jednom kod kuće poražen još teže (1:7 protiv Stuttgarta 1979. godine). Ljiljani su izgubili devet od posljednjih deset utakmica, povratak u drugu ligu sve je bliže.

Iz druge lige je stigao RB Leipzig, ali očito se u nju ne planira vratiti tako brzo. U "plastičnom derbiju" koji je bio nabijen tempom, agresivnošću, a možda je višak agresivnosti na kraju i odlučio pobjednika, odnosno pomogao domaćinu da dođe do pobjede. Naime, pri rezultatu 1:1 u 60. minuti Wagner je preoštro startao na Ilsankera i zaslužio crveni karton, a nakon toga je ionako aktivniji domaćin dobio više prostora koji je iskoristio za pobjednički gol u 77. minuti (Sabitzer). RB ostaje prvi pratitelj Bayerna, a Hoffenheim je upisao prvi poraz ove sezone.

Leipzig ostaje najbolji "Aufsteiger" u povijesti Bundeslige, a jedini koji je nakon 18. kola imao jednak broj bodova na kraju je postao prvak (Kaiserslautern 97/98). TSG je upisao prvi poraz, kao posljednja do sada neporažena momčad lige, ali druga strana medalje otkriva da je u zadnjih devet utakmica pobijedio samo dva puta. Ipak, uz ovakvu igru Nagelsmann & co ne trebaju brinuti, plasman u Europu (neću još pričati o ligi prvaka) ne bi trebao pobjeći.

Europu je prošle sezone okusio i Augsburg, a njihov jučerašnji protivnik Wolfsburg igrao je u ligi prvaka. Štoviše, dogurali su do četvrtfinala gdje su bili za gol lošiji od kasnijeg pobjednika Reala iz Madrida. Danas su obje ekipe prilično daleko od tih sfera, na programu je borba za ostanak u ligi, a nakon ovog kola dublje je zaglibio VfL. Unatoč ranom vodstvu (Gomez, 4. minuta) Vukovi ni u ovoj utakmici protiv dosta oslabljenog Augsburga nisu pokazali zube te su zasluženo izgubili. Protiv Hamburga je stvar spasio Ekdal i isključenje, danas nisu imali pomoć sa "više instance" pa je poraz u neku ruku logična posljedica. Ismaelova momčad nema igru, a razmak od 16. pozicije je samo četiri boda!

Šesti poraz doma u desetoj utakmici! Vjerovali ili ne, Wolfsburg je toliko poraza kod kuće skupio u posljednje tri sezone zajedno! Uz to su rekorderi u porazima nakon vodstva - jučer im se to dogodilo čak četvrti put! FCA je pak osvojio svoj dvanaesti bod u gostima, tri više nego ih do sada imaju kod kuće.

Derbi dana za kraj subotnjeg dijela ovog kola donio je 1:1. Ne, to nije bio konačan rezultat, nego su po jedno poluvrijeme dominirali Bayer i Borussia. Ili su po jedno poluvrijeme prespavali, kako vam je draže. Bitna razlika je ta da je u "svojih" 45 minuta Borussia zabila tri, a prethodno primila "samo" dva gola, pa su tri boda otputovala 70-ak km zapadno, na Borussia Park.

Bila je to jedna od onih utakmica koje je teško racionalno objasniti i analizirati. Apotekari su poveli 2:0, i to protiv momčadi koja do jučer nije znala za pobjedu u gostima. Rijetki su koji na poluvremenu nisu mislili da je sve gotovo i pobjednik ovog dvoboja poznat. Ali ne i Dieter Hecking! Očito je strateg Ždrijebaca pronašao prave riječi pa su njegovi puleni u drugom dijelu bili divlji, neobuzdani konji koje je bilo nemoguće zaustaviti na putu do pobjede. I to zaslužene, s obzirom na prikazano početkom prvog, a pogotovo u drugom dijelu. Na kraju je arenom zavladao šok i nevjerica, naravno da je bilo i zvižduka, a igrači i trener Bayera dugo će pokušavati pronaći prave razloge raspadu sistema u drugih 45 minuta.

Bio je to osmi poraz za Schmidtovu družinu, a posljednji put su toliko poraza nakon 18 kola imali pod Klausom Toppmöllerom imali prije 14 godina. Tada su se u posljednjem kolu spasili ispadanja... Četiri poraza kod kuće su također zabrinjavajući podatak za "Werkself" - toliko su ih prošle sezone imali na kraju. Kod gostiju se Dieter Hecking može pohvaliti zadovoljavajućim startom na klupi Borussije: dvije utakmice, obje u gostima - bez poraza sa četiri boda!

Nedjelja je, za razliku od subote, počela pospano. Freiburg i Hertha se nisu baš pretrgli pružiti pretjerano atraktivan nogomet, većina toga odvijala se između dva šesnaesterca. Ipak, i u takvoj igri domaći su uspjeli složiti jednu lijepu akciju i preko Haberera poentirati za vodstvo. U nastavku su Berlinčani bili nešto aktivniji, no pravih prilika nije bilo. Kada je Petersen u 87. minuti zabio drugi gol za Schwarzäldere utakmica je bila definitivno odlučena, makar je već u sljedećem napadu Schieber ponovno smanjio. S tim da valja napomenuti kako ni taj gol nije trebao biti priznat, jer je prethodno Ibišević igrao rukom.

Šesti put je Petersen već dospio na listu strijelaca nakon što je ušao sa klupe te sada sa ukupno šesnaest joker-golova u bundesligaškoj karijeri ispred sebe ima samo Alexandra Zicklera kojem je to uspjelo 18 puta. Bila je ovo tek druga domaća pobjeda SCF protiv Herthe, prva nakon 2001. godine! Nastavlja se dakle agonija Stare dame u gostima, čak ni kod omiljenog protivnika nisu uspjeli doći (bar) do boda.

Na agoniju protiv svoje crne mačke navikli su u Mainzu. Borussia Dortmund je slavila na deset od posljednjih jedanaest ogleda, a danas su već u 3. minuti preko Reusa došli do vodstva. No umjesto da ih rani gol osokoli, slično kao protiv Werdera u prošlom kolu BVB je stao. Ne u tolikoj mjeri da bi doveli prednost pod znak pitanja, ali u obrani su se često otvarale pukotine koje - na sreću žuto-crnih - Mainz u prvom dijelu nije znao iskoristiti. I drugo poluvrijeme bilo je čisto čuvanje rezultata, bez prevelikog rizika. To se moralo osvetiti, Latza je nakon ubačaja Öztunalija glavom matira Bürkija za 1:1. U preostalih 10-ak minuta (sa sudačkom nadoknadom) umjesto uragana Borussije i pokušaja da isprave uprskano u dva-tri navrata su morali spašavati vlastitu mrežu.

I u prošlom kolu su jedva iščupali pobjedu u Bremenu, danas im to nije pošlo za rukom. Ova Borussia nikoga ne oduševljava i teško da na ovaj način može u borbu za mjesta koja vode u ligu prvaka!

Igrač kola

Nekoliko je "junaka" u ovom kolu, ovisno za koji klub navijate. Recimo Gladbachovi Stindl i Raffael, strijelci u preokretu kod Bayera. Ili sjajni Rudnevs i Osako u visokoj pobjedi Kölna u Darmstadtu. Hasebe i Chandler su vodili Eintracht do tri boda u Gelsenkirchenu, a Leipzig slavi prije svih Keitu i Wernera. Međutim, makar mrzim igračima kola proglašavati nekoga iz Bayerna, sve njih je zasjenio nastup Arjena Robbena za Bayern kojim je podsjetio da je još uvijek među najboljim igračima na svijetu! Naravno, pod uvjetom da je zdrav.

Hrvati

Igrači iz BiH

Ljestvica

Sljedeće kolo

HSV - Bayer već u petak, u subotu Bayern - Schalke i BVB - RB, a u nedjelju lokalni derbi Eintrachta i Darmstadta. Bundesliga i sljedećeg vikenda nudi nekoliko uzbudljivih utakmica! Parovi, satnice i prognoze:

Bilo je to 144. izdanje Švabe. Sljedeći broj slijedi za točno sedam dana. Isto vrijeme, isto mjesto!