HR Nogomet
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Dinamo 16. put slavio protiv Lokomotive, a Zoran Mamić nakon utakmice "glumio Kovača". Rijeka nezasluženo do tri boda na Poljudu, Osijeku derbi začelja. Huligani zabili autogol na A1... Pregled 29. kola MAXtv Prve lige i tjednih zbivanja u / oko HR nogometa

Prošlog tjedna preplavio me val optimizma. Nije me uspjela omesti ni rigorozna, stupidna odluka UEFA-e da Italiju ugostimo pred praznom splitskom ljepoticom. Ponuda HNS-a Splitu da ugosti Azzurre bar sa moje strane shvaćena je kao ruka pomirenja, ili kao prvi korak na putovanju dugom 410 km, iz Vukovarske 269a do Poljuda.

I kao što to obično biva, brzo sam optimizam zamijenio razočaranjem. Mjesto radnje odmorište Zir, dobra stara "Macola". Nekoliko "navijača" napalo je delegaciju saveza, među njima i izbornika Kovača, koji su bili na putovanju za Split gdje su dogovorili detalje vezane uz kvalifikacijsku utakmicu protiv Italije u lipnju.

Uvijek na navijačke izgrede i "izgrede" pokušavam gledati iz oba kuta, bavim se uzrocima, a ne posljedicama. Ali, za ovakav kukavički napad dvanaest na prema šest nema opravdanja! I više od samog nedjela "heroja" razočarale su me reakcije na društvenim mrežama, kao i ona iz udruge navijača Hajduka. Pozivati se na emocije, spominjati jednog istaknutog člana saveza i njegove ispade, to znači spuštanje na njegov nivo. A to je nivo na koji se nitko normalan ne želi spustiti!

Srećom, izbjegnute su teže posljedice. Nitko nije ozlijeđen, osim što smo se osramotili neće biti daljnje štete. Samo još dublje podjele. A njih je i u društvu i u nogometu ionako već previše.

Što se igre tiče, gledali smo još jedan zagrebački derbi. Onaj mali, "bratski". Vidjeli Dinamo koji je dominirao, ne i briljirao, ali ipak lakoćom po šesnaesti put pobijedio Lokomotivu. Ujedno je to prva Dinamova "trica" u gostima ove godine i prva nakon 30. studenog 2014. Istog dana svoj zadnji gol je postigao Soudani, prije nego li je u 54. minuti doveo žute u vodstvo nakon proigravanja Machada. Prije toga je Sluga obranio dvije teške lopte, a "veliki brat" prvo poluvrijeme okončao sa nevjerojatnih 87% posjeda lopte! Lokosi su odigrali klasični bunker, no i on je ipak popustio. Drugi put u 68. minuti kada je poentirao Henriquez. Poraz je ublažio Gržan devet minuta kasnije na asistenciju Ante Rukavine.

Gledali smo, nažalost, i puno lošija izdanja Dinama. Ne samo kroz povijest, nego otkako ga vodi Zoran Mamić. Zašto je baš nakon ove utakmice Zoki najavio novčane kazne, kritizirao indolenciju, egoizam? Valjda je to "Nikin poučak", ipak je izbornik kum Mamića mlađeg. Da nisam već cijepljen protiv svake vrste euforije kada je Dinamo u pitanju onda bih to shvatio kao "galvanizaciju" pred uzvrat kup utakmice sa Rijekom, a pogotovo pred nove europske ispite koje prvaka čekaju već za nešto više od tri mjeseca. Ovako, mislim da se radi samo o svojevrsnoj glumi. Ili - Zoki izigrava frajera!

Frajera glumi i Goran Vučević koji se u prvom tjednu trenerskog djelovanja u 'ajduka otarasio kapetana, a zatim (ne i zbog toga) pokupio zvižduke publike na predstavljanju uoči jadranskog derbija. Bar dio tih "zviždača" drugom prilikom bi aplaudirao i njemu da se sreća nije grubo poigrala sa Splićanima. Ponovno, baš kao dva puta protiv Dinama. Pomlađeni Hajduk (kao da je do sada igrao sa veteranima, ali to je druga priča) držao je Rijeku u šaci. Gosti osamdeset minuta nisu imali udarca u okvir gola, Hajduk je golom Tudora vodio, bio bolji, agresivniji. A onda su u dvije minute Riječani zabili dva puta i kao suvenir sa putovanja u Dioklecijanov grad odnijeli tri boda. Matjaž Kek je najbolje sažeo utakmicu: "Nogomet je takav, nekad ti uzme, nekad te daruje. Danas nas je darivao..."

Rijeka ne igra kao jesenas, ni blizu. Nije to ništa čudno, ekipa je bitno izmijenjena, da ne kažem oslabljena. Za sada nije zabrinjavajuće, jer drugo mjesto je osigurano, a u kupu imaju aktivan rezultat  za plasman u finale. Međutim, da li ova momčad može bolje? Da li su navijači spremni na jednu godinu stagnacije ili čak nazadovanja nakon što su ih Kek & co. navikli na progres i sve bolje rezultate?

Hajduk bi se rado mijenjao sa jadranskim rivalom, on (opet) ima još većih problema. Tko će biti novi trener? Kako se plasirati u finale kupa i bar donekle spasiti sezonu? Kako smiriti navijače koji su danas sjajno podržali momčad, pljeskom je ispratili sa travnjaka nagradivši dobar nastup, ali i koji su sa nekoliko transparenata "upozorili" na neke od probema? Da li ti navijači imaju preveliku "moć" u klubu? Dosadno neće biti na Poljudu, to je apsolutno sigurno...

Zato je bilo u Puli gdje je pred 500-njak gledatelja Istra, golom Radonjića sa bijele točke u 83. minuti, u uspavanki izborila bod protiv Splita koji je vodio od 29. minute. U prvom poluvremenu vrijedi izdvojiti jedino taj gol, dok je u drugom bilo bar malo življe, ali bez pravih prilika. Do spomenutog jedanaesterca, neću reći sumnjivog, ali nadasve nepromišljeno skirvljenog od strane Vrgoča. Istra i Split su treći put za redom neporaženi. I dok se žuto-zeleni ne mogu opustiti niti stvoriti opipljiviju prednost naspram Zadra i Osijeka, zahvaljujući seriji poraza Hajduka (sada već četiri za redom) crveni su došli na samo tri boda zaostatka za gradskim suparnikom.

Nedjelja je donijela mnogo ugodnije meteorološke prilike, a iskoristili su to gledatelji u Osijeku koji su se okupili u doista pristojnom broju te na taj način čestitali Kohorti 27. rođendan. Derbi začelja između Osijeka i Zadra ponudio je zanimljiv nogomet, napet doslovno do posljednje sekunde, a ni kvaliteta prikazanog nije bila za baciti. Naravno, letvicu nisam postavio odveć visoko, ipak su igrala dva najlošija sastava lige, no bijeli i plavi su se potrudili gledateljima zahvaliti na dolasku. Osijek je bio jači, to je ukupan dojam. U prvom poluvremenu Zadar je zaslužio u svlačionice "odnijeti bod", ali drugi dio u potpunosti je pripao Slavoncima. Nagradile su se "Lege" za uloženi trud u sudačkoj nadoknadi kada Matas centaršutom pronalazi Laštru, a ovaj glavom zabija za delirij na tribinama i bijeg sa posljednje pozicije na ljestvici.

Zastore na 29. kolo MAXtv Prve lige spustili su u Koprivnici Slaven Belupo i Zagreb. Unazad nekoliko tjedana ovo bi bio nevažan susret momčadi iz sredine ljestvice, no kako se razvija situacija na dnu, ni Hajduk na 4. mjestu i sa 10 bodova prednosti ne može mirno spavati, posebno kada znamo da u HNL davljenici tradicionalno skupljaju puno bodova u posljednjim kolima. Shvatili su stoga ovaj dvoboj Čačić i Medić apsolutno ozbiljno, pogotovo Pjesnici su ga dočekali u lošoj formi nakon dva uzastopna poraza i samo jednom pobjedom (protiv Hajduka) i pet poraza u posljednjih šest utakmica.

U sličnom ritmu Zagrebaši su nastavili i danas, Slaven je od samog početka bio bolji i zasluženo poveo preko Mirića u 18. minuti. Sa tim rezultatom se otišlo na odmor, mada je bilo prilika da Koprivničanci podebljaju vodstvo. U drugom dijelu izjednačen dvoboj do 59. minute kada Fuštar ruši Medića u šesnaestercu, jedanaesterac je čist kao suza, a Jurendić siguran realizator za poravnanje rezultata. Nije se Medićeva momčad nakon tog gola povukla, i jedni i drugi su tražili gol za vodstvo i pobjedu. Pronašli su ga plavi, Mirić je u 83. minuti primio loptu gotovo kod korner-zastavice, slomio Ljubičića, pokušao uputiti loptu u sredinu gdje je čekao Mihaljević, no u mrežu ju je skrenuo nesretni Kolinger. Prometnuo se nekadašnji napadač Crvene Zvezde u junaka utakmice, pa ne čudi da je nekoliko minuta kasnije sa terena ispraćen ovacijama publike na Gradskom stadionu.

Rezultat se više nije mijenjao, Slaven je uspio preskočiti Zagreb na ljestvici i Draženu Mediću priuštiti još poneku boru na licu. Ostaje nam tek da vidimo da li će predsjednik Zagreba posegnuti za uobičajenim mjerama u ovakvim situacijama i smijeniti trenera.

Ljestvica

Sljedeće kolo

Slijede nam uzvratne utakmice kupa u srijedu, Split i Hajduk igraju od 16:30 (valjda u HNS-u ne računaju da u Splitu ima ljudi koji rade), a Rijeka i Dinamo od 18:30 sati. Nakon toga, od petka do nedjelje na redu je 30. ligaško kolo. Parovi, satnice, prognoze:

Sa HNL terena se javljamo ponovno za sedam dana, a do tada nam svima želim tjedan bez bilo kakvih ispada i uživanje u polufinalnim utakmicama kupa!