HR Nogomet
Typography

Korisnička ocjena: 0 / 5

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Hajduk predstavio novog-starog trenera koji je debitirao porazom kod Lokomotive, Osijek otrgnuo bod Dinamu, Zagreb sve bliže Europi, a Slaven Belupo sve dalje od opasne zone. Pregled 22. kola MAXtv Prve lige

Glavna tema prošlog tjedna u HR-nogometu bila je potraga Hajduka za novim trenerom. Najkasnije nakon potopa u Rijeci, u zaostalom susretu 20. kola koji se igrao u srijedu, bilo je jasno kako Hari Vukas neće biti promoviran od pomoćnog, odnosno v.d. u "pravog" trenera.

Prvi "pick" Splićana bio je još jedan od bivših, Talijan Edoardo Reja, koji je nekima ostao u lijepom sjećanju u sezoni 09/10. Međutim, on se nikako nije mogao odlučiti da li da se upusti u još jednu avanturu na Poljudu. Odugovlačio je, stalno tražio nove izgovore zašto treba nekoliko dana više za razmišljanje, da bi na kraju Splićani odustali i okrenuli se Špaci.

Stanko Poklepović, koji će uskoro napuniti 77 godina, po četvrti put će povesti Hajduke u bitku. Ovaj put cilj je sačuvati treće mjesto na ljestvici, a po mogućnosti osvojiti kup i tako proslaviti osvajanje trofeja nakon dvije godine. Iskreno, ova opcija mi se sviđa više nego ona sa Rejom. Kao prvo, nije Edy tada ostvario baš neke spektakularne rezultate, niti su pojedinci pod njegovim vodstvom pretjerano napredovali. A kao drugo, tko Hajduku jamči da ne bi pobjegao prvim pozivom nekog kluba iz Serie A (ili B) kao što je tada napravio kada je na vrata pokucao Lazio? Činjenica je da Poklepović nije najmlađi, da će Splićanima možda već na ljeto trebati neki mlađi stručnjak kao što je bio Tudor, ali u trenutačnoj situaciji Špaco je odličan izbor! Tim više što sam uvjeren kako je višestruko jeftinija varijanta nego bi bio Reja.

Na travnjacima hrvatske lige ništa novog. I dalje je hladno, ali bar ne ledeno, ali zato je ovog vikenda na većini stadiona padala kiša. U Splitu je teren nalikovao na bazen Zvončac, puhao je neugodan vjetar, a ozračje na tribinama bilo je kao na nekoj prijateljskoj utakmici koje klubovi igraju kada su na pripremama u Turskoj. Još jednom postavljam pitanje kome je potrebno da nogomet u Hrvatskoj igramo u veljači, no ne očekujem nikakav odgovor. Ali, idemo po redu.

Nakon tri poraza Slaven Belupo je došao do prve pobjede u novoj godini, a do drugog gola došli su uz svesrdnu pomoć obrane Istre. Natjeralo je to Igora Pamića na cinični smiješak, priuštili su mu ga Gregov i Bastos. Da ima kosu, zbog njih dvojice bi imao koju sijedu više. Bilo je to u 45. minuti, a prethodno su Farmaceuti poveli preko Grgića, a žuto-zeleni izjednačili golom Joa. U drugom poluvremenu Čačićeva momčad svjesno prepušta inicijativu gostima, a oni nisu baš ti koji znaju juriti rezultat i kreirati igru. Ne čudi stoga da je ostalo 2:1, za tri boda koja "vrijede šest" i bijeg Koprivničana na šesto mjesto. Istra ostaje "tamo dolje", prva iznad Zadra.

Zadra kojem je Zagreb nanio prvo veliko razočaranje pod vodstvom Igora Štimca, te treći uzastopni poraz ako računamo i kup. Prvi put nakon 1999. godine Pjesnici se iz Zadra vraćaju pjevajući, i to zahvaljujući golu Bernarda Matića već u osmoj minuti. Nakon toga Medićeva momčad se poslužila sličnom taktikom kao Belupo protiv Istre dan ranije, a Štimčeva unatoč visokom postotku posjeda lopte nije uspijevala doći do nekih izglednijih prilika te je zasluženo ostala na posljednjem mjestu.

Sa tri boda iz Zadra Zagrebaši su se približili Hajduku na dva koraka (odbijemo li Splićanima tri boda koja su im oduzeta zbog neodigranog derbija), a Lokomotiva ga je preskočila i sada Splćanima bježi dva. "Tko će kome nego svoj svome" i na ovoj utakmici potvrdilo se istinitim, jer gol za vodstvo Lokosa postigao je Franko Andrijašević, i to već nakon pet minuta igre. Hajduk odmah odlučno kreće po izjednačenje, sjajnu priliku nije iskoristio Maloku, a u 26. minuti Maglica poravnava rezultat nakon ubačaja Vlašića. Raspoloženi Andrijašević je sudjelovao i kod drugog gola domaćina. Uposlio je Bručića koji je ubacio u sredinu, Kalinić reagira nespretno, a Gržan je gura u mrežu. Bilo je to u 52. minuti. Praktično već u sljedećem napadu Gotal izjednačuje, ali sudac fućka zaleđe, čini se opravdano, makar se radilo o milimetrima. Od 65. minute Hajduk ima igrača više nakon što je isključen Mrčela, no ni to nije pomoglo gostima koji unatoč prividnoj inicijativi ne uspjevaju ozbiljnije ugroziti vratara Slugu.

Detektirao je Poklepović glavne uzroke poraza koje ćemo sročiti ovako: "Protivnik je bio bolji, mi smo bili nezreli i nespretni. Trebamo vremena." Da li će vremena dobiti, ili će nastupiti panika ako bi Hajduk pao na petu poziciju, to ćemo vidjeti.

Ni ova utakmica nije mogla proći bez prepucavanja na relaciji Zagreb - Split, pa je uoči nje bilo uobičajenih strelica, kao npr. prozivanja "filijale". Međutim, ovaj put ni za vrijeme utakmice nije nedostajalo napetosti među huliganima u svečanoj loži, pa je direktor Lokomotive Gudasić zamjerio Splićanima nazočnost Budimira Lončara, nekadašnjeg ministra vanjskih poslova SFRJ i savjetnika Stjepana Mesića, dok mu je član NO Hajduka Pavasović Visković odbrusio kako je njegov trener branio za Jugoslaviju dok je Vukovar gorio. Toliko o "neću politiku u svoju butigu" i o zrelosti naših nogometnih čelnika.

Zrelo je odigrao Osijek protiv Dinama i zasluženo uzeo jedan bod osvojen u finišu susreta golom Mešanovića. Pokušao je prvak odigrati na rutinu, onako napola zainteresirano, a gotovo da je i takav došao do pobjede nakon što je povratnik iz Lokomotive Domagoj Pavičić u 26. minuti doveo Modre (danas žute) u vodstvo. Kada se činilo da će Mamićeva ekipa doći do nova tri boda, i kada je cijeli stadion izvrijeđao suca Marića i Mamića starijeg nakon što je Henriquez prošao samo sa žutim kartonom nakon što je odgurnuo Matasa, a gledatelji smatrali da je Daruvarski djelitelj pravde trebao isključiti Čileanca, Vojnović je nakon jednog udarca iz kuta iskoristio zbunjenost žute obrane, pronašao Mešanovića koji postavlja konačnih 1:1.

Ivo Šušak je uspio i u drugoj utakmici ostati neporažen, a Osijek podići na osmu poziciju, onu koju bi svi potpisali da ih zapadne na kraju sezone. Ostaje samo da se utvrdi kako okarakterizirati ovaj remi. Naime, prije utakmice među sveznalicama su kružile tri opcije: Pobjeda Dinama = Osijek im se opet, ispričavam se, naguzio. Pobjeda Osijeka = Dinamo pustio jednoj od filijala. Remi = dogovorena podjela bodova koja odgovara i jednima i drugima. Nisam uspio doznati da li su sveznalice ovu treću opciju službeno potvrdile.

Inače, NK Osijek za nekoliko dana slavi 68 godina postojanja, a na današnjoj utakmici to su na dostojan način i obilježili. Pridružujem se čestitkama uz nadu da će ponos Slavonije uskoro ponovno biti što je bio primjerice krajem devedesetih godina prošlog, odnosno početkom ovog stoljeća!

I za kraj, vaterpolo derbi između Mornara Split i Primorja iz Rijeke. Kao što sam to učinio prije dva-tri tjedna, tako i danas moram pohvaliti nogometaše koji su po apsolutno nenogometnim uvjetima pružili sasvim prihvatljivu nogometnu predstavu, a napetosti nije nedostajalo. Dapače, Riječani u 26. minuti zapucavaju jedanaesterac (Glavina igrao rukom nakon ubačaja iz kuta), Balaj šalje loptu preko grede. U sljedećem napadu Split preko Kvesića dolazi u vodstvo. Rijetko kad je kazna za promašenu priliku stigla tako brzo! U 56. minuti albanski reprezentativac se iskupljuje za promašeni penal i nakon ubacivanja Tomečaka glavom pogađa za 1:1. Deset minuta kasnije Sharbini gađa vratnicu, sreća je bila na strani Vulića i njegovih crvenih, a u 77. Zagorac brani udarac Tomasova. Isti igrač testira vratara RNK i u 89. minuti, sa jednakim ishodom. U sljedećem napadu Kvesić valja pola riječke obrane, no udarac završava u bloku. Na kraju ostaje 1:1, što je objektivno i najpošteniji ishod. Uostalom, šteta bi bila da je na ovim uvjetima netko još morao i poražen napustiti teren...

Ljestvica

Sljedeće kolo

Opet je na rasporedu od petka do nedjelje. Zanimljivo će biti u Zagrebu, gdje gostuju Osijek (u Kranjčevićevoj) odnosno Split (na Maksimiru) ali i na Poljudu gdje sa Zadrom gostuje nekadašnji trener / direktor Bilih Igor Štimac. Parovi, satnice, prognoze.

Do sljedećeg čitanja, za sedam dana otprilike u isto vrijeme, svima želim ugodan tjedan!