SP 2014
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Svjetsko prvenstvo i danas je ponudilo nogomet za sladokusce. Kolumbija je pritom vjerojatno osigurala drugi krug, a Engleska se vjerojatno oprostila. Vjerojatno? Ima raznih kombinacija, pročitajte u nastavku

Prije kombinacija još jednom euforično izjavljujem kako se ne sjećam da sam gledao neki turnir ovako visoke kvalitete! Svaka, baš svaka utakmica ponudi nešto, pa čak i jedine dvije na kojima nije bilo golova. A golova ima, prosjek je i dalje na tri po utakmici! Za usporedbu, u Južnoj Africi prosjek je bio na 2.45, a zadnji put smo preko tri gola po utakmici gledali u Sjedinjenim Američkim Državama 1994. godine.

Koliko mi je drago, toliko mi je u neku ruku i "krivo" zbog toga: nema utakmice koju želim propustiti!

Najbolji primjer za preokret u smislu kvalitete i napetosti vidjeli smo danas u dvoboju Kolumbije i Obale Bjelokosti. Prvo poluvrijeme lagana uspavanka, mada je za to puno više zaslužna afrička ekipa čiji su napadi bili spori, tromi, pa da kažem - dosadni. Kolumbija nešto angažiranija, brža, okomitija, ali bez pravog učinka.

U drugom promjena ritma. Južnoamerički predstavnik je ubrzao igru, lakše dolazio do gola Barryja, u obrani "Slonova" popustila je koncentracija, a James i Quintero to koriste za dva gola unutar šest minuta. Zanimljivo da je na semaforu stajalo 0:0 do ulaska Drogbe, a četiri minute nakon toga Kolumbija stiže do vodstva. Protiv Japana je ulazak velikog Didiera donio preokret, ovaj put nije pomoglo njegovoj momčadi.

Tek nakon drugog gola Lamouchijeva ekipa uspostavlja ravnotežu, bilježimo bolji protok lopte, ali fenomenalan gol je ipak plod individualne akcije Gervinha u 74. minuti. Više nije išlo, a ne bi bilo ni zasluženo.

Kolumbijci su čekali ishod utakmice Japana i Grčke, ali dok ovo pišem siguran sam da "Los Cafeteros" mogu slaviti svoj prvi proboj u osminu finala nakon duge 24 godine, drugi ukupno. Obala Bjelokosti također čeka ishod ponoćne utakmice, ali i dalje ovise sami o sebi što se tiče drugog kruga.

Na ovoj utakmici smo vidjeli prvi primjer kolika čast je nastup za svoju zemlju, pogotovo na smotri najboljih reprezentacija planete. Slika Serey Diea kako prilikom intoniranja himne plače obišla je svijet. U prvom momentu nije bilo jasno o čemu se radi, da li su proradile patriotske emocije kod veznjaka Basela, no nakon utakmice saznali smo kako je Die dva sata prije početka saznao da mu je preminuo otac. Ipak je odlučio nastupiti, nije želio ostaviti momčad na cjedilu, i za to zaslužuje respekt cijeloga svijeta.

Drugi slučaj kako je predstavljanje domovine nešto posebno vidjeli smo u Sao Paulu. Alvaro Pereira, lijevi bočni Urugvaja, igrač koji je pod ugovorom sa Interom iz Milana, ali na posudbi upravo u najvećem brazilskom gradu, u jednom trenutku je, nakon što ga je Sterling nehotice udario koljenom u glavu, ostao bez svijesti.

Doktor ga je pregledao, ispitao, i rukom prema klupi signalizirao: izmjena. Ovaj 28-godišnjak međutim nije htio čuti za takvu opciju. Energično je odbacio tu mogućnost, vratio se na teren, i utakmicu strastveno odradio do kraja! I njemu respekt!

Upravo u tom fanatičnom pristupu, kao i u još jednoj sjajnoj večeri genijalnog Suareza, treba tražiti uzroke bolnog poraza Engleske protiv Urugvaja. Malog, a tako velikog Urugvaja!

"Three Lions" su cijelu utakmicu igrali nervozno, kao da ih je iznenadila ta agresivnost nebeskoplavih koji se nisu libili ni uklizati, ni napraviti prekršaj. Praktično su čitav susret odigrali na granici grubosti. Naravno, znali da im igra samo pobjeda nakon velikog kiksa protiv Kostarike, i uzdali su se u to da su odlučujućim utakmicama najjači. Uzdali i potvrdili!

Slično kao i protiv Italije, Britancima se ne može prigovoriti na želji, makar je u pojedinim fazama utakmice nedostajalo ideja, činilo se kao da nisu najbolje uigrani. Čak je i toliko kritizirani Rooney zabio svoj prvi mundijalski gol u karijeri, bilo je to za 1:1. Međutim, drugi najstariji izbornik na ovom prvenstvu ima Suareza, a ovaj je unatoč stanci zbog ozljede nastavio tamo gdje je stao u Liverpoolu. Nakon što je doveo svoju momčad u vodstvo iskoristio je jednu nesretnu reakciju Gerrarda (opet Steven!) koji je glavom produžio ispucanu loptu Muslere i tako servirao prvom topniku Europe u minuloj sezoni šansu koju ovaj ne propušta.

Engleska je nakon dva poraza na rubu ispadanja, ali još ima kakvu-takvu nadu. Ako Italija pobijedi Kostariku i u zadnjem kolu Urugvaj, a Engleska slavi protiv Kostarike, onda će tri reprezentacije imati po tri boda, i odlučuje gol razlika. To je zapravo i jedina varijanta za koju sada moli preko 50 milijuna Engleza. U slučaju remija između Italije i Kostarike ili pobjede centralnoameričke momčadi, Engleska će se od SP oprostiti već nakon drugog kola.

Urugvaj je donekle ispravio kiks iz prve utakmice, i što je najbitnije - ovisi sam o sebi. Jedino ako Kostarika izgubi protiv Italije, a zatim svlada Englesku uz istovremeni trijumf Urugvaja protiv Italije, tri reprezentacije bi imale po šest bodova i odlučivala bi gol razlika. Ali čak i tako, Urugvaj ovisi sam o sebi...

Grčkoj i Japanu sam dao poštenu šansu, odgledao prvo poluvrijeme, ugasio tv i odlučio otići na počinak. To je svojevrsna kazna Grcima koji još jednom prezentiraju antinogomet, ma koliko cijenio tu njihovu kompaktnost i disciplinu u izvršavanju obrambenih zadataka.

S obzirom da u drugi dio kreću sa igračem manje, pretpostavljam da će se još više povući, a s obzirom da je sutra radni dan, to si ne želim priuštiti. Japan je u napadu angažiran, ali za sada bezopasan, tako da ni protiv decimiranih Grka nisam siguran da li će uspjeti doći do pobjede.