25
Uto, Ruj

Napokon nogomet

Typography
Drugi dan osmine finala napokon je donio nogomet u kojem i običan navijač, a ne taktički fanatik, može uživati!

Tri utakmice, deset golova, tempo i šanse na sve strane. Napokon smo na ovom Euru dobili dan u kojem smo mogli uživati u svim utakmicama, gotovo pa od početka do kraja.

Počelo je sa Irskom, šansom u prvoj, penalom u drugoj minuti i vodstvom autsajdera nakon kojeg vjerojatno nisam bio jedini koji je maštao o osveti "The Boys in Green" za onaj famozni neregularni gol koji je izbacio njih sa, a odveo Francuze na svjetsko prvenstvo u Južnu Afriku prije šest godina.

U prvom poluvremenu su otočani zasluženo držali to vodstvo, držali su se hrabro, nisu parkirali autobus pred svojim golom i potvrdili su onaj napredak o kojem sam pisao već nekoliko puta posljednjih dana.

Francuzi su u prvih 45 minuta razočarali, makar su puno toga pokušali ne bi li došli do izjednačenja. Ipak, u drugom poluvremenu su u potpunosti opravdali ulogu favorita, izgledali onako kako smo od njih očekivali od prve utakmice te sa dva gola Griezmanna unutar tri minute preokrenuli utakmicu.

Kada su Irci nedugo potom ostali sa igračem manje (zasluženo je isključen Duffy) stvar je bila riješena i Tricolori su se pridružili Portugalu, Walesu i Poljskoj u četvrtfinalu.

Tamo je nakon dojmljivog nastupa protiv Slovačke i Njemačka. Naštimane su nišanske sprave, neke korekcije u sastavu su donijele boljitak (Kimmich opet nadesnom boku, Draxler umjesto Götzea) pa je Elf došao do uvjerljive pobjede koja u niti jednom trenutku nije dolazila u pitanje.

Poveli su već u 8. minuti, pet minuta kasnije imali penal kojeg je skinuo slovački vratar, a nakon nekoliko neiskorištenih šansi svu nadu Slovacima ubili su u 43. minuti drugim golom. "Die Mannschaft" je dosegla radnu temperaturu i bilo protiv Italije, bilo protiv Španjolske, biti će to fantastično četvrtfinale naredne subote u Bordeauxu.

Slovačka danas nije imala nikakvih šansi. Momčad koju sam označio kao moguće iznenađenje prvenstva zapela je na prvoj stepenici poslije prvog kruga natjecanja, ali kada izgubiš protiv ovakve Njemačke onda se nemaš razloga ljutiti.

Ispada dakle da su velike momčadi pravu formu i uvjerljive nastupe ostavili za drugi krug, za ovu fazu kada se loš dan skupo plaća.

Jer i Belgija je nastavila u ritmu Njemačke. Sa uvjerljivih 4:0 svladali su Mađarsku, ali moramo žaliti naše susjede koji nisu zaslužili tako visoko poraz. Odnosno, neka je Belgija postigla svoja četiri, mogli su i više, ali fer bi bilo da su i crveni poentirali bar jednom-dva puta. Nije dozvolio Courtois, sjajno raspoložen, baš kao i većina njegovih suigrača, pogotovo Hazard.

U sjajnoj utakmici on je odskakao kvalitetom, vrhunskim potezima, uostalom bio je i asistent i strijelac. Razočaranje protiv Italije najkasnije ovom pobjedom je zaboravljeno, crveni đavoli su pokazali zašto smo ih vidjeli jednim od glavnih favorita turnira. A, hrvatskim rječnikom rečeno, put do finala im je otvoren s obzirom da se nalaze na ovoj lošijoj strani ždrijeba.

Mađari su dali sve od sebe, ponavljam - večeras nisu zaslužili ovako visok poraz. S obzirom da im je ovo bio prvi nastup na velikim natjecanjima nakon 30 godina, rezultat je respektabilan.