HR Nogomet
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Novi kiks Rijeke - Dinamo pred derbi pobjegao na +14. Split poražen (i) protiv Lokomotive, a crni splitski vikend upotpunio Hajduk porazom u Zagrebu. Za kraj, Zadar pobjegao sa dna minimalnom pobjedom protiv Slaven Belupa. Pregled 26. kola MAXtv Prve lige

Ne znam da li je do mene i, mrzim koristiti tu riječ, stresa pod kojim sam bio zadnjih dana, ali čini mi se da ovog tjedna nije bilo teme koja je dominirala hrvatskim nogometnim meridijanima. Malo se javio Šuker sa svojim blabla, malo se komentirao Kovačev popis, jučer je strasti uzburkao Alen Halilović, ali sve u svemu bilo je relativno mirno. Valjda smo svi u iščekivanju El Clasica u kojem će vjerojatno zaigrati oba Hrvata, a onda i gostovanja Norveške na Maksimiru (a gdje drugo?) za šest dana.

Ah da, Alen Halilović. Ako niste uspjeli vidjeti, makar je to nemoguće s obzirom na prostor koji je događaju posvećen po našim portalima, "mali Halil" je reagirao neprimjereno kada je trener baš njega izvadio iz igre da bi ušao rezervni golman nakon što je prvi vratar dobio crveni karton. Kod nas je to popraćeno kao da je Alen ubio čovjeka! Tisuće i tisuće "kauč-stručnjaka", uspješnijih nego što će Halilović ikada biti, javilo se na raznim društvenim mrežama kako bi popljuvali našeg 18-godišnjeg reprezentativca. Kao da je prvi koji je ljutito izašao sa terena.

Ne želim stati u obranu nogometaša, pogotovo ako on još nema status u momčadi koji bi mu dozvolio da pomisli na takav potez. Siguran sam da će ga na to upozoriti i u klubu, i da će on tu kritiku prihvatiti. Kao nedavno kada je na, ne znam ni sam više kojoj stranici, objavio detalje i fotografiju ozljede. I to je to. Odmah dovoditi u pitanje njegov talent, optuživati ga za nedostatak profesionalnosti i karaktera, dragi Hrvati, to prelazi svaku mjeru! Uostalom, Joža Kuže je svojevremeno rekao: "Za trenera su najvažniji drski igrači, jer oni će preuzeti odgovornost!"

Jedan takav trenutno bi dobro došao Matjažu Keku i njegovoj Rijeci. Zapravo, nije da nemaju igrača koji će preuzeti odgovornost, ali nedostaje onaj "bezobraznjak" koji će, onda kada ne ide, zabiti gol "na silu" ako treba. Nedostaje Andrej Kramarić, više nego što se ionako očekivalo da će nedostajati. Uspjeli su u prošlom kolu Zadru zabiti četiri, a Hajduku su u onom odgođenom derbiju natočili tri, no u ostalih pet utakmica samo su dva puta gađali protivničku mrežu, tri puta ostali na nuli! Da se tako ne može u bitku sa Dinamom, to je jasno. U petak se Osijek postavio tako da je glavni cilj, na kraju ostvareni, bio: ne izgubiti! Na kraju mogu biti zadovoljniji ishodom od suparnika, makar je ukupno gledano utakmica bila na relativno niskom nivou, sa puno grešaka sa obje strane. Da su pred protivničkim golom bili koncentriraniji, Riječani su mogli do tri boda. Međutim, ne može se govoriti o vatrometu šansi pred Zvonimirom Mikulićem.

Drugačije se proveo kolega po poziciji Igor Lovrić, čuvar mreže Istre. Ponovno su žuto-zeleni primili četiri gola na Maksimiru, ponovno bili samo sparing-partner prvaku. Sve je riješeno već u prvom poluvremenu golovima Machada (slobodan udarac u 11. minuti), Henriqueza (32.) i Pjace (45.), dok je malo nade Puljanima u 42. donio Špehar. Dosadno i negledljivo drugo poluvrijeme malo je uljepšao (po)najbolji igrač utakmice Marko Pjaca lijepim golom u 77. minuti. Riječima Igora Pamića: "Pričamo o čudu i onda dobijemo po tamburi..."

Pobjeda Lokomotive u Splitu nije čudo koliko je, bar za mene, još uvijek iznenađenje kako je loš Split. Mislio sam da su se nakon dvije uzastopne pobjede i proboja u polufinale kupa napokon sabrali, ali već prvu sljedeću priliku iskoristili su da me demantiraju. Bez agresivnosti, bez atraktivnosti, bez prave prilike. Jednostavno - zasluženo su izgubili protiv nekadašnjeg konkurenta u borbi za izlet u Europu. Jer, razlika između ova dva kluba sada je ogromnih 12 bodova, ni pomoću trikova RNK se ne može dokopati Europa lige preko prvenstva. Dapače, trebaju biti jako pažljivi da još ne upadnu među "loše društvo" koje se bori za ostanak u ligi.

Nije bolje prošao ni drugi splitski prvoligaš na gostavanju u Kranjčevićevoj ulici. Zagreb je još jednom bio koban za Hajduk, a da stvar bude bolnija za pristaše Bilih, Bijeli su do pobjede stigli sa igračem manje. Gabrijel Boban je u 65. minuti poentirao za 1:0, u 72. Mudražija ruši Vlašića u šesnaestercu i dobiva drugi žuti karton, ali Sušiću Livaković skida penal. Samo tri minute kasnije Krovinović pogađa za 2:0 i riješava utakmicu. Rekoše mi kako zbog tehničkih smetnji nije bilo prijenosa na MAXtv... ako smijem reći, za sve navijače Hajduka - i bolje...

Sve je u ovom kolu išlo na ruku Igoru Štimcu i njegovim Zadranima. Osijek nije pobijedio, Istra je poražena, tri boda protiv Slaven Belupa značila bi bijeg sa posljednje pozicije. Znao je trener dalmatinskog prvoligaša o čemu priča kada je ovu utakmicu označio utakmicom sezone, a izgleda da je znao to prenijeti i na svoju momčad koja je već u trećoj minuti preko Jerbića došla do vodstva. Težak teren otežao je Farmaceutima pokušaj povratka u utakmicu, domaćin se vješto branio, tako da je bivši izbornik na kraju mogao slavodobitno podići ruke u zrak. Reprezentativnu stanku Zadar neće dočekati kao posljednjeplasirani sastav lige!

Ljestvica

Sljedeće kolo

Sljedećeg vikenda drhtati ćemo uz Vatrene, a HNL se nastavlja u danima uoči Uskrsa. Ispast će da ja stalno nešto pametujem, ali nejasno mi je zašto se ne igra na sam Uskrs, ali zato na Veliki petak koji je među vjernicima rezerviran za sjećanje na Isusovu muku. Po meni bi bilo puno logičnije da se ne igra u petak, ali zato u nedjelju, no kako nam na utakmice dolazi po 50 ljudi, i to je nebitno. Parovi, satnice, prognoze:

Modriću i ekipi želimo sve najbolje u okršaju sa Norvežanima, a mi se ponovno čitamo za tri tjedna. Sljedeće kolo preskačem uslijed posjete reodnom kraju gdje nikada ne uhvatim vremena za piskaranje. Svima koji slavite želim sretan Uskrs!